Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lutego 2013, 11:41

Zynga kasuje CityVille 2 i zapowiada mobilną wersję FarmVille 2

Firma Zynga kontynuuje bolesne cięcia. Wśród najnowszych skasowanych projektów znalazło się m.in. CityVille 2. Poinformowano również o wynikach finansowych przedsiębiorstwa oraz zapowiedziano konwersję FarmVille 2 na urządzenia mobilne.

CityVille 2 nie zdołało utrzymać zainteresowania graczy. - Zynga kasuje CityVille 2 i zapowiada mobilną wersję FarmVille 2 - wiadomość - 2013-02-06
CityVille 2 nie zdołało utrzymać zainteresowania graczy.

Trudna sytuacja firmy Zynga nie jest tajemnicą dla nikogo, kto śledzi rynek produkcji przeglądarkowych. W celu poprawy wyników finansowych od kilku miesięcy przeprowadzana jest gruntowna restrukturyzacja, a jej kosztem są zwolnienia oraz kasowanie kolejnych projektów. Najnowszymi grami, które zostaną zamknięte są:

  1. CityVille 2
  2. The Friends Game
  3. Party Place

Zwłaszcza bolesne dla firmy bez wątpienia jest skasowanie CityVille 2. Gra zadebiutowała 1 listopada zeszłego roku. Początkowo cieszyła się sporą popularnością, w czym dużą zasługę miała atrakcyjna trójwymiarowa grafika. Gracze szybko jednak przestawili się na inne tytuły i społeczność użytkowników zmalała do poziomu, który nie uzasadnia dalszych inwestycji w projekt.

FarmVille 2 zawita wkrótce na urządzenia mobilne. - Zynga kasuje CityVille 2 i zapowiada mobilną wersję FarmVille 2 - wiadomość - 2013-02-06
FarmVille 2 zawita wkrótce na urządzenia mobilne.

Z obozu Zyngi napłynęły również pozytywne informacje. Głębokie cięcia zaczynają wreszcie przynosić rezultaty. Firma opublikowała raport finansowy za czwarty kwartał 2012 roku. Przychody wyniosły 311,1 mln dolarów, czyli praktycznie tyle samo, co w analogicznych trzech miesiącach w roku poprzednim. Zmalały jednak wyraźnie straty – z 435 mln do 48,5 mln dolarów. Pozytywne były również wyniki za cały rok. Wypracowano przychody na poziomie 1,2 miliarda dolarów (lekki wzrost w porównaniu z 1,1 mld w 2011 r.), a straty wyniosły 209,4 mln dolarów, czyli wyraźnie mniej niż 404,4 mln zanotowane rok wcześniej.

Zynga chce podtrzymać pozytywne trendy finansowe rozszerzając swoją działalność w kategorii gier mobilnych. W planach jest konwersja FarmVille 2, za którym podążą kolejne tytuły. Szefowie firmy mają nadzieję, że w tym roku uda im się wreszcie wypracować zysk. W przyszłości deweloperzy mają zaciągać opinii społeczności graczy na bardzo wczesnych etapach produkcji. Ma to pozwolić uniknąć tak spektakularnych porażek jak np. Mafia Wars 2.

Zynga kasuje CityVille 2 i zapowiada mobilną wersję FarmVille 2 - ilustracja #3 Warto przy okazji wspomnieć, że kilka dni temu szeregi firmy Zynga opuścił Brian Reynolds, czyli człowiek, który był głównym projektantem takich klasyków jak Sid Meier’s Civilization 2, Alpha Centauri czy Rise of Natiosn.

Twórca dołączył do Zyngi w 2009 roku i stał na czele zespołów odpowiedzialnych za produkcje FrontierVille (przerobionego potem na Pionieer Trail) oraz CityVille 2.