Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lipca 2020, 14:57

autor: Dameredet

Zappy Boy z World of Warcraft – od mema do bohatera

Gdy w sierpniu 2018 roku pojawił się promujący siódme rozszerzenie do World of Warcraft trailer „Old Soldier”, gracze zapałali sympatią do postaci młodego trolla. Ochrzczony przez społeczność mianem „Zappy Boy” szaman stał się memem, który teraz powraca jako bohater powieści.

Zappy Boy z World of Warcraft – od mema do bohatera - ilustracja #1
Zappy Boy – mem tak popularny, że trafił do książki

Shadowlands będzie ósmym dodatkiem kultowego MMO w uniwersum Warcrafta. Już teraz wiemy, że będzie to pamiętne rozszerzenie, które wprowadzi wiele nowości. Fani produkcji Blizzarda mają jednak jeszcze jeden powód do radości. Uwielbiany przez graczy Zappy Boy trafił do powieści Shadows Rising. W nowej książce poszerzającej lore Zekhan, bo tak w istocie nazywa się sympatyczny troll, otrzymuje do wykonania ważną misję i odgrywa znaczącą rolę w opisywanych wydarzeniach. Jednak co ciekawe, jedna z postaci zwraca się do Zekhana, używając przezwiska wymyślonego przez graczy. Książka jest już dostępna w sprzedaży, ale jedynie w języku angielskim. Obecnie nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera polskiej wersji.

Zappy Boy z World of Warcraft – od mema do bohatera - ilustracja #2
Via www.wowhead.com

Zappy Boy stał się memem krótko po wyjściu trailera „Old Soldier”, który miał promować 7. rozszerzenie World of Warcraft. Zappy, niepozorny troll towarzyszący Saurfangowi, przykuł uwagę graczy i szybko podbił ich serca. W dniu premiery trailera na reddicie pojawił się wpis: „Pół nagie elfy dostają tysiące upvoteów, ale ile dostanie nasz niebieski chłopiec?”. Autorem tego postu był użytkownik Pac0theTac0 i zapewne nie spodziewał się, jak wiele zamieszania wywoła. W ciągu siedmiu godzin wpis otrzymał 8,5 tysiąca upvotes. Dziś jest ich 18 tysięcy. Memy mnożyły się i mnożyły. W Battle for Azeroth Zekhan odgrywa dość szczególną rolę, ale jak powiedział były asystent menadżera społeczności – Caden House, Blizzard nie spodziewał się takiej popularności trolla (oryginalny post został usunięty, ale ślady po nim pozostały na stronie fandmou). Ostatecznie młody troll otrzymał nawet linię dialogową sugerującą, że w świecie Warcrafta istnieją memy. Czy w Shadowlands czeka nas więcej przygód z trollem-memem?

Pojawienie się trolla w nowej powieści ma o tyle duże znaczenie, że jest to kolejna próba poprawienia wizerunku Blizzarda i jego relacji z graczami. Po wielu aferach - m.in. zbanowaniu gracza Blitzchung i ciągłych kontrowersjach związanych z Activision – diametralnie zmienił się stosunek graczy do firmy, która na przestrzeni ostatnich lat straciła na popularności.