Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 stycznia 2022, 13:55

autor: Ania Orzech

Czy nowy Batman będzie zabijał? Robert Pattinson o podejściu Mrocznego Rycerza do walki

Robert Pattinson, czyli odtwórca głównej roli w najnowszej odsłonie przygód Mrocznego Rycerza, poruszył kwestię zabijania przez granego przez niego bohatera w nadchodzącym The Batman.

Jak powszechnie wiadomo, Batman nie może zabijać. Pomimo to, w filmie Batman v Superman: Świt sprawiedliwości Mroczny Rycerz grany przez Bena Afflecka nie zastosował się do tej zasady, co wywołało dużą krytykę ze strony fanów. Według reżysera Zacka Snydera, był to jednak jedyny sposób na realistyczne podejście do postaci Bruce’a Wayne’a. Jak będzie tym razem? Czy Batman Roberta Pattinsona będzie zabijał, a może pozwoli na ucieczkę swoim przeciwnikom?

W wywiadzie udzielonym Premiere (via The Direct) Robert Pattinson wyjaśnił, że zasada „Batman nie może zabijać” może być różnie interpretowana. Aktor ujawnia również, w jaki sposób jego Mroczny Rycerz podchodzi do aspektu walki z przestępczością:

W przypadku Batmana obowiązuje zasada: nie wolno mu zabijać. Może być ona interpretowana na dwa sposoby. Albo chce tylko wymierzać zasłużoną karę, albo pragnie zabijać, ale jego samokontrola do tego nie dopuszcza.

Wyobrażałem to sobie w określony sposób po próbach do pierwszej sceny walki. W pewnym sensie myślałem, że to było zabawniejsze: to „coś” w nim po prostu chciało poderżnąć temu facetowi gardło! Mówiłem sobie, że jeśli całymi nocami gania za przestępcami, to niemożliwe żeby nie czerpał z tego przyjemności. On cierpi i to pragnienie go przytłacza. (...) Jestem pewien, że w tej pierwszej walce udaje mu się przekonać samego siebie, że każdy facet przed nim to ten, który zabił jego matkę, a to pozwala mu dać upust swojej wściekłości.

Ciekawe jest to, że Batman praktycznie żyje jak kryminalista. Nigdy nie ma go w domu, bo ciągle walczy na ulicach. Prowadzi przestępcze życie, ale bez popełniania zbrodni! Odniosłem wrażenie, że mogę coś z tego wyciągnąć. W każdym razie, mogę grać superbohatera tylko wówczas, gdy jest on naprawdę zepsuty!

Komentarz Pattinsona zdaje się potwierdzać, że nowy Batman nie będzie zabijał. Jak dowodzą wszystkie dotychczasowe zapowiedzi, nie obędzie się jednak bez brutalnych i emocjonujących scen walki. To, czy Mroczny Rycerz powinien zabijać, czy nie, to z pewnością pytanie, na które nie ma łatwej odpowiedzi. Interesujące jest podejście samego Pattinsona do tej sprawy, gdyż według niego Batman chce zabić, nawet sugeruje, że Wayne wyobraża sobie, że każdy zbir, z którym walczy, to ten, który zabił jego rodziców i powstrzymuje go jedynie odrobina samokontroli.

Poczynania Batmana Roberta Pattinsona zobaczymy na dużych ekranach 4 marca 2022 roku. Czy Wy też nie możecie się doczekać?