Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 października 2021, 13:06

Czy Minecraft działa lepiej? Twórcy pytają graczy o zdanie

Testy gry Minecraft w wersji 1.18 trwają w najlepsze. Wraz z premierą nowego snapshota i bety Bedrock Edition studio Mojang pyta graczy o opinie na temat poprawionej optymalizacji.

Najważniejsze informacje:
  1. udostępniono nowy snapshot (21W40a) Minecrafta w wersji 1.18;
  2. studio Mojang opublikowało też ankietę dotyczącą wydajności gry po ostatnich aktualizacjach wersji testowych wydań Java oraz Bedrock.

Kiedy studio Mojang poinformowało o podzieleniu ogromnej aktualizacji Minecrafta na dwie części, jako jeden z powodów podano konieczność zoptymalizowania gry. Teraz twórcy proszą graczy o ocenę tejże po wprowadzonych zmianach. W usłudze Microsoft Forms pojawiła się ankieta na temat wydajności Minecrafta po ostatniej aktualizacji wersji beta Bedrock Edition oraz premierze snapshota 21W40a dla Java Edition.

UWAGA: granie z zainstalowanym snapshotem może się skończyć utratą Waszych światów w Minecrafcie! Dlatego zalecane jest uruchamianie sesji z migawką z osobnego folderu bądź wykonanie kopii zapasowej.

Jeśli mimo to chcecie przetestować wersję 21W40a, musicie aktywować snapshoty w sekcji „Instalacje” (Installations).

Formularz rozpoczynają pytania o posiadaną przez nas wersję Minecrafta, platformę lub system operacyjny (w zależności od wybranego wydania) oraz konfigurację sprzętową albo model konsoli. Ostatnie pozycje dotyczą naszych odczuć odnośnie do wydajności, w tym w porównaniu z poprzednią aktualizacją. Twórcy przewidzieli też miejsce na bardziej konkretne uwagi na temat optymalizacji.

Co się tyczy migawki 21w40A, nie wprowadza ona nowej zawartości, ale twórcy bynajmniej nie ograniczyli się tylko do poprawienia działania gry oraz – jakżeby inaczej – usunięcia różnych błędów. Deweloperzy zdecydowali się nieco zwiększyć średni rozmiar biomów, a dystrybucja tychże jest teraz bliższa temu, co znamy z wersji 1.17. Część z nich została też połączona lub figuruje teraz pod inną nazwą. Ponadto snapshot w końcu usunął niesławne płytkie mikrojeziora, które były zmorą graczy od czasu wprowadzenia łąk jako biomów, a także zwiększył częstotliwość występowania lochów.

Źródło: Mojang Studios.

Twórcy ponownie zmienili też rozmieszczenie rud metali i kamieni szlachetnych (vide: grafika powyżej) oraz zasady pojawiania się mobów, w tym tropikalnych ryb, aksolotli, kóz oraz zombie. Ponadto zoptymalizowano sztuczną inteligencję niektórych stworzeń oraz wieśniaków. Skoro o nich mowa, od teraz wioski NPC-ów pojawiają się w większej odległości od siebie. Pełną listę zmian i usuniętych błędów znajdziecie na oficjalnej stronie Minecrafta.

Oprócz zmian w wersjach testowych na graczy Minecrafta czeka jeszcze jedna atrakcja: powrót transmisji Minecraft Live, do której dojdzie 16 października o godzinie 6:00 czasu polskiego. Ta na pewno przyniesie ze sobą sporo informacji na temat przyszłości marki, aczkolwiek może się to przełożyć na nieco skromniejszego snapshota w przyszłym tygodniu. Ponadto w ramach wydarzenia odbędzie się głosowanie na kolejnego moba, który zostanie dodany do Minecrafta.

Caves & Cliffs Update: Part II ukaże się jeszcze w tym roku. Niestety nadal nie podano dokładnej daty.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody – recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej