Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 3 stycznia 2023, 17:02

autor: Zuzanna "ZuzoliK" Domeradzka

Next-genowy Wiedźmin 3 z modem znacząco poprawiającym optymalizację [Aktualizacja]

Jeden z fanów Wiedźmina 3 wypuścił modyfikację, która może zadowolić wielu graczy. Poprawia bowiem działanie gry przy włączonym ray tracingu.

Źródło fot. CDPR
i

Aktualizacja

Autor moda, czyli AliNT, udzielił nam zgody na hostowanie mirrora swojego projektu ulepszającego optymalizację ray tracingu w next-genowej wersji Wiedźmina 3.

  1. The Witcher 3 Optimized Raytracing - pobierz mod z naszego FTP

Poprzednia wiadomość (27 grudnia 2022 r.)

Next-genowa aktualizacja do Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu na premierę sprawiała sporo problemów, które odczuwali przede wszystkim gracze pecetowi. Za największą bolączkę wielu fanów wskaże pewnie kiepską optymalizację gry przy włączonym ray tracingu. I chociaż CD Projekt błyskawicznie zareagował na problemy, a niedawno wypuścił już drugi hotfix, to gracze wciąż odczuwają spadki fps-ów.

Twórcy Wiedźmina 3 obiecują w przyszłości kolejne patche, które jeszcze bardziej poprawią optymalizację, lecz przez to fani muszą dłużej czekać. Jednak wielu moderów już teraz bierze sprawę w swoje ręce i udostępnia nieoficjalne usprawnienia.

Jedną z takich osób jest użytkownik publikujący na serwisie Nexus Mods pod ksywką alikoko, który wypuścił wczoraj modyfikację Optimized Raytracing. Jak mówi sama nazwa, mod optymalizuje spadki fps-ów spowodowane wyłącznie przez globalne oświetlenie w czasie rzeczywistym - inne efekty nie były przez alikoko ruszane. Oznacza to, że gracze mogą cieszyć się nowymi wizualnymi bajerami wprowadzonymi do Wiedźmina 3 przez „next-genową” aktualizację bez znaczących spadków płynności gry.

W opisie modyfikacji zobaczycie dokładne zestawienie wzrostu liczby wyświetlanych klatek na sekundę. Może to być wynik nawet o 25 procent wyższy (średni wzrost z 36,6 do 47,6 fps-ów) biorąc pod uwagę wersję 0.4.1 Optimized Raytracing, która naprawiła problemy m.in. z crashowaniem się gry. Wyniki są przedstawione na podstawie karty graficznej RTX 2060 Super.

Wszyscy zainteresowani mogą wypróbować tę nieoficjalną łatkę pobierając ją z zakładki Files i przenosząc plik OptimizedRT.ini do folderu [The Witcher 3 Wild Hunt]\bin\config\platform\pc. Poniżej zobaczycie przykładowe zestawienie fps-ów (w lewym górnym rogu) z podstawowej gry oraz modyfikacji.

Next-genowy Wiedźmin 3 z modem znacząco poprawiającym optymalizację [Aktualizacja] - ilustracja #1

Liczba klatek na sekundę w podstawowym Wiedźminie 3Nexus Mods, Optimized Raytracing

Next-genowy Wiedźmin 3 z modem znacząco poprawiającym optymalizację [Aktualizacja] - ilustracja #2

Liczba klatek na sekundę w Wiedźminie 3 po wgraniu modyfikacjiNexus Mods, Optimized Raytracing

Dzięki modyfikacji widać, że gracze faktycznie są zainteresowani i potrzebują tego typu projektów. W ciągu jednego dnia doczekała się ona bowiem 30 tysięcy wyświetleń i ponad 200 komentarzy w serwisie Nexus Mods.

Darmowa aktualizacja do Wiedźmina 3 spowodowała, że znów zaczęto publikować modyfikacje, które nie tylko poprawiają optymalizację gry. O kilku nowych, przykładowych modach mogących ułatwić Wam życie możecie przeczytać w tym artykule.