Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 kwietnia 2018, 12:10

autor: AlexB

Opcje wyboru wersji językowej w God of War

Premiera God of War zbliża się wielkimi krokami, a wielu polskich graczy wciąż zastanawia się, czy będą skazani na rodzimy dubbing. Zaniepokojonych uspokajamy – w grze istnieje opcja dowolnego wyboru języka napisów i dialogów.

Już tylko tydzień pozostał do premiery jednej z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku – God of War. Napięcie w domach wszystkich miłośników przygód Kratosa powoli sięga zenitu. Dreszcz oczekiwania dodatkowo podsycają recenzje, które już dziś zaczęły spływać z różnych zakątków świata. Potwierdzają one, że studiu Santa Monica po raz kolejny udało się stworzyć wybitny slasher. Dla wielu graczy z Polski wypatrywanie nowego God of War jest jednak również pełne niepokoju. Wszystko za sprawą rodzimej wersji językowej, która, co jest tradycją dla gier wydawanych przez Sony, obejmuje zarówno napisy, jak i dialogi. Niestety, nieraz byliśmy świadkami sytuacji, w których polski dubbing srogo zawodził i wybijał z imersji. Na szczęście, według naszej recenzji w przypadku God of War jest zgoła inaczej i głosy rodzimych aktorów dają radę. Są jednak osoby, które i tak wolałyby ukończyć grę słuchając wyłącznie angielskich dialogów. Również dla nich mamy dobre wiadomości – zarówno język napisów, jak i dubbingu, można dowolnie ustawić w menu tytułu.

Niby Grek, a po angielsku i polsku mówi płynnie. - Opcje wyboru wersji językowej w God of War - wiadomość - 2018-04-12
Niby Grek, a po angielsku i polsku mówi płynnie.

Warto zaznaczyć, że zarówno w przypadku angielskiej, jak i polskiej obsady głosowej God of War, zaszło sporo zmian w porównaniu z poprzednimi odsłonami cyklu. W Kratosa nie wcielają się już Terrance Carson i Bogusław Linda. Wielu graczy może zaboleć brak przede wszystkim tego pierwszego, którego charakterystyczny tembr stał się niemalże ikoniczny dla Ducha Sparty. Wymienionych aktorów zastąpili w tej roli odpowiednio Christopher Judge oraz Artur Dziurman.

Kwestia polskiego dubbingu w grach często wywołuje spore kontrowersje. Tyczy się to chociażby tytułów wydawanych przez Electronic Arts, w których nierzadko w naszym kraju nie można wybrać angielskich dialogów. Ostatnie tego typu zamieszanie było związane ze Star Wars: Battlefront II, gdzie na PC w ogóle nie istniała możliwości zmiany języka.