Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 stycznia 2022, 13:47

autor: Sonia Selerska

Riot wnosi oskarżenie o kopiowanie Teamfight Tactics

Studio Riot Games pozwało wietnamskiego dewelopera, zarzucając mu skopiowanie gry Teamfight Tactics. Podobieństwa są naprawdę widoczne.

Jak donosi Reuters, 20 stycznia 2022 roku studio Riot Games, odpowiedzialne za grę League of Legends, wniosło zażalenie do sądu w Los Angeles, oskarżając dewelopera gier mobilnych Imba Technology o kradzież własności intelektualnej. I Am Hero: AFK Tactical Teamfight według Riot Games jest bardzo mocno inspirowane uniwersum i mechanikami Teamfight Tactics. Ponadto producent LoL-a sugeruje, że nazwy zarówno gry, jak i samego studia, również są jasnym odniesieniem do Teamfight Tactics i Riot Games.

Teamfight Tactics jest spin-offem LoL-a, znacząco różniącym się od niego rozgrywką. To przedstawiciel gatunku auto battler, dostępny na PC oraz urządzeniach mobilnych. W TFT pojawiają się postacie z Runeterry, czyli uniwersum stworzonego przez studio Riot Games, które spotkać można również w jego głównej produkcji. Z tego powodu inspirowanie się jednym z tytułów skutkuje czerpaniem z prawie całego dorobku twórców. Gra zespołu Imba Technology, dostępna co prawda jedynie na urządzeniach mobilnych, reprezentuje ten sam gatunek, wykorzystuje podobny styl graficzny, a także... system mikropłatności, umożliwiający twórcom zarabianie na tej darmowej grze.

Skopiowane elementy w I Am Hero: AFK Tactical Teamfight rzucają się w oczy nie tylko ludziom odpowiedzialnym za TFT, lecz także użytkownikom platform Google Play i App Store. Mechanika, styl graficzny, a nawet imiona postaci są wskazywane jako zbyt podobne, by uznać to za przypadek, będący na przykład efektem zmiany jednej litery. W ten sposób w grze Imba Technology znajdziemy bohatera imieniem Zak (nie mylić z Zac), a także Victora (zupełnie niezwiązanego z Viktorem z LoL-a, który pojawił się nawet w netflixowym serialu Arcane). Całe linijki tekstu, historie czy umiejętności postaci według Riot Games zostały skradzione.

Mimo to gra wietnamskich twórców cieszy się niemałą popularnością. W sklepie Google Play I Am Hero: AFK Tactical Teamfight pobrało ponad 500 tysięcy osób. Produkcja jest obecnie oceniana na 3,8 gwiazdki. App Store nie udostępnia publicznie danych na temat liczby pobrań, lecz i tam oceny są przeważająco pozytywne, ze średnią 4,5/5 gwiazdek.

Riot Games w swoim wniosku żąda zablokowania studiu Imba Technology możliwości czerpania zysków z gry, finansowego zadośćuczynienia za szkody i zwrotu kosztów związanych z procesem sądowym. Wnioskodawca podkreśla również swoje próby kontaktu z obecnie oskarżanym zespołem, w odpowiedzi, na które miał otrzymać jedynie oświadczenie, negujące jakiekolwiek działania mające na celu kradzież intelektualnej własności Riot Games.