Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 stycznia 2020, 18:01

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Wyniki plebiscytu Gra Roku 2019 – głosowanie redakcji GRYOnline.pl i czytelników

Przed Wami wyniki kolejnej edycji plebiscytu Gra Roku portalu GRYOnline.pl. Najlepszą produkcją minionego roku nasi czytelnicy obwołali Death Stranding, z kolei najbardziej oczekiwanym przez nich tytułem jest Cyberpunk 2077. Redakcja również nie omieszkała wytypować swoich faworytów.

Niemal połowa stycznia za nami, więc najwyższa pora, by ogłosić wyniki ostatniej edycji plebiscytu na Grę Roku portalu GRYOnline.pl. Przez ostatni miesiąc (no, prawie) mogliście wytypować produkcje, które zadebiutowały w 2019 roku i według Was zasłużyły na największe „ochy i achy”. Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, dziękujemy i jednocześnie przypominamy, że czeka na nich tygodniowy abonament Premium w naszym serwisie. Jeśli jeszcze go nie otrzymaliście, musicie wylogować się ze swoich kont i zalogować ponownie.

Faworytem naszego tegorocznego plebiscytu jest tytuł, którego twórca marzy o zapoczątkowaniu zupełnie nowego gatunku gier wideo. - Wyniki plebiscytu Gra Roku 2019 – głosowanie redakcji GRYOnline.pl i czytelników - wiadomość - 2020-01-15
Faworytem naszego tegorocznego plebiscytu jest tytuł, którego twórca marzy o zapoczątkowaniu zupełnie nowego gatunku gier wideo.

Jak co roku, czytelnicy mogli wytypować maksymalnie trzy ich zdaniem najlepsze gry, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej kolejności wyboru. Wyłonienie zwycięzców w obydwu głównych kategoriach (podobnie jak liderów dodatkowych rankingów) było możliwe po zsumowaniu oddanych głosów. A teraz bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do wyników Waszego głosowania na Grę Roku 2019 i najbardziej oczekiwany tytuł 2020 roku.

 1. Wyniki plebiscytu na Grę Roku 2019
Wyniki plebiscytu Gra Roku 2019 – głosowanie redakcji GRYOnline.pl i czytelników - ilustracja #2

O wynikach plebiscytu oraz grach roku 2019 dyskutujemy również w dwóch pierwszych odcinkach naszego nowego podcastu, który możecie znaleźć m.in. w serwisach Anchor, Spotify oraz na kanale Twitch. Arasz, Cruiser, Elessar i Kwiść przedstawiają swoje TOP 3, największe zaskoczenia i rozczarowania roku oraz poruszają temat wielki powrotów takich gier jak No Mans Sky czy Battlefront 2. Zapraszamy do słuchania.

Gra Roku 2019 według czytelników GRYOnline.pl:

I miejsce – Death Stranding

Tytuł najlepszej gry 2019 roku według czytelników GRYOnline.pl zdobyło Death Stranding, czyli pierwsze dzieło Hideo Kojimy stworzone po jego odejściu „na swoje”. Nie ma tu zbyt wielkiego zaskoczenia, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że omawiana produkcja w zeszłym roku znalazła się na podium w kategorii „Najbardziej oczekiwania gra”. O tym, czy zgodnie z ideą twórcy przygoda Sama Portera Bridgesa da początek zupełnie nowemu gatunkowi gier wideo, przekonamy się w najbliższych latach. Już teraz wiadomo jednak, że oryginalny pomysł na rozgrywkę zadziałał na wyobraźnię rzeszy graczy... która jeszcze w tym roku powinna znacznie urosnąć, gdyż opisywana pozycja zmierza obecnie na komputery osobiste.

II miejsce – Star Wars Jedi: Upadły Zakon

Nie ma co ukrywać, że w ostatnich latach firma Electronic Arts nie cieszyła się zbyt wielkim uznaniem w środowisku graczy. Kiedy coraz mniej z nich wierzyło, że ów wydawca potrafi jeszcze dostarczyć wysokobudżetową produkcję pozbawioną trybu multiplayer, mikropłatności i innych rozwiązań mających na celu maksymalną monetyzację danego projektu, na scenę weszło studio Respawn Entertainment (aż chciałoby się napisać – „całe na biało”) i jego Star Wars Jedi: Upadły Zakon. Choć nie otrzymaliśmy gry pozbawionej wad, opowieść o Calu Kestisie nie tylko prezentuje najwyższy poziom wykonania, lecz także pozwala spoglądać z optymizmem w przyszłość branży gier wideo. Drogie EA – idźcie tą drogą!

III miejsce – Sekiro: Shadows Die Twice

Deweloperzy ze studia FromSoftware z dumą noszą przypiętą im przez graczy łatkę twórców gier bezlitośnie trudnych, a jednocześnie sprawiedliwych. Mimo że po zakończeniu trylogii Dark Souls Hidetaka Miyazaki i spółka postanowili nie rezygnować z obranej przez siebie ścieżki, zdecydowali się na wprowadzenie pewnych zmian, które dotknęły między innymi system walki, a także sposób snucia opowieści. Nie bez znaczenia dla sukcesu omawianej gry w naszym plebiscycie pozostaje również fakt, że całość osadzono w alternatywnej wersji feudalnej Japonii, za którą gracze najwyraźniej zdążyli się już stęsknić. Tymczasem autorzy nie spoczywają na laurach i już pracują w pocie czoła nad swoim kolejnym dziełem, czyli wciąż tajemniczym Elden Ring.

Najbardziej oczekiwana gra roku 2020 według czytelników GRYOnline.pl:

I miejsce – Cyberpunk 2077

Rok 2020 bez wątpienia będzie rokiem Cyberpunka 2077. Choć niemała w tym zasługa zaangażowania w całe przedsięwzięcie aktora Keanu Reevesa, bez wątpienia wpływ na taki stan rzeczy mają również wcześniejsze dokonania polskiego studia CD Projekt RED. Gracze dają twórcom serii Wiedźmin olbrzymi kredyt zaufania (tytuł został bestsellerem na Steamie na niemal rok przed premierą) i jak dotąd nic nie wskazuje na to, by mieli się zawieść. Miłośnicy futurystycznych klimatów, a także fani obszernych RPG-ów i otwartych światów pełnych możliwości powinni zatem zaznaczyć w kalendarzu datę 16 kwietnia, kiedy to omawiana produkcja trafi na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One.

II miejsce – The Last of Us: Part II

W zeszłym roku The Last of Us: Part II znalazło się na pierwszym miejscu wśród najbardziej oczekiwanych produkcji przez czytelników portalu GRYOnline.pl. Niestety „taki mamy klimat”, że i w tym roku dzieło studia Naughty Dog musiało trafić na tę listę. Choć jeszcze we wrześniu 2019 roku twórcy zapewniali, że nową przygodę Ellie będziemy mogli sprawdzić 21 lutego, po niecałym miesiącu ogłosili, że będą potrzebować nieco więcej czasu. W przeciwnym wypadku musieliby bowiem pójść na pewne kompromisy, co raczej nie spodobałoby się ich fanom przyzwyczajonym do maksymalnie „dopieszczonych” projektów. Ostatecznie The Last of Us: Part II pojawi się na sklepowych półkach 29 maja 2020 roku i wyciśnie ostatnie soki z naszych konsol (a potem zapewne doczeka się zremasterowanej wersji na PlayStation 5).

III miejsce – Dying Light 2

Pierwsze Dying Light osiągnęło sukces artystyczny i komercyjny. Studio Techland mogłoby więc zacząć „odcinać kupony” i stworzyć bezpieczną kontynuację niewprowadzającą rewolucyjnych zmian. Polacy postanowili jednak pójść nieco okrężną drogą i wiosną 2020 roku oddadzą w nasze ręce tytuł czerpiący z dokonań poprzednika, a zarazem posiadający własną tożsamość. Krwawą jatkę w otwartym świecie i parkourowe skakanie po dachach uzupełnią w Dying Light 2 dylematy moralne rodem z gier RPG, a dokonane przez nas wybory wpłyną nie tylko na głównego bohatera, lecz także na cały świat przedstawiony. O to, by to ostatnie działało jak należy, zadba branżowy weteran, czyli Chris Avellone (którego znajdziemy w „creditsach” takich kultowych produkcji, jak Planescape Torment, Fallout: New Vegas czy choćby Star Wars: Knights of the Old Republic II).

Kategorie dodatkowe (głosowanie czytelników)

Najlepsza gra RPG

 1. Disco Elysium

Najlepsza strzelanina

 1. Metro Exodus

Najlepsza gra akcji

 1. Death Stranding

Najlepsza gra przygodowa

 1. A Plague Tale: Innocence

Najlepsza gra strategiczna

 1. Anno 1800

Najlepsza gra sportowa/wyścigi

 1. Need for Speed: Heat

Najlepszy exclusive PC

 1. Disco Elysium

Najlepszy exclusive PS4

 1. Death Stranding

Najlepszy exclusive Xbox One

 1. Gears 5
Disco Elysium to niekwestionowany „czarny koń” 2019 roku. - Wyniki plebiscytu Gra Roku 2019 – głosowanie redakcji GRYOnline.pl i czytelników - wiadomość - 2020-01-15
Disco Elysium to niekwestionowany „czarny koń” 2019 roku.

A jak głosowali członkowie redakcji serwisu GRYOnline.pl? Sprawdźmy to!

Nagrody redakcji

Gra roku

 1. Disco Elysium

Największe zaskoczenie

 1. A Plague Tale: Innocence

Najlepsza nowa marka

 1. Disco Elysium

Najlepsza oprawa artystyczna lub technologia

 1. Control

Najlepsza muzyka

 1. A Plague Tale: Innocence

Uwaga! Przypominamy, że dodatki, zremasterowane wersje gier, a także tytuły, które otrzymały w naszych recenzjach notę niższą niż 7/10, nie brały udziału w plebiscycie.