Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2014, 23:50

The Dark Eye: Skilltree Saga – casualowe RPG z elementami roguelike

Firma wydawnicza Headup Games zapowiedziała tworzoną przez studio Silent Dreams grę The Dark Eye: Skilltree Saga. Tytuł, opisany jako „casualowe cRPG z elementami roguelike”, skupi się na toczeniu turowych potyczek 1v1 w świecie fantasy znanym choćby z serii Drakensang. Produkcja zmierza na pecety, a jej debiut nastąpi 4 grudnia 2014 roku.

„Casualowe cRPG z elementami roguelike” – jakkolwiek takie sformułowanie nie brzmi, twórcy w taki właśnie sposób opisują grę The Dark Eye: Skilltree Saga. - The Dark Eye: Skilltree Saga – casualowe cRPG z elementami roguelike - wiadomość - 2014-11-27
„Casualowe cRPG z elementami roguelike” – jakkolwiek takie sformułowanie nie brzmi, twórcy w taki właśnie sposób opisują grę The Dark Eye: Skilltree Saga.
The Dark Eye: Skilltree Saga w skrócie:
  • Producent: Silent Dreams (Grtoesque Tactics)
  • Wydawca: Headup Games
  • Gatunek: cRPG z elementami roguelike i turowym systemem walki
  • Cechy szczególne: gra skupiająca się na toczeniu turowych pojedynków 1v1 w rzucie bocznym (2.5D), przeznaczona dla casualowego odbiorcy; losowo generowane starcia i permamentna śmierć
  • Platformy sprzętowe: PC
  • Termin premiery: 4 grudnia 2014

Aventuria – uniwersum fantasy znane głównie z serii Drakensang – staje się ostatnio coraz bardziej popularne wśród twórców gier wideo. Kolejnym tytułem, który zostanie osadzony w tych realiach, jest The Dark Eye: Skilltree Saga – niksobudżetowa gra „cRPG z elementami roguelike” (tak opisują ją twórcy) i z turowym systemem walki, przeznaczona dla młodszego, casualowego odbiorcy. Jej istnienie obwieściła światu firma wydawnicza Headup Games z Niemiec, zdradzając przy okazji, że za powstaniem omawianego tytułu stoi pochodzące z tego samego kraju studio Silent Dreams. Jest ono znane głównie z „rolplejowej” serii Grotesque Tactics, odznaczającej się taktycznym systemem walki i sporymi pokładami humoru. The Dark Eye: Skilltree Saga powstaje z myślą o komputerach osobistych i zadebiutuje już wkrótce, bo 4 grudnia bieżącego roku (na platformie Steam).

W omawianej produkcji fabuła nie gra kluczowej roli. Bohater prowadzi pościg za orkami i goblinami pod wodzą Mrocznego Władcy Sargula, który napadł na miasto Griffonford i uprowadził córkę władającego nim Barona Griffontrue. Na nieszczęście nikczemnika, niewiasta jest ukochaną protagonisty, więc ów nie spocznie, dopóki nie dotrze do siedziby Sargula w niedostępnej wieży i nie odbije lubej z jego rąk. Szanse naszej postaci dodatkowo zwiększy fakt, że u progu przygody nadarzy jej się sposobność, by dołączyć do Rycerzy Żywiołów i posiąść niezwykłe moce pod okiem mistrza tego elitarnego bractwa.

Zabawę rozpoczniemy od ustalenia rasy bohatera – do wybrania będą człowiek, elf i krasnolud, a u każdego z nich wystąpią różnice co do preferowanego stylu walki i dostępnych umiejętności. W toku wędrówki odwiedzimy różnorodne lokacje – knieje, świątynie, lochy, cmentarze etc. – tocząc w nich turowe starcia z losowo generowanymi przeciwnikami. Zwycięstwa zostaną nagrodzone punktami doświadczenia, które przeznaczymy na nabywanie i ulepszanie specjalnych zdolności (również magicznych), podzielonych na parę drzewek umiejętności. Nie zabraknie także łupienia skarbców, zbierania coraz lepszego ekwipunku i handlowania z napotkanymi kupcami. Najwyrazistszym elementem roguelike w grze będzie permamentna śmierć – każdy zgon w Skiltree Saga to konieczność zaczynania przygody od samego początku.

Wystarczy spojrzeć na intensywność barw, by zacząć nabierać podejrzeń, że gry Skilltree Saga i Blackguards - choć obie są osadzone w Aventurii - raczej nie wylądują razem na jednej półce.

Gdzie z tym rozżarzonym mieczem między księgi?!

Drzewko umiejętności - nasz sukces będzie zależał w największym stopniu od wyborów podjętych na tym ekranie.

Jak widać, po scenkach przerywnikowych nie ma co oczekiwać przesadnej efektowności.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej