Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 sierpnia 2020, 15:50

autor: Sodar

Steam: teraz możesz zobaczyć cenę gry sugerowaną przez Valve

Korzystając z serwisu SteamDB, od niedawna można zapoznać się z sugerowanymi cenami Valve. Jest to nowa funkcja, mająca w założeniu dawać pewne spojrzenie na to, jaki poziom cen stosuje deweloper danej gry.

Steam: teraz możesz zobaczyć cenę gry sugerowaną przez Valve - ilustracja #1
Ceny gier na Steamie mogą odbiegać od sugestii Valve
W SKRÓCIE:
  • SteamDB uruchomiło nową kolumnę w tabelkach wyświetlających ceny gier, pokazuje ona sugestie Valve.

Serwis SteamDB od niedawna posiada nową funkcję. W jednej z tabelek z cenami pojawiła się nowa kolumna, zatytułowana „Sugerowane ceny Valve”. Ma ona pokazać, jak bardzo (jeśli w ogóle) cena gry ustawiona przez dewelopera różni się od proponowanej. O tej możliwości poinformował na Twitterze oficjalny profil SteamDB:

Aby skorzystać z nowej możliwości, należy po wyszukaniu tytułu w serwisie SteamDB przejść do zakładki „Packages”. Po kliknięciu odpowiedniej wersji aplikacji zobaczymy tabelkę z cenami w różnych rejonach i walutach. Oprócz w miarę zrozumiałego (choć ciekawego) faktu, iż standardowe sortowanie po cenie na samej górze umieszcza dość często Argentynę i Rosję, możemy zauważyć nowe informacje w ostatniej kolumnie. Wartości podawane w niej to sugestie cenowe Valve. W jaki sposób one są ustalane, możemy poczytać tutaj.

Steam: teraz możesz zobaczyć cenę gry sugerowaną przez Valve - ilustracja #2
Nowa funkcja w serwisie SteamDB podaje sugestie cenowe Valve

Oprócz proponowanej ceny obok jest podawana wartość procentowa, o jaką różni się ustawiona cena dewelopera od ceny Valve (warto na to zwrócić uwagę, sam początkowo myślałem, że jest odwrotnie). Przykładowo Horizon: Zero Dawn jest odrobinę tańszy w naszym kraju, cena jest mniejsza od sugerowanej. Z kolei dla BeamNG.drive sugestie pokrywają się z ustawionymi cenami. Być może powodem jest fakt, że ta gra jest ciągle w fazie wczesnego dostępu.

Zanim jednak zaczniemy krytykować jakąkolwiek firmę odpowiadającą za grę, ponieważ wyceniła ją o 20% drożej od propozycji Valve, warto mieć na uwadze, że te ceny są obliczane prawdopodobnie przez rodzaj algorytmu. Na stronie SteamWorks można przeczytać:

Nasze sugestie cenowe ustalane są w oparciu o nasze wcześniejsze doświadczenia, obecne kursy walut oraz inne czynniki.

W praktyce sugerowane ceny Valve nie mają raczej większego znaczenia, bo finalnie ustalają je producenci i wydawcy gier. Kwota proponowana przez Steam pełni rolę opcji, przygotowanej w celach poglądowych na bazie wewnętrznych algorytmów systemu. Pozostaje jednak pytanie, jak zareaguje Valve na nową funkcję w SteamDB. Niektórzy komentują, że może nie być szczęśliwe z powodu publicznego ujawnienia tych informacji.

SteamDB jest serwisem zewnętrznym, który zapewnia kilka dodatkowych narzędzi i statystyki gier oferowanych na Steamie. Działa on w oparciu o jego bazy danych, łącząc się z nimi dzięki SteamKitowi. Jak podkreślają twórcy serwisu, nie mają oni związku z firmą Valve ani z deweloperami gier.