Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 czerwca 2019, 16:47

Streamerka, która była najlepsza w becie Teamfight Tactics, mówi o seksizmie w grach

Riot Games opublikowało ranking najlepszych uczestników zamkniętych beta-testów trybu Teamfight Tactics w League of Legends. Pierwsze miejsce zajęła kobieta – streamerka Hafu. Wydawałoby się, że jest to dla niej powód do bezwzględnej radości. A jednak nie do końca.

Streamerka, która była najlepsza w becie Teamfight Tactics, mówi o seksizmie w grach - ilustracja #1
Hafu / Źródło: Twitter

Kobiety w środowiskach stereotypowo męskich najczęściej spotykają się z przeróżnymi przejawami dyskryminacji. W gamingu nie jest inaczej. Tak, już wiecie, jakie padnie zaraz słowo. Seksizm. Oczywiście, pierwsze, co powiedziała Hafu, zobaczywszy podsumowanie zamkniętych beta-testów Teamfight Tactics opublikowane przez Riot Games, to że bardzo cieszy się z wygranej. Jednak zaraz potem jej wypowiedź diametralnie zmieniła wydźwięk:

Dziewczynom trudno jest zdobyć uznanie w gamingu. Zawsze wszystkie moje osiągnięcia były ignorowane. Nawet jeśli wygrywałam turnieje, słyszałam „ktoś ci pomógł, nie zrobiłaś tego sama” itd. – słyszałam to w dwóch różnych grach, w wielu, wielu turniejach. I zawsze czułam się z tym bardzo źle. Nic, co bym zrobiła... ludzie po prostu nigdy nie uznają moich zasług! A potem ta sama sytuacja z turniejem Hearthstone, kiedy […] Blizzard zignorował [że zajęłam 8. miejsce], nigdzie tego nie opublikował i nikt o tym nie wiedział. I przez bardzo długi czas wszyscy byli przekonani, że jestem gorsza od innych streamerów mężczyzn. Nawet nie równa, tylko gorsza. W wypowiedziach o mnie mieszano moje imię z błotem. Mówili, że jestem beznadziejna albo że mnie nie oglądają, bo jestem dziewczyną.

Po prostu chcę uznania za moje sukcesy. Czujesz się źle, kiedy ludzie ciągle próbują wymyślać niezależne od ciebie powody, dla których wygrywasz. Przepraszam za moją reakcję, ale to zdarza się za każdym razem od 12 lat, przy 5 różnych grach. […] Mam związany z tym kompleks, bo to trwa całe moje życie i doprowadza mnie do szaleństwa.

A kiedy emocje opadły, dodała:

Dobrze się czuję z tym zwycięstwem. Nikt mi tego nie odbierze.

Streamerka, która była najlepsza w becie Teamfight Tactics, mówi o seksizmie w grach - ilustracja #2
Pierwszych 10 miejsc (na 500) / Żródło: leagueoflegends.com
Streamerka, która była najlepsza w becie Teamfight Tactics, mówi o seksizmie w grach - ilustracja #3

Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi newsami o Teamfight Tactics? Poznać innych graczy? Znaleźć pomoc? Wpadnij na naszą grupę Teamfight Tactics Polska albo śledź fanpage.

I co to za wiadomość, pomyśli część z Was, że rozhisteryzowana dziewczyna wyżaliła się na Twitchu? Kobiet w gamingu jest więcej. Coraz więcej. Mimo to szanse, że większość z nich czuje się tak samo jak Hafu, są bardzo duże. Jaki jest zatem morał tej historii? Panowie, doceniajcie Panie. Jeśli grają dobrze albo lepiej od Was, to tylko dlatego, że po prostu grają dobrze albo lepiej od Was.

Parafrazując słynne hasło z zamierzchłych kampanii politycznych: by grało się lepiej… wszystkim.

Gratulujemy wygranej! A tym, którzy dopiero planują udział w rywalizacji – życzymy powodzenia.

Przypomnijmy jeszcze, że Teamfight Tactics to nowy tryb gry w League of Legends, oparty na przebojowej modyfikacji Dota Auto Chess. Obecnie wchodzi on w fazę otwartych beta-testów –gracze z naszych stron powinni być w stanie dołączyć do Potyczek Taktycznych najpóźniej jutro rano.