Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 września 2020, 15:09

Sukces niepełnosprawnego gracza, wygrał w Fall Guys z pomocą czapki

Steven Spohn z fundacji AbleGamer pochwalił się zwycięstwem w Fall Guys. Dokonał tego, korzystając z nietypowego kontrolera w formie czapki.

Sukces niepełnosprawnego gracza, wygrał w Fall Guys z pomocą czapki - ilustracja #1
Wygrać w Fall Guys to jedno, ale dokonać tego bez korzystania z rąk? Czapki z głów.

Jeśli kiedykolwiek zaciekawił Was temat wyzwań stawianych sobie przez graczy, zapewne wiecie, że wiele z nich sprowadza się do wykorzystania nietypowego kontrolera. Maty taneczne, bębenki, wędki, gitary to tylko niektóre przykłady nietypowych urządzeń, którymi fani przeszli choćby serię Dark Souls. Jednak nawet na ich tle wyróżnia się wyczyn Stevena Spohna, który zdołał wygrać sesję Fall Guys za pomocą… czapki. Urządzenie wykorzystuje promienie podczerwone, by wykrywać ruchy głowy i tym sposobem przemieszczać postać, kazać jej skakać etc. Dowodem zwycięstwa Spohna jest filmik na Twitterze, który możecie obejrzeć poniżej.

Tak nietypowy sposób sterowania nie wynika z kaprysu streamera. Steven Spohn jest dyrektorem operacyjnym AbleGames – organizacji charytatywnej założonej w 2004 roku, której celem jest umożliwienie zabawy w grach wideo osobom niepełnosprawnym. On sam cierpi na rdzeniowy zanik mięśni, co – pomijając wszelkie inne niedogodności – w praktyce wyklucza korzystanie przez niego z pada, klawiatury etc. Jednak najwyraźniej nie przeszkadza to Spohnowi w przebrnięciu przez wszystkie rundy Fall Guys i ostatecznie wygraniu całej sesji, mimo że wciąż nie udało się to wielu graczom korzystającym z normalnych urządzeń. Na marginesie – Spohn jest też współtwórcą adaptacyjnego kontrolera Xboksa, który firma Microsoft zaprezentowała w 2018 roku.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej