Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 września 2023, 11:00

„Nie stać mnie na pozywanie DC” - twórca hitowych komiksów umieszcza je w domenie publicznej [Aktualizacja]

Twórca serii komiksów Baśnie – Bill Willingham – przekazał swoje dzieło do domeny publicznej. Powodem ten decyzji jest spór z DC Comics.

Źródło fot. Telltale
i

Aktualizacja

Głos w sprawie zabrało DC. W komunikacie wysłanym do redakcji IGN czytamy:

Komiksy i powieści graficzne Baśnie opublikowane przez DC oraz zawarte w nich fabuły, postacie i elementy są własnością DC, są chronione amerykańskim i globalnym prawem autorskim zgodnie z obowiązującym prawem i nie należą do domeny publicznej. DC zastrzega sobie wszelkie prawa i podejmie takie działania, jakie uzna za konieczne lub stosowne w celu ochrony swoich praw własności intelektualnej.

Bill Willingham zdążył już odnieść się do tych słów na swojej stronie internetowej. W kolejnym poście ujawnił kilka szczegółów, dotyczących m.in. negocjacji umów. Willingham twierdzi, że DC „dokonało reinterpretacji umów, aby założyć, że są bezpośrednimi właścicielami Baśni”. Według twórcy serii komiksów wydawca „próbował się z czegoś wywinąć, a następnie wycofał się, gdy jego plan nie zadziałał”.

Willingham powtórzył we wszystkich swoich postach, że ostatecznie jest (lub był) „jedynym właścicielem i twórcą komiksu o nazwie Baśnie”, podczas gdy DC miało jedynie prawa do publikowania komiksów, a także „wykorzystywania własności w inny sposób, w tym w filmach i telewizji”.

Oryginalna wiadomość (15 września)

Większość z Was zapewne kojarzy serię komiksów Baśnie (ang. Fables). To właśnie na jej podstawie powstała przygodówka The Wolf Among Us. Teraz jej twórca Bill Willingham postanowił uwolnić ją do domeny publicznej. Powodem takiego kroku jest konflikt z DC i brak pieniędzy na potencjalny proces sądowy.

O swojej decyzji autor poinformował za pośrednictwem bloga These Foolish Games i uargumentował ją w obszernym wpisie. Jak się okazuje, przyczyną było niesprawiedliwe taktowanie Willinghama przez DC oraz pewna zmiana w jego postrzeganiu świata.

  1. Baśnie ukazywały się od 2002 roku. Przez większość czasu były one wydawane przez Vertigo, czyli odłam DC Comics specjalizujący się w komiksach dla dorosłych. Później całość przejęło Black Label.
  2. Bill Willingham twierdzi, że początkowo współpracował z ludźmi, którzy szanowali jego pracę. Wszystkie problemy miały być rozwiązywane sprawiedliwie i bez patrzenia na kwestie finansowe.
  3. W ostatnich latach jednak doszło do zmian w DC. Miały spowodować one, że wydawnictwo jest zdecydowanie bardziej skupione na pieniądzach, a warunki podpisywanych umów są celowo naginane na jego korzyść. Firma ma też zwlekać z wypłatami.
  4. Co również ciekawe, Willingham zasugerował, że nadal nie otrzymał części pieniędzy za grę The Wolf Among Us i zadeklarował, iż będzie o nie walczył.

Oczywiście wszystkie wydane do tej pory komiksy nadal są własnością DC. Jednak teraz każdy zainteresowany może bez przeszkód tworzyć treści osadzone w uniwersum Baśni.

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry. Z tą pasją postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu dla szerszej publiki. Z Gry-Online.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańczy specjalista od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi też oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi.

więcej