Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 14 lutego 2012, 13:48

Testujemy The Darkness II na notebooku ASUS G74SX

Testujemy grę The Darkness II na notebook ASUS G74SX.

Pierwsza część The Darkness ominęła pecety i trafiła wyłącznie na konsole. Na szczęście kontynuacja nie popełniła tego samego błędu i kilka dni temu wersja komputerowa trafiła wreszcie do sprzedaży. Sprawdźmy więc jak gra radzi sobie na mocniejszym z naszych notebooków.

Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie K53SV.

Akcja The Darkness II rozgrywa się dwa lata po zakończeniu pierwszej części. Przez ten czas Jackie Estacado awansował w przestępczej hierarchii i w momencie rozpoczęcia gry jest już donem mafijnej rodziny. Właściwą fabułę otwiera atak na restaurację, w której akurat stołuje się Jackie. Rozpoczyna to zakrojoną na szeroką skalę wojnę gangów. Szybko jednak okazuje się, że za wszystkim stoi tajemnicza organizacja, która przez wieki chroniła świat przed mocą Ciemności, ale teraz uległa skorumpowaniu i chcę ją pozyskać do własnych celów.

The Darkness IIto pierwszoosobowa strzelanka, która posiada jednak masę elementów wyróżniających ją na tle innych przedstawicieli tego gatunku. Pierwszym co rzuca się w oczy jest śliczna oprawa graficzna utrzymana w lekko komiksowym stylu. Co ciekawe, efekt ten uzyskano nie przez prymitywny cell-shading, ale poprzez zastosowanie stylizowanych na rysowane ręcznie tekstur. Daje to w sumie grafikę z jednego strony odtwarzającą atmosferę oryginalnych obrazkowych historii, a jednocześnie nie posiadającą tandetnej kreskówkowości, która nie pasowałaby do mrocznego charaktery opowieści. 

Najciekawsza jest jednak tytułowa Ciemność. Manifestuje się ona w postaci długich macek, którymi możemy rozrywać wrogów na strzępy, jak również podnosić i rzucać przedmiotami. Jackie potrafi ponadto przyzywać przypominającego gremlina  złośliwego stworka imieniem Darkling, który służy nam pomocą w wypełnianiu zadań. Wszystkie te moce nie działają jednak w jasnym świetle, dlatego dużo czasu trzeba poświecić niszczeniu lamp, latarni czy neonów. W sumie tworzy to ciekawy system, który z jednej strony pozwala na sporą swobodę podczas walki (nie mówiąc już o tym jaką frajdę sprawia masakrowanie przeciwników mackami), a jednocześnie nie czyni Jackiego niepokonanym, dzięki czemu gra nie jest zbyt łatwa i na wyższych poziomach trudności stanowi prawdziwe wyzwanie. Poza kampanią dla pojedynczego gracza autorzy przygotowali również tryb kooperacji dla czterech osób nazwany Vendettas. Składają się na niego szybkie, brutalne i doprawione mocną warstwą fablarną misje misje. Co ciekawe, wszyscy uczestnicy zabawy wcielają się w postacie posiadające moc Ciemności.

The Darkness II to w sumie intrygujący i świeży FPS, który pozytywnie wyróżnia się na tle większości współczesnych przedstawicieli gatunku. Rozrywanie na strzępy wrogów sprawia olbrzymią frajdę, komiksowa grafika tworzy świetną atmosferę, a opowiadana historia potrafi solidnie wciągnąć. Szkoda tylko, że kampania dla pojedynczego gracza starcza na raptem kilka godzin, choć na szczęście tryb kooperacyjny znacząco wydłuża zabawę. Jeśli macie ochotę odpocząć od nadętych wojennych strzelanek to The Darkness II będzie świetnym wyborem.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Core Duo 2GHz 
    Pamięć RAM: 1,5 GB
    Karta grafiki: GeForce 8600 256MB 
    System operacyjny: 
Windows XP/Vista/7 

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor:
  Quad Core 2.4 GHz
    Pamięć RAM:
 2 GB
    Karta grafiki:
 GeForce 9800 GTX 512 MB lub lepsza
    System operacyjny:
 Windows XP/Vista/7 

Jak widać, wymagania są raczej standardowe dla współczesnej wysokobudżetowej gry akcji. Przypomnijmy, że ASUS G74SX posiada procesor Intel Core i7-2630QM, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 560M z 3GB pamięci własnej (dokładny opis specyfikacji notebooka znajdziedzie w oddzielnej sekcji naszej strony).


.

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1366 x 768

The Darkness II oferuje skromne możliwości konfiguracji grafiki. Pewny mocy notebooka testowanie wydajności zacząłem od razu od ustawień maksymalnych w rozdzielczości 1366 x 768. ASUS G74SX nie zawiódł moich oczekiwań. Przez większość czasu silnik wyświetlał sporo ponad 60 klatek na sekundę. Zdarzało mu się nawet okazjonalnie przekraczać poziom 100 FPS-ów. Co jednak znacznie ważniejsze, spadki poniżej 60 klatek na sekundę były bardzo rzadkie i na tyle małe (osiągnięte przeze mnie minimum wyniosło 58 FPS-ów), że w praktyce były niemożliwe do zauważenia gołym okiem.

.

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1920 x 1080

Po podbiciu rozdzielczości do 1920 x 1080 wydajność oczywiście spadła, ale wciąż pozostawała na dobrym poziomie. Nawet podczas najbardziej widowiskowych scen gra nigdy nie zeszła poniżej 38 klatek na sekundę.

.

Podsumowanie

ASUS G74SX świetnie poradził sobie z zadaniem udźwignięcia The Darkness II.Niezależnie od wybranych ustawień i rozdzielczości notebook gwarantował płynną rozgrywkę. Nie ulegało to zmianie nawet gdy akcja na ekranie przypominała się w prawdziwe piekło, pełne wybuchających samochodów i szybujących w powietrzu ludzkich części ciała. Komfort zabawy był doskonały, gra działała płynnie i wyglądała ślicznie, o ile można użyć takiego określenia w stosunku do FPS-a, w którym co kilka sekund rozrywamy wrogów na drobne kawałki.