Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 czerwca 2020, 16:54

autor: Froozyy

The Last of Us 2 - negatywne opinie zalały Metacritic, twórca dziękuje za zainteresowanie grą

Od dnia premiery The Last of Us: Part II internet zasypany został negatywnymi recenzjami i komentarzami graczy, którym nie spodobała się produkcja. Wiceprezes studia Naughty Dog, Neil Druckmann, sarkastycznie skomentował falę hejtu, jaka spadła na jego dzieło.

The Last of Us 2 - negatywne opinie zalały Metacritic, twórca dziękuje za zainteresowanie grą - ilustracja #1
To jaką grą jest w końcu The Last of Us 2?

Premiera The Last of Us: Part II, czyli sequelu dobrze przyjętego exclusive’a PlayStation z 2013 roku, odbiła się szerokim echem w branży gier wideo. Przedpremierowe recenzje popularnych mediów branżowych pozwalały wierzyć, że nowa produkcja studia Naughty Dog będzie jednym z kandydatów do gry roku. Jednakże po premierze do głosu doszli gracze, według których nowe The Last of Us wcale nie jest tak dobrą grą, jak przedstawiają to recenzenci.

W serwisie Metacritic zaledwie kilka chwil po premierze można było już znaleźć bardzo niskie noty gry. W chwili pisania tej wiadomości ich średnia oscyluje na poziomie 3,9 punktu (na 10 możliwych). Niezadowolenie graczy dało się również odczuć na wielu serwisach i forach branżowych. Na łamach naszego portalu wszystkie materiały związane z grą były, i nadal są, ostro krytykowane oraz „minusowane”. Falę negatywnych opinii, jaka zalała internet, sarkastycznie skomentował Neil Druckmann, wiceprezes studia Naughty Dog.

Odniósł się on do liczby recenzji graczy w serwisie Metacritic, która w kilka godzin wynosiła dwa razy więcej, niż przez siedem lat otrzymała poprzednia odsłona gry (w momencie pisania tej wiadomości ocen graczy jest już prawie 50 tys., czyli ponad cztery i pół razy więcej). Warto także zauważyć, że aktualnie pozytywne opinie gonią negatywne, chociaż tych drugich wciąż jest znacznie więcej.

Komentarz eksperta:

Problem z ocenami użytkowników na Metacriticu polega na tym, że może wystawić je każdy. Nie ma znaczenia czy ktoś grał w daną grę - nie mówiąc nawet o jej skończeniu. W efekcie produkcje, które wywołują kontrowersje (albo mają zdyscyplinowane fandomy) są podatne na manipulacje - na plus bądź na minus.

Znacznie lepszy system ocen jest na Steamie, bo tam swoją opinię może wyrazić tylko osoba, która kupiła dany tytuł. Ale i tutaj łatwo o wypaczenia - wielu graczy nie kończy gier, a mimo to je ocenia. W efekcie ciekawy początek słabej gry przyniesie jej więcej pozytywów niż na odwrót. Najlepszy byłby system, który sprawdza, czy daną grę skończyliśmy. Niestety, na taki jeszcze musimy poczekać. - Adam Zechenter; Zastępca redaktora naczelnego; Dział Publicystyki.

Problem z wystawianiem niezweryfikowanych ocen faktycznie wydaje się być w tym przypadku dość istotny. Według osiągnięć PlayStation Network trofeum „What I Had to Do” przyznawane za ukończenie gry zdobyło dopiero 6,5% posiadaczy The Last of Us 2. To ironiczne, zwłaszcza gdy wśród wad produkcji dość często wymienia się właśnie jej zakończenie.

Należy sobie również zadać pytanie, czy recenzje „0/10”, których treść dosłownie brzmi: „ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzggggggggggggggggggGgggggggggggggggggggggGggg”, powinno się brać na poważnie. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że wszystkie negatywne opinie przedstawione są w taki właśnie sposób. Nie zapominajmy, że działa to również w drugą stronę, bo w serwisie Metacritic nie brakuje ocen „10/10”, przy których gracze jasno przyznają się, że też w grę nie grali, ale po prostu chcieli wyrównać liczbę niesprawiedliwych not.

Sporo negatywnych opinii mogło również zostać wystawionych z powodu wycieku fragmentów fabuły The Last of Us 2 pod koniec kwietnia. Wielu graczy poznając historię w ten sposób, wściekło się i zaraz po oficjalnej premierze wystawiło produkcji słabą ocenę, nie sprawdzając nawet, jak faktycznie prezentuje się gra.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II