Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 października 2019, 09:40

autor: Serek

Właściciel patrzajto.pl skazany za piracenie materiałów Canal+

Właściciel serwisu patrzajto.pl został skazany za piractwo materiałów należących do Platformy Canal+, a konkretnie kilku odcinków 2. sezonu Belfra. Karą jest osiem miesięcy ograniczenia wolności.

Piractwo coraz prościej jest wykryć. Fotka ku przestrodze. - Właściciel patrzajto.pl skazany za piracenie materiałów Canal+ - wiadomość - 2019-10-02
Piractwo coraz prościej jest wykryć. Fotka ku przestrodze.

Oszukiwanie zdecydowanie nie popłaca. Przekonał się o tym właściciel nieistniejącego już serwisu patrzajto.pl, który został skazany na 8 miesięcy ograniczenia wolności za nielegalne rozprzestrzenianie materiałów należących do stacji Canal+. Jak informuje oficjalna strona stacji telewizyjnej, wyrok jest prawomocny. Jak doszło do wykrycia i późniejszego ujęcia sprawcy? Sekcja do walki z piractwem telewizyjnym Platformy Canal+ natrafiła na nielegalny serwis patrzajto.pl (dawniej vodtu.pl), gdzie znalazła odcinki drugiego sezonu Belfra, udostępnione tam bez stosownych uprawnień.

Pierwszym działaniem było wystosowanie wezwań do zaprzestania tej działalności, ale nie przyniosło to oczekiwanego skutku. Dlatego zdecydowano się namierzyć prawdopodobnego właściciela serwisu oraz zabezpieczyć nagrania, by potem przedstawić je w sądzie. Decyzja zapadła szybko i zgodnie z art. 116 ust. 1 i 3 z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, sąd ukarał oskarżonego ośmioma miesiącami ograniczenia wolności.

Całą sprawę skomentował jeden z członków sekcji do walki z piractwem telewizyjnym Platformy Canal+:

Właściciel serwisu chciał skorzystać z modelu, w którym operuje obecnie większość pirackich serwisów VOD, starając się uniknąć odpowiedzialności karnej. Celowo nie udostępniał treści poprzez własną infrastrukturę hostingową, tylko wykorzystywał odtwarzacze wideo zewnętrznych serwisów, osadzając je na stronie internetowej. W takiej sytuacji organy ścigania często były bezsilne i przyjmowały tłumaczenia sprawców, w których ci informowali, że wszystkie treści pochodzą z zewnętrznych serwisów hostingowych i są zamieszczane przez użytkowników, na co właściciele stron nie mają wpływu. To pierwszy tak ważny wyrok, który może stać się punktem odniesienia przy kolejnych tego typu sprawach.

Ten wyrok to przestroga dla piratów. Podobnie jak sprawa z maja ubiegłego roku, kiedy właściciel serwisu futbolhd.tv został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat oraz grzywnę w wysokości 160 000 zł. Warto dodać, że w naszym rodzimym internecie wciąż znajduje się kilka witryn, które oferują filmy i seriale bez zgody właścicieli praw autorskich. Kto wie, może kolejne tego typu akcje położą kres piractwu.

  1. Oficjalna strona internetowa Canal+