Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 7 października 2012, 12:32

autor: Adrian Werner

Tom Clancy's Ghost Recon Online - test na notebooku ASUS G75V

Testujemy grę Tom Clancy's Ghost Recon Online na notebooku ASUS G75V.

Tom Clancy's Ghost Recon Online to jedna z najciekawszych darmowych strzelanek ostatnich miesięcy. Uznaliśmy więc, że warto ją przetestować na mocniejszym z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie R500V.

Autorzy Tom Clancy's Ghost Recon Online pełnymi garściami czerpali z wydanego w tym roku Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier. W rezultacie zaoferowali zręcznościową mechanikę rozgrywki z dodatkiem lekkich elementów taktycznych i wzbogaconą zestawem futurystycznych gadżetów, takich jak egzoszkielety czy kamuflaże termo-optyczne. Gra oferuje trzy klasy postaci: Specjalistę (ang. Specialist), Szturmowca (Assault) i Zwiadowcę (Recon). Każda z nich dysponuje unikalnym ekwipunkiem oraz umiejętnościami. Mocną stroną gry jest rozbudowany system modyfikowania ekwipunku pozwalający m.in. na wzmacnianie pancerzy specjalnymi wkładkami oraz podłączanie do karabinów celowników i tłumików.

Autorzy postawili na model darmowy z mikropłatnościami. Jest on rozwiązany całkiem sensownie. Prawdziwe pieniądze wydajemy głównie na przyśpieszenie tempa rozwoju postaci, ale jednocześnie większość z ulepszeń da się zdobyć za darmo, płacąc za nie punktami doświadczenia zdobytymi podczas rozgrywek. Wszystko to jest zbalansowane całkiem dobrze i nie ma sytuacji, w których wpakowaliśmy dziesiątki godzin w rozwój postaci, a mimo to płacący użytkownicy kompletnie nad nami górują.

Tom Clancy's Ghost Recon Online to godna uwagi strzelanka. Z produkcji oferujących trochę bardziej realistyczne klimaty jest to prawdopodobnie najlepsza pozycja darmowa i warto ją sprawdzić osobiście. Szkoda tylko, że gra obecnie jest dosyć skromna pod względem zawartości i należy mieć nadzieję, że nowe tryby i mapy dodane zostaną w na bliższym czasie.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor:  Dual Core 2.4 GHz
Pamięć RAM: 2 GB (Windows XP) / 3 GB (Vista/7)
Karta grafiki:  GeForce 8400M

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor:  Intel Core I7 1.6 GHy
Pamięć RAM: 2 GB (Windows XP) / 3 GB (Vista/7)
Karta grafiki:  GeForce GTX 460M

Jak widać wymagania są raczej standardowe. Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma  procesor  Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz,  8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Gra oferuje skromne możliwości konfiguracji grafiki i pozwala jedynie wybrać między trzema ogólnymi poziomami szczegółowości. Test rozpocząłem od ustawień wysokich. Rezultaty były bardzo dobre i przez większość czasu mogłem sycić oczy 59-60 klatkami na sekundę, czyli maksymalną ilością na jaką pozwala silnik. Co jednak znacznie ważniejsze – nie zdarzały się żadne spadki poniżej 54 klatek na sekundę, więc rozgrywka była stuprocentowo płynna przez cały czas.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080

Po podwyższeniu rozdzielczości do 1920 x 1080 wyniki uległy oczywiście pogorszeniu, ale notebook wciąż radził sobie bardzo dobrze. Nawet w najbardziej intensywnych momentach meczu silnik nigdy nie schodził poniżej 40 klatek na sekundę i tym samym nie mogło być mowy o żadnych denerwujących spowolnieniach.

Podsumowanie

Tom Clancy's Ghost Recon Online okazał się nie być żadnym wyzwaniem dla ASUS’a G75V. Nawet na ustawieniach maksymalnych i najwyższej możliwej rozdzielczości notebook nie miał żadnych problemów z dostarczeniem w pełni płynnej rozgrywki.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej