Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 marca 2015, 19:55

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Z Archiwum X powraca do telewizji w nowej serii

Legendarny serial science-fiction Z Archiwum X powróci do telewizji w postaci nowej miniserii, która będzie składać się z sześciu epizodów. W główne role agenta Muldera oraz agentki Scully wcielą się aktorzy znani z oryginału, a więc David Duchovny oraz Gillian Anderson. Pieczę nad produkcją ponownie sprawować ma Chris Carter.

Od czasu premiery ostatniego odcinka "Z Archiwum X" minęło 13 lat

Telewizja FOX oraz producent Chris Carter ogłosili właśnie, że The X-Files powróci na małe ekrany pod postacią składającej się z sześciu odcinków miniserii. Zdjęcia rozpoczną się latem tego roku. Przybliżona data premiery nie jest jeszcze znana, ale wiemy, że w role agentów Muldera oraz Scully wcielą się ponownie David Duchovny oraz Gillian Anderson. Przypomnijmy, że Z Archiwum X narodziło się w 1993 roku. Przez blisko 10 lat seria doczekała się 202 odcinków oraz dziewięciu sezonów, które przedstawiały przygody funkcjonariuszy FBI tropiących nadprzyrodzone zjawiska oraz rządowe spiski.

Mimo wieku oraz wielu widocznych wad, The X-Files jest wciąż jednym z najbardziej popularnych seriali science-fiction w historii, a występujący w nim bohaterowie oraz koncepty pozostają rozpoznawalnymi ikonami popkultury. Podobnie jak Miasteczko Twin Peaks, które trafiło do widzów na początku lat 90., pierwsze sezony Z Archiwum X zrewolucjonizowały podejście producentów do tworzenia seriali na potrzeby telewizji. Warto dodać, że cykl doczekał się aż dwóch pełnometrażowych obrazów kinowych. Premiera pierwszego, dystrybuowanego pod tytułem Z Archiwum X: Pokonać przyszłość, miała miejsce w 1998 roku. Drugi film trafił do kin w 2008 roku, a więc sześć lat po zakończeniu prac nad serialem. Z Archiwum X: Chcę wierzyć odcinało się od związanej z obcymi mitologii The X-Files, przedstawiając samodzielną historię zrealizowaną w konwencji horroru i thrillera. Ciekawe czy podobny kierunek obierze planowany miniserial?

Format i scenariusz filmu kinowego z 2008 roku może wskazywać na kształt planowanego serialu

Z Archiwum X zaistniało oczywiście także w innych mediach oraz pod postacią niezliczonej liczby gadżetów, figurek i zabawek. Seria doczekała się licznych adaptacji komiksowych (w tym kontynuacji serialu, określanej mianem 10 sezonu), a także dwóch dużych gier. Pierwszą z nich było X-Files: The Game, które zostało wydane przez Electronic Arts w 1998 roku na komputerach PC oraz konsoli PlayStation. Produkcja była przygodówką z dużymi ambicjami (za jej scenariusz odpowiadał Chris Carter). Składała się ona z połączonych ze sobą filmowych klipów aktorskich, w których występowały postacie znane z telewizji. Gracze wcielali się w postać agenta Craiga Willmore'a, badającego sprawę tajemniczego zniknięcia Muldera i Scully. W trakcie rozgrywki prowadziliśmy śledztwo oraz zbieraliśmy i analizowaliśmy dowody w sprawie. W zależności od dokonanych wyborów mogliśmy odkryć kilka różnych ścieżek fabularnych. X-Files: The Game zainspirowało powstanie The X-Files: Resist or Serve, które ukazało się na PlayStation 2 w 2004 roku. Tytuł był trójwymiarową przygodówką, której gameplay przywodził na myśl pierwsze odsłony Resident Evil. Jego akcja rozgrywała się w czasie siódmego sezonu serii TV.

  1. Oficjalna strona telewizji FOX
  2. Z Archiwum X - Sezon 10. Recenzja komiksowej kontynuacji serialu