Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 maja 2012, 12:55

autor: Sarge

Twórcy gier korzystających z modelu crowdfunding za darmo umieszczą je w usłudze Origin

Firma Electronic Arts zniosła opłaty dystrybucyjne w serwisie Origin dla twórców gier korzystających z modelu crowdfunding. Amerykański gigant chce w ten sposób wesprzeć niewielkie studia deweloperskie.

Firma Electronic Arts bez dodatkowych opłat pozwoli opublikować w usłudze Origin gry korzystające z modelu finansowania crowdfunding. Oznacza to, że twórcy produkcji ufundowanych za pośrednictwem serwisu Kickstarter będą mogli bez problemów sprzedawać je za pośrednictwem Origina.

Tradycyjnie deweloperzy muszą uiścić ustaloną wcześniej opłatę za publikację gry w coraz bardziej popularnym serwisie cyfrowej dystrybucji. Zniesienie tej konieczności w przypadku twórców korzystających z usług Kickstartera może być dla nich niezwykle użyteczne. Takie studia często nie mają bowiem zbyt wielu pieniędzy i mogliby mieć problem z „wykupieniem” sobie obecności w serwisie Origin.

Twórcy gier korzystających z modelu crowdfunding za darmo umieszczą je w usłudze Origin - ilustracja #1

„Społeczne wsparcie dla kreatywnych pomysłów na gry pochodzących od niewielkich deweloperów jest czymś fenomenalnym. Jest to także niesamowicie przydatne dla przemysłu gier. Gracze na całym świecie zasługują na szansę zagrania w każdą świetną produkcję, a poprzez zniesienie opłat dystrybucyjnych w usłudze Origin możemy pomóc urzeczywistnić tę wizję twórcom korzystającym z modelu crowdfunding” – powiedział David DeMartini, starszy wiceprezes serwisu Origin w firmie Electronic Arts.

Należy pamiętać, że baza użytkowników usługi Origin ciągle rośnie - do tej pory zarejestrowano ponad 12 milionów kont. Automatycznie zwiększa się więc potencjalna lista nabywców produkcji dostępnych w serwisie. Dla niewielkich studiów deweloperskich jest to duże wsparcie i wypada tylko pogratulować firmie Electronic Arts decyzji zniesienia opłat dystrybucyjnych.

Model finansowania crowdfunding polega na tym, że dowolna osoba może wpłacić pieniądze w celu zapewnienia deweloperom środków na realizację danego projektu. Przeprowadzaniem tego typu zbiórek zajmuje się przede wszystkim najbardziej popularny serwis Kickstarter. Ostatnie miesiące pokazały, że gracze chętnie wspierają w ten sposób twórców – studio Double Fine otrzymało 3,3 mln dolarów na produkcję nowej przygodówki, a zespół inXile Entertainment zebrał ponad 3 mln dolarów na stworzenie gry Wasteland 2.