Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 czerwca 2018, 14:58

Sztuczna inteligencja powalczy o tytuł mistrza w Dota 2

Najlepsze drużyny gry Dota 2 zmierzą się podczas The International 2018 z zespołem prowadzonym przez boty OpenAI. W ubiegłym roku sztuczna inteligencja była lepsza od graczy w pojedynkach 1 na 1.

Trwają eliminacje do zbliżającej się wielkimi krokami ósmej edycji The International, czyli największego turnieju w Dota 2. Boty OpenAI, które już od jakiegoś czasu pokonują graczy w pojedynkach jeden na jednego, tym razem spróbują swoich sił w starciu z profesjonalną drużyną. Czy sztuczna inteligencja potrafi grać zespołowo?

Faza grupowa mistrzostw The International rozpocznie się 15 sierpnia 2018 - Sztuczna inteligencja powalczy o tytuł mistrza w Dota 2 - wiadomość - 2018-06-26
Faza grupowa mistrzostw The International rozpocznie się 15 sierpnia 2018

W sierpniu najlepsze drużyny Dota 2, jednej z najpopularniejszych gier e-sportowych, przybędą do Vancouver, aby stanąć do walki o tytuł mistrzów świata i nagrody, których pula wynosi kilkanaście milionów dolarów. Na ich drodze stanie bardzo nietypowy przeciwnik – drużyna botów OpenAI. Sztuczna inteligencja, opracowana w niezależnym instytucie, finansowanym przez Elona Muska (założyciela takich przedsiębiorstw jak PayPal, SpaceX czy Tesla), od kilku miesięcy trenuje grę zespołową, aby pokonać profesjonalne teamy w Dota 2.

Rok temu, podczas The International 2017, boty pokonały wielu świetnych graczy w pojedynkach jeden na jednego. Tym razem OpenAI nauczyła swoją sztuczną inteligencję koordynowania działań między poszczególnymi jednostkami, aby wygrywać starcia drużynowe. Sztuczkę nazwano „duchem zespołu” („team spirit”) - nakazuje ona pojedynczym botom zwracanie uwagi i przejmowanie się tym, co robi reszta zespołu.

Sztuczna inteligencja trenuje grając w Dota 2 sama ze sobą, na co OpenAI poświęciło 100 000 jednostek CPU. Według wyliczeń instytutu, w ciągu jednego dnia boty „spędzają” na nauce równowartość 180 lat grania! Oczywiście komputer nie przyswaja nowej wiedzy w taki sam sposób jak ludzki mózg, bo gdyby tak było, boty OpenAI już dawno osiągnęłyby mistrzowski poziom.

Podczas próbnych meczów, w których zespoły złożone z pracowników OpenAI i Valve (twórcy Dota 2) grały przeciwko AI, boty mogły pochwalić się miażdżącymi wręcz zwycięstwami. Jednak ostatecznym celem OpenAI nie jest stworzenie najlepszej na świecie drużyny Dota 2, która zgarnie 15 milionów dolarów podczas The International. Naukowcy starają się opracować nowe techniki, dzięki którym sztuczna inteligencja będzie mogła samodzielnie rozwiązywać złożone problemy.

Faza grupowa mistrzostw The International rozpocznie się 15 sierpnia 2018 roku. W głównym turnieju, który zacznie się 20 sierpnia i potrwa 6 dni, weźmie udział 16 najlepszych drużyn z całego świata. W Vancouver nie zobaczymy Polaków z Team Kinguin, którzy odpadli z eliminacji po przegranej 0:2 z BlinkPool.