Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 listopada 2018, 12:52

Valve samodzielnie pracuje nad nowym zestawem wirtualnej rzeczywistości?

W sieci ukazały się zdjęcia przedstawiające prototypowe zestawy wirtualnej rzeczywistości z logo Valve Software. Firma co prawda nie potwierdziła, że pracuje nad nowymi goglami, ale są przesłanki, by podejrzewać, iż fotografie są autentyczne.

Firma Valve eksperymentowała już z technologią wirtualnej rzeczywistości przy tworzeniu gogli Vive, zaprojektowanych we współpracy z tajwańskim producentem HTC. Jeśli jednak wierzyć fotografiom, które pojawiły się dwa dni temu w serwisie Imgur, amerykańskie przedsiębiorstwo pracuje nad kolejnym takim zestawem – na zdjęciach widoczne są gogle z logo Valve. Autentyczność fotografii nie jest jeszcze potwierdzona, ale ich szczegółowość sugeruje, że coś rzeczywiście może być na rzeczy.

Na jednym ze zdjęć, w lewym górnym rogu płytki drukowanej, dokładnie widać logo Valve. / źródło: Imgur. - Valve samodzielnie pracuje nad nowym zestawem wirtualnej rzeczywistości? - wiadomość - 2018-11-12
Na jednym ze zdjęć, w lewym górnym rogu płytki drukowanej, dokładnie widać logo Valve. / źródło: Imgur.
Valve samodzielnie pracuje nad nowym zestawem wirtualnej rzeczywistości? - ilustracja #2

Valve już od długiego czasu flirtuje z wirtualną rzeczywistością – obok gogli HTC Vive firma współpracowała także z LG. W ubiegłym roku Gabe Newell ujawnił, że jego przedsiębiorstwo łączy z technologią wielkie nadzieje, twierdząc, że w przeciągu dwóch-trzech lat prześcignie ona tradycyjną konkurencję w aspektach rozdzielczości i płynności działania. Pojawiły się nawet pogłoski, jakoby Half-Life 3 – chyba najbardziej wyczekiwana produkcja wszech czasów – miał wykorzystywać wirtualną rzeczywistość. Valve wyraźnie ciągnie do tej technologii i nie byłoby zaskoczeniem, gdyby rzeczywiście pracowało nad zupełnie nowym zestawem.

Na czterech zdjęciach możemy zobaczyć kilka sztuk gogli, posiadających wbudowane słuchawki, czujniki SteamVR oraz dwie kamery, mające zaoferować większe niż u konkurencji pole widzenia. Na jednej z fotografii widać ponadto logo Valve na płytce drukowanej, nie ma natomiast śladu znaku firmowego HTC, co może świadczyć, że ten sprzęt amerykańska firma ma zamiar wyprodukować samodzielnie. Serwis UploadVR zauważył też podobieństwa pomiędzy obiciem na goglach i na zapowiedzianych w ubiegłym roku prototypowych kontrolerach Knuckles.

Ten sam portal ogłosił, że jego „niezależne źródła” potwierdziły istnienie prototypowego zestawu do wirtualnej rzeczywistości, tworzonego przez Valve. Miałby on posiadać 135-stopniowe pole widzenia i działać wraz z kontrolerami Knuckles. W promocji nowego sprzętu pomógłby fakt, że firma podobno pracuje także nad grą z cyklu Half-Life wykorzystującą możliwości wirtualnej rzeczywistości – choć mowa tu raczej o prequelu, a nie pełnoprawnej części trzeciej. Szef Valve, Gabe Newell, wypowiadał się w przeszłości o tym, jak wielkie pole do innowacji daje ta technologia, a przez swoją współpracę z HTC przedsiębiorstwo wyraźnie pokazało, że wiąże z nią poważne plany. Stąd też, choć autentyczność opublikowanych zdjęć wciąż nie jest potwierdzona, można podejrzewać, że coś rzeczywiście jest na rzeczy.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Valve