Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 listopada 2013, 11:40

Thief – twórcy całkowicie zrezygnowali z QTE

Twórcy najnowszej odsłony serii Thief zrezygnowali z wprowadzania quick time eventów w grze. Studio Eidos Montreal podjęło tę decyzję pod wpływem negatywnych opinii społeczności na ten temat.

Thief powróci w lutym 2014 roku. - Thief – twórcy całkowicie zrezygnowali z QTE  - wiadomość - 2013-11-15
Thief powróci w lutym 2014 roku.
W SKRÓCIE:
  • Thief jest czwartą odsłoną kultowej serii skradanek.
  • Premiera gry w lutym 2014 r.
  • Twórcy ogłosili rezygnację z quick time eventów.

To dobra informacja dla fanów skradanek starego typu. Twórcy najnowszej odsłony kultowej serii Thief oficjalnie przyznali, że rezygnują z wprowadzania do rozgrywki elementów QTE (quick time events). Zdecydowali się na ten krok po krytycznej reakcji społeczności fanowskiej.

Kontrowersje narastały po wypuszczeniu przez twórców, studio Eidos Montreal, filmików prezentujących rozgrywkę. Po krytycznej reakcji fanów, firma zmieniła swoje zdanie na temat QTE. W ten sposób na pytanie dotyczące tego tematu odpisał Valerie Bourdeau, pracownik Eidos Montreal:

Spokojnie, nie wprowadzimy quick time eventów. Faktycznie, było kilka QTE w grze; w praktyce tylko jeden z nich pokazaliśmy w godzinnej prezentacji na targach E3. Jednak z powodu krytycznej reakcji, z jaką spotkało się to w prasie i wśród społeczności, całkowicie z tego rozwiązania zrezygnowaliśmy. Nie będziemy go wprowadzać.

Cieszy fakt, że Eidos Montreal odświeżając klasyczną serię Thief bierze pod uwagę opinie jej fanów i stara się do nich dostosować. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu decyzja twórców – już wcześniej zrezygnowali oni z systemu punktów doświadczenia, którego wprowadzenie także krytycznie ocenili fani serii.

QTE to forma interaktywnego przerywnika filmowego. Aby zaliczyć ten fragment rozgrywki gracz musi naciskać klawisze (jeden lub więcej) w odpowiedniej kolejności. Niepowodzenie najczęściej wymusza powtarzanie akcji, aż do jej pozytywnego zakończenia. Choć w teorii daje to poczucie kontrolowania przerywników filmowych, to QTE mają wielu krytyków wśród graczy.

Polska premiera gry Thief ma się odbyć 28 lutego 2014 roku. Na naszym rynku tytuł będzie dostępny w polskiej wersji językowej (napisy) na platformach PC, Xbox 360, PlayStation 3 i PlayStation 4. W wersji na Xboksa One – tylko po angielsku.

Thief – twórcy całkowicie zrezygnowali z QTE  - ilustracja #3Seria Thief rozpoczęła się w 1998 roku, wraz z pierwszą odsłoną pt. Thief: The Dark Project. Tytuł szybko zyskał sporą popularność dzięki inspirującym mechanizmom rozgrywki (np. klasycznemu już ukrywaniu się w cieniu), ale jego silną stroną był także mroczny i klimatyczny świat gry. Po wielu latach seria powraca, a twórcy nowej odsłony zrezygnowali z dodawania cyferki „4” w tytule, nazywając swoją produkcję po prostu Thief.