Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 grudnia 2020, 14:01

W EVE Online odbyła się gigantyczna bitwa. Gracze stracili tysiące dolarów

W grze MMO EVE Online doszło do gigantycznego starcia, w którym wykorzystano m.in. najpotężniejsze statki – tzw. Tytany. Zniszczeniu uległy okręty warte setki tysięcy dolarów.

W SKRÓCIE:

  1. w EVE Online zakończyła się niedawno najkrwawsza bitwa w historii gry – a w zasadzie całego gatunku;
  2. w starciach pomiędzy frakcjami The Imperium i PAPI zniszczonych zostało przeszło 240 najpotężniejszych statków klasy Tytan, o łącznej wartości ponad miliona złotych;
  3. PAPI udało się zniszczyć pancerz gwiezdnej fortecy należącej do The Imperium;
  4. w sobotę prawdopodobnie dojdzie do kolejnych walk.

Wygląda na to, że w EVE Online odbyła się (kolejna już) najkosztowniejsza bitwa w dziejach gier MMO (podziękowania dla maciella za zwrócenie uwagi). Starcie miało miejsce w systemie M2-XFE i wzięły w nim udział siły sojuszu PAPI oraz frakcji The Imperium (pod przywództwem gildii Goons / Goonswarm Federation). W walkę zaangażowanych było około 6 tys. osób.

Agresorem był sojusz PAPI, którego celem było zniszczenie potężnej gwiezdnej fortecy należącej do Imperium (tzw. Keepstar). Warto odnotować, że w walkach brały udział potężne statki klasy Titan – największe okręty, jakie można znaleźć w grze. 244 z nich zostały zniszczone (123 po stronie Imperium i 121 należących do PAPI). Łączna wartość tych statków to ponad 21,3 tryliona ISK, czyli – w przeliczeniu na prawdziwe pieniądze – około miliona złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że nie są to jedyne jednostki stracone w omawianej bitwie, bowiem poza tytanami zniszczeniu uległo tysiące innych okrętów.

Bitwa została zakończona i doszło do restartu serwera, ale można spodziewać się, że za kilka dni dojdzie do kolejnych, być może jeszcze krwawszych walk. Stanie się to wówczas, kiedy gra ponownie umożliwi atakowanie gwiezdnej fortecy. W pewnym uproszczeniu – stacje Keepstar i podobne obiekty w EVE Online mają kilka „warstw”, takich jak tarcze, pancerz czy struktura. Gdy dojdzie do zniszczenia zewnętrznej ochrony, przez jakiś czas gwiezdna forteca przestaje być wrażliwa na obrażenia. Sojuszowi PAPI udało się rozbić pancerz stacji The Imperium. W komunikacie wypuszczonym po dzisiejszym starciu liderzy PAPI poinformowali swoich graczy, że do kolejnej mobilizacji dojdzie w sobotę. Wówczas atakujący będą chcieli doprowadzić do ostatecznego zniszczenia fortecy.

Skąd ta kwota?

Firma Crowd Control Productions zawarła w swojej grze rozwiązanie, które umożliwia opłacanie miesięcznej subskrypcji z wykorzystaniem ISK – wirtualnej waluty wewnątrz gry (tej samej, w której prowadzony jest handel w całej galaktyce). Powoduje to, że możliwe jest przeliczenie wartości, którą ISK ma w realnym świecie, w odniesieniu na przykład do dolara – a tym samym można też policzyć, ile warte są poszczególne statki, stacje i inne przedmioty. Stąd biorą się astronomiczne kwoty, wspominane czasem w tekstach podobnych do tego.

  1. Dlaczego ludzie grają w EVE Online? A czemu mieliby grać w cokolwiek innego?
  2. EVE Online – poradnik
  3. EVE Online – strona oficjalna