Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 marca 2015, 10:11

autor: Góral

Windows 10 - darmowa aktualizacja OS-u dla piratów na całym świecie [news zaktualizowany]

Wczoraj świat obiegła informacja, że Microsoft umożliwi darmową aktualizację starszych wersji Windowsa do Windowsa 10 także użytkownikom nielegalnego oprogramowania w Chinach. Dziś wiemy już, że akcja obejmie cały świat, w tym także Polskę.

Marek Zaleski, odpowiedzialny za PR w Microsoft Polska, podał nowe szczegóły dotyczące darmowej aktualizacji do Windowsa 10 pirackich wersji wcześniejszych OS-ów giganta z Redmond. Okazało się, że o ile proces ten będzie można przeprowadzić bez problemów na nielegalnych kopiach, tak ich status przeniesie się na nowy system operacyjny. Krótko pisząc, aktualizując nielegalną kopię Windowsa 7 / 8.1 otrzymamy nielegalnego Windowsa 10.

Jednocześnie zdradzono, że aktualizacja: „dotyczy nowych i używanych już urządzeń z zainstalowanymi systemami Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1 (…) Bezpłatna aktualizacja dla konsumentów nie obejmuje niektórych wersji, w tym Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise i Windows RT/RT 8.1. Aktywni uczestnicy programu Software Assurance w licencjonowaniu grupowym mogą dokonać aktualizacji do innych wersji systemu Windows 10 dla przedsiębiorstw.”

Microsoft zamierza zlikwidować problem piractwa w przypadku Windowsa 10. - Windows 10 - darmowa aktualizacja OS-u dla piratów na całym świecie [news zaktualizowany] - wiadomość - 2015-03-19
Microsoft zamierza zlikwidować problem piractwa w przypadku Windowsa 10.

Wczoraj donosiliśmy, że koncern Microsoft zamierza wypuścić swój nowy system operacyjny Windows 10 latem bieżącego roku. Jednocześnie zdradzono, że mieszkańcy Chin mogą liczyć na darmową aktualizację starszych wersji OS-u (Windows 7, 8.1 i Windows Phone 8.1), również w przypadku posiadania nielegalnej kopii. Okazało się, że akcja zostanie rozszerzona na cały świat, w tym także na Polskę. Sebastian Pawłowski, dyrektor działu Windows w firmie Microsoft Polska, powiedział:

„Jesteśmy podekscytowani faktem, że premiera Windows 10 odbędzie się tego lata. Wszyscy użytkownicy posiadający odpowiednie urządzenie, a także ci posiadający piracką wersję Windows, będą mogli zaktualizować swój system do Windows 10. Wierzymy, że z czasem nasi klienci przekonają się o korzyściach płynących z używania licencjonowanych wersji systemu Windows, a my chcemy im w tym pomóc”.

Co jak co, ale takiego ruchu chyba mało kto spodziewał się po gigancie z Redmond. To przełomowy ruch amerykańskiej firmy, która będzie po prostu rozdawała swój nowy system operacyjny za darmo, co zapewne sprawi, że OS w ogromnym stopniu zdominuje i tak już kontrolowany przez Microsoft rynek tego typu oprogramowania na urządzeniach stacjonarnych. Być może cała sytuacja w pozytywnym stopniu odbije się także na segmencie mobilnym, na którym Windows ciągle pozostaje daleko w tyle za Androidem i iOS.

Oficjalny komunikat ze szczegółami całej akcji ma się pojawić w najbliższych dniach. Wtedy też okaże się, czy w tym wszystkim nie tkwi jakiś haczyk.

Windows 10 to nowy system operacyjny firmy Microsoft, który dostępny będzie nie tylko na komputerach osobistych, ale także na urządzeniach mobilnych. Wraz z oprogramowaniem ukażą się biblioteki DirectX 12 oraz zadebiutują systemy cross-buy i cross-play w przypadku konsoli Xbox One i PC-tów. To jednak tylko namiastka nowości, o których przeczytacie w naszych poprzednich wiadomościach.