Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 marca 2015, 14:21

autor: Luc

Steven Spielberg wyreżyseruje ekranizację książki „Ready Player One”

Ready Player One, powieść pełna nostalgicznych nawiązań do lat ’80, która rozgrywa się głównie w wirtualnym świecie przyszłości, niedługo doczeka się ekranizacji. Na fotelu reżysera zasiądzie sam Steven Spielberg.

Ready Player One odniosło spory sukces w księgarniach. - Steven Spielberg wyreżyseruje ekranizację książki „Ready Player One” - wiadomość - 2015-03-26
Ready Player One odniosło spory sukces w księgarniach.

Ostatnim filmem science fiction wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga jest Wojna Światów z 2005 roku. Choć od tego czasu przy udziale legendy Hollywood powstało przynajmniej kilka dobrych produkcji (Lincoln z roku 2012 czy chociażby Przygody Tintina z 2011), fani bardziej futurystycznych klimatów wciąż czekają na coś trafiającego w ich gusta. Pierwsza okazja nadarzy się już w ciągu kilku najbliższych miesięcy wraz z premierą Robokalipsy, okazuje się jednak, że to nie jedyny nowy film sygnowany nazwiskiem Spielberga, który może ich zainteresować. Według ostatnich doniesień, reżyser doszedł właśnie do porozumienia z Warner Bros. i zgodził się współtworzyć oczekiwaną ekranizację książki Ready Player One autorstwa Ernesta Cline’a.

Ciekawostką jest to, że w książce mamy kilka wzmianek o Spielbergu. Czy zawrze je w reżyserowanej przez siebie ekranizacji? - Steven Spielberg wyreżyseruje ekranizację książki „Ready Player One” - wiadomość - 2015-03-26
Ciekawostką jest to, że w książce mamy kilka wzmianek o Spielbergu. Czy zawrze je w reżyserowanej przez siebie ekranizacji?

Sama powieść powstała w roku 2011 i z miejsca stała się bestsellerem. Autor zabiera nas w podróż do świata przyszłości, w którym większość ludzi spędza czas na graniu w stworzoną przez niego Ontologicznie Antropocentryczną Symulację Imaginacyjno-Sensoryczną, czyli w skrócie OASIS. To swoista odmiana współczesnych nam gier pokroju Second Life, gdzie ludzie mogą odgrywać alternatywne scenariusze rzeczywistości i wcielać się w dowolną postać, bez względu na to, kim są w prawdziwym życiu. Produkcja została stworzona przez niejakiego Jamesa Halliday’a – geeka, zakochanego w latach ’80, który choć zaczynał od programowania w piwnicy, dzięki komercyjnemu sukcesowi swojego tytułu stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Przez całe swoje życie starał się zarazić swoją pasją innych, niewielu interesowało się jednak tak odległą przeszłością (powieść rozgrywa się w latach ’40 XXI wieku). Na chwilę przed śmiercią, Halliday postanawia podjąć jeszcze jedną próbę zaszczepienia w ludzkości fascynacji początkami komputerowej kultury – w swoim testamencie zapowiada, że osoba, która znajdzie ukryty w grze specjalny easter-egg, odziedziczy jego wart miliardy dolarów majątek. Główny bohater książki – Wade Watts, młody chłopak z ubogiej dzielnicy – postanawia ruszyć na wirtualne poszukiwania. Podążając za wskazówkami pełnymi odniesień do lat ’80, stopniowo zbliża się do celu.

Tego, kiedy możemy ewentualnie spodziewać się rozpoczęcia zdjęć do filmowej wersji Ready Player One oraz ujawnienia aktorskiej obsady z oczywistych względów wciąż nie wiadomo.