Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 11 lipca 2018, 17:20

autor: Ender

Wszystko o The Last of Us: Part 2 (fabuła, rozgrywka, spekulacje i plotki) – Akt. #2

Kompendium zawiera większość dotychczasowych informacji na temat gry The Last of Us: Part II, będącej kontynuacją przebojowej produkcji studia Naughty Dog, która ukazała się w 2013 roku na PlayStation 3.

Spis treści:
  1. 1. Fabuła
  2. 2. Rozgrywka
  3. 3. Technikalia
  4. 4. Multimedia

Aktualizacja #2 (11 lipca 2018): Kompendium zostało rozszerzone o nowe informacje na temat gry, które pojawiły się na targach E3 2018.

Aktualizacja #1 (23 maja 2018): Kompendium zostało rozszerzone o wszystkie informacje na temat gry, które pojawiły się przed targami E3 2018.

The Last of Us ukazało się w 2013 roku i z miejsca zaskoczyło fanów studia Naughty Dog, które do tej pory na PlayStation 3 przywiązane było do serii Uncharted. Mimo tego, że gra trafiła na siedmioletnią już wtedy konsolę, w wielu miejscach przeskoczyła wysoką graficzną poprzeczkę postawioną przez trzy odsłony przygód Nathana Drake'a. Dzięki swojej filmowej naturze, wciągającej fabule, a także unikalnemu przedstawianiu postapokaliptycznej Ameryki, tytuł zgarnął niezliczone nagrody i pochwały, zarówno od branżowych krytyków, jak i zwykłych odbiorców. Niewątpliwy sukces The Last of Us sprawił, że gracze szybko zaczęli zastanawiać się nad możliwą kontynuacją gry. Twórcy podżegali zresztą te spekulacje, wydając kilkanaście miesięcy od jej premiery samodzielne rozszerzenie zatytułowane The Last of Us: Left Behind. Niedługo po jego debiucie do sklepów trafiło PlayStation 4. Jasne było więc, że potencjalny sequel pojawi się na nowej konsoli, a tym samym będzie wymagać od deweloperów kompletnej zmiany silnika oraz używanej przez nich technologii.

W czasie gdy fani czekali na jakiekolwiek oficjalne wieści o The Last of Us II, w sieci pojawiało się sporo plotek i domniemanych przecieków, które sugerowały, że wstępne prace nad grą postępują w tajemnicy od dłuższego czasu. Pierwszym testem Naughty Dog na nowej platformie była dobrze przyjęta czwarta część Uncharted, która wydana została w maju 2016 roku. Udowodniła ona, że studio potrafi w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w PlayStation 4. Ostatecznie druga część The Last of Us została zapowiedziana w grudniu 2016 roku podczas imprezy PlayStation Experience, otrzymując tytuł The Last of Us: Part II. Zobaczyliśmy wówczas pierwszy filmowy teaser, który przedstawił nam starszych o kilka lat Ellie i Joela. Twórcy nie podzielili się jednak wówczas żadnymi dodatkowymi szczegółami na temat gry, podkreślając, że znajduje się ona na początkowym etapie produkcji. Na drugi zwiastun musieliśmy czekać ponad pół roku. Został on pokazany podczas imprezy Paris Games Week i zawierał pozbawiony kontekstu przerywnik filmowy, przedstawiający graczom zupełnie nowe postacie, których rola w pełnej wersji produkcji nie jest znana.

Jedna czwarta prezentacji Sony na targach E3 2018 była w całości poświęcona grze. Deweloperzy zaprezentowali duży zwiastun, zawierający przerywnik filmowy, a także materiał pochodzący z rozgrywki. Twórcy podzieli się również masą informacji na temat rozgrywki oraz historii, nie wdawali się jednak w zbędne szczegóły. Tajemnicą pozostaje więc nadal np. data premiery gry, która najprawdopodobniej zostanie wyznaczona na 2019 rok.

Data premiery gry pozostaje tajemnicą - Wszystko o The Last of Us: Part 2 (fabuła, rozgrywka, spekulacje i plotki) – Akt. #2 - wiadomość - 2018-07-11
Data premiery gry pozostaje tajemnicą

1.Fabuła

Akcja The Last of Us: Part II rozgrywać będzie się w kilka lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej części gry. Kluczowymi bohaterami historii są dziewiętnastoletnia już Ellie oraz Joel. Historia rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza przedstawia dość spokojne życie w osadzie Jackson, do której Ellie i Joel docierają pod koniec pierwszej części gry. Wycinek normalnego życia Ellie mogliśmy zobaczyć zresztą w przerywniku filmowym, w którym dziewczyna tańczy ze swoją przyjaciółką, zaprezentowanym podczas targów E3 2018. Druga płaszczyzna czasowa stanowić będzie główną część tytułu i opuścimy w niej przyjazne Jackson, po niesprecyzowanych jeszcze wydarzeniach, bardzo negatywnie odbijających się na psychice bohaterki.

Deweloperzy postanowili rozszerzyć stworzony przez siebie świat, przedstawiając szereg zupełnie nowych postaci, frakcji oraz miejsc, mających pełnić kluczową rolę w nowej przygodzie dwójki głównych bohaterów. Wiele wskazuje na to, że jeszcze bardziej niż w oryginale naszymi przeciwnikami będą inni ludzie, a zagrożenie płynące ze strony monstrów, które powstały na skutek zakażenia przez pasożytnicze grzyby, zejdzie na drugi plan. Akcja tytułu rozgrywać będzie się, zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, w okolicach Seattle oraz na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Ellie i Joel spotkają zupełnie nowych bohaterów, którzy mają pełnić kluczową rolę w ich nowej przygodzie - Wszystko o The Last of Us: Part 2 (fabuła, rozgrywka, spekulacje i plotki) – Akt. #2 - wiadomość - 2018-07-11
Ellie i Joel spotkają zupełnie nowych bohaterów, którzy mają pełnić kluczową rolę w ich nowej przygodzie

W stworzeniu postapokaliptycznego świata, reżyserowi gry Neilowi Druckmannowi pomaga scenarzystka Halley Gross, pracująca do tej pory nad serialami telewizyjnymi, takimi jak Westworld czy Banshee. Twórcy zasugerowali także, ze jedna z postaci w grze będzie w ciąży. Niektórzy uważają, że będzie nią Ellie.

2.Rozgrywka

Jeżeli chodzi o model rozgrywki, nie powinniśmy spodziewać się dużej rewolucji. W porównaniu do Uncharted gra będzie z pewnością mniej nastawiona na czystą akcję, skupiając się na elementach skradankowych, survivalu i craftingu. Tuż po zapowiedzi gry, wielu fanów zastanawiało się, czy w trakcie kampanii wcielimy się nie tylko w Ellie i Joela, ale także w nowych bohaterów. Możliwość taką zasygnalizował nawet Druckmann stwierdzając, że narracja w grze będzie różniła się od tej z pierwszej części serii. Twórcy potwierdzili jednak na E3 2018, że jedyną grywalną postacią w produkcji będzie Ellie; rola Joela nie jest na razie znana.

Druckmann dał również do zrozumienia, że The Last of Us: Part II może nie do końca spodobać się miłośnikom oryginału. Fani sugerują, że produkcja będzie w znacznie większym stopniu liniowa i nastawiona na filmowość niż dotychczas sądzono, ograniczając swobodną eksplorację oraz dodatkowe elementy zabawy, skupiając się na poszczególnych bohaterach i historii. Twórca pochwalił się również przebudowanym silnikiem gry oraz zmianami w mechanice walki. Podczas starć gracz będzie widział emocje głównej bohaterki, jej złość i desperację, a także odczuje zwinność, z jaką się porusza.

W trakcie rozgrywki będziemy mogli zobaczyć jak wyglądało względnie spokojne życie Ellie w Jackson - Wszystko o The Last of Us: Part 2 (fabuła, rozgrywka, spekulacje i plotki) – Akt. #2 - wiadomość - 2018-07-11
W trakcie rozgrywki będziemy mogli zobaczyć jak wyglądało względnie spokojne życie Ellie w Jackson

Otoczenie w lokacjach będzie bardzo rozbudowane i szczegółowe. Mapy mają być bardzo wertykalne i oferować wiele alternatywnych ścieżek do celu, a także miejsc w których skryjemy się przed wrogami. Poprawie uległa także sztuczna inteligencja przeciwników, która była krytykowana w oryginale. Oponenci mają komunikować się ze sobą i przekazywać sobie informacje na temat ostatniej znanej pozycji Ellie. Regularnie będą także przeczesywać kryjówki, w których ta mogłaby się skryć, a po jej odnalezieniu – alarmować pozostałych gwizdem. Do The Last of Us: Part II powróci również tryb zabawy wieloosobowej, który cieszył się niemałą popularnością w pierwszej części serii.

3.Technikalia

Gra skupi się w większej mierze na elementach skradankowych - Wszystko o The Last of Us: Part 2 (fabuła, rozgrywka, spekulacje i plotki) – Akt. #2 - wiadomość - 2018-07-11
Gra skupi się w większej mierze na elementach skradankowych

Wiemy, że The Last of Us: Part II korzystać będzie z tego samego silnika, który napędzał czwartą część Uncharted oraz jej dodatek Uncharted: Zaginione Dziedzictwo. Twórcy pracują jednak nad jego ulepszeniem, wprowadzając nowe metody animacji postaci oraz realizowania efektów świetlnych. Efekty wysiłków deweloperów mogliśmy zobaczyć na zapisie rozgrywki, który zaprezentowany został na targach E3 2018. Był on na tyle widowiskowy pod względem wyglądu otoczenia, a także naturalnego sposobu zachowania się przeciwników, że wielu graczy zaczęło głośno wątpić w to, czy obejrzeli rzeczywisty gameplay. Należy się spodziewać, że pełna wersja gry zaskoczy nas jeszcze bardziej i popchnie granice tego, co jest możliwe do zrealizowania na platformie Sony pod względem oprawy audiowizualnej. Za sprawą fajerwerków graficznych, z których znane jest Naughty Dog, gra z pewnością będzie działała jedynie z maksymalną prędkością 30 klatek na sekundę, zarówno na bazowym modelu jak i na PlayStation 4 Pro.

4.Multimedia

  1. Oficjalna strona gry The Last of Us: Part II
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Informacja pojawiła sie pierwotnie 22 listopada 2017, 18:12.

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II