Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 maja 2014, 13:35

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Zbiórka funduszy na dokument o kultowych polskich czasopismach o grach – „THANK YOU FOR PLAYING”

W rodzimym serwisie crowdfundingowym, Wspieram.to, trwa zbiórka funduszy na powstanie filmu dokumentalnego poświęconego kultowym polskim czasopismom o grach z lat 90. i ludziom za nie odpowiedzialnym. Projekt cieszy się sporym zainteresowaniem i wsparciem, a do jego realizacji potrzebne jest przynajmniej 10 tysięcy złotych.

THANK YOU FOR PLAYING – dokument poświęcony czasopismom o grach z lat 90. - Zbiórka funduszy na dokument o kultowych polskich czasopismach o grach – „THANK YOU FOR PLAYING” - wiadomość - 2014-05-30
THANK YOU FOR PLAYING – dokument poświęcony czasopismom o grach z lat 90.

Czy pamiętacie, drodzy Czytelnicy, takie kultowe polskie czasopisma jak Świat Gier Komputerowych, Secret Service, Gambler, Reset czy Top Secret? Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje Was powstający film dokumentalny na ich temat; jeśli nie, to macie niepowtarzalną okazję poznać kawał historii polskiej prasy growej i dowiedzieć się, jak wyglądało życie polskiego gracza bez powszechnego dostępu do Internetu. THANK YOU FOR PLAYING to tytuł owej produkcji, nad którą pracuje studio Luma Films. Do jej powstania potrzebne jest co najmniej 10 tysięcy złotych, z czego już ponad 20% było pokryte w momencie pisania tego newsa, zaś do końca zbiórki funduszy w serwisie Wspieram.to pozostają 43 dni. Twórcy przygotowali również aperitif w postaci zwiastuna, żeby podostrzyć apetyty potencjalnych widzów:

W filmie wystąpią znane persony polskiej prasy growej. Dotychczas swój udział potwierdzili: Marcin "Gulash" Górecki (Secret Service, NEO, Neo Plus), Michał "Śledziu" Śledziński (Świat Gier Komputerowych, Gambler, Secret Service, Play), Piotr "Naczelnik" Pieńkowski (Świat Gier Komputerowych, nowy Świat Gier Komputerowych), Waldemar "Pegaz Ass" Nowak (Top Secret, Secret Service, New S Service), Aleksy "Alex" Uchański (Top Secret, Gambler, Play), Michał "Elektryczny" Nowakowski (Świat Gier Komputerowych, Play) oraz Robert "Mr. Root" Korzeniewski (Secret Service). Enigmatyczny obrazek, niechybnie z Mortal Kombat, sugeruje, że do owej ekipy najprawdopodobniej jeszcze ktoś dołączy.

Standardowo, oprócz głównego celu zbiórki, przygotowano kilka celów dodatkowych, których osiągnięcie będzie miało bezpośredni wpływ na jakość i zawartość filmu. W zależności od naszego wsparcia, otrzymamy też różne fizyczne lub wirtualne gadżety, w tym koszulkę czy Edycję Specjalną THANK YOU FOR PLAYING. Co ciekawe, dla najhojniejszych darczyńców przewidziane są limitowane nagrody, prawdziwe białe kruki, których nazwanie przedmiotami kolekcjonerskimi byłoby sporym niedopowiedzeniem. Są to m.in. 3 plakaty Mortal Kombat (tak, tego „pierwszego”), oryginalny egzemplarz Świata Gier Komputerowych z 1993 r. czy film animowany Mortal Kombat na kasecie VHS.

Polecam zapoznanie się z wyżej wspomnianymi celami projektu, a także z listą potencjalnych nagród. Zachęcam również do rozważenia wsparcia filmu chociażby najniższą kwotą 25 złotych.

Polskie czasopisma o grach niestety w większości odeszły w niebyt i raczej nie ma co czekać na ich powrót. Internet na zawsze pogrzebał tradycyjne magazyny, po które biegało się niegdyś do kiosków. Choć od wspomnienia magii tamtych czasów niejednemu graczowi łezka się w oku zakręci, to dzięki THANK YOU FOR PLAYING mamy szansę zapewnić kultowym pismom nieśmiertelność, a także udzielić skromnej lekcji historii młodszemu pokoleniu maniaków gier wychowanemu w dobie Internetu – medium, które wyznaczyło zupełnie inne zasady.