Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 kwietnia 2019, 12:40

autor: Serek

„Steam może być za 10 lat martwym sklepem" - twierdzi szef Gearbox

Randy Pitchford kontynuuje walkę z przeciwnikami Epic Games Store. Szef Gearbox Software uważa, że Steam będzie za dekadę umierającym sklepem. Jego miejsce miałaby zająć inna platforma cyfrowej dystrybucji.

Walka dopiero się rozpoczyna. - „Steam może być za 10 lat martwym sklepem" - twierdzi szef Gearbox - wiadomość - 2019-04-23
Walka dopiero się rozpoczyna.

Po tym, jak studio Gearbox Software ogłosiło oficjalnie, że Borderlands 3 powstaje, pojawiło się sporo pytań dotyczących tego, w jaki sposób produkcja będzie dystrybuowana na PC. Niedługo później okazało się, że tytuł będzie czasowym exclusivem Epic Games Store, co naturalnie spotkało się z falą krytyki ze strony graczy. Szef studia Gearbox, Randy Pitchford, odpowiadając na pojawiające się masowo tweety oraz negatywne oceny wystawiane przez użytkowników Steama poprzednim częściom, bronił decyzji podjętej przez wydawcę (2K Games).

Reakcja Pitchforda tylko zachęciła użytkowników do gorętszej dyskusji. Jeden z użytkowników Reddita postanowił zebrać wszystkie wpisy i stworzyć z nich czytelny opis stanowiska szefa Gearbox Software w sprawie Epic Games Store. Ten zaś nie ukrywa, że EGS nie może zapewnić takich udogodnień jak Steam, ale przypomina, że do premiery Borderlands 3 pozostało kilka miesięcy i do tego czasu obie platformy mogą zrównać się pod względem usług.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o opcjach, które oferuje Steam (a wciąż nie są dostępne na platformie Epic Games), polecamy zapoznać się z tym artykułem.

Pitchford uważa także, że ekskluzywność trzeciej odsłony serii Borderlands pomoże Epic Games Store w nawiązaniu równej walki ze Steamem (i tłumaczy przy okazji, że odbędzie się to z korzyścią dla całego rynku). Jednak najbardziej kontrowersyjną opinią CEO Gearbox jest ta, którą napisał na temat przyszłości Steama:

Epic Games Store to jedyny sklep, który może przerwać monopol Steama i naprawić sytuację na rynku. [...] Oczekuję, że Epic, poprzez inwestowanie w technologię, pozostawi w tyle platformę Valve. Kiedy spojrzymy na Steama w perspektywie 5 czy 10 lat, może on wyglądać jak umierający sklep. Jego miejsce zajmie inny, konkurencyjny serwis.

Zdaniem Pitchforda Steam wkrótce nie będzie miał wyjścia. Albo stanie się dużo lepszy (cokolwiek miał na myśli CEO Gearbox), albo przegra walkę o dominacje na rynku PC. Randy Pitchford zamyka dyskusję stwierdzeniem, że jesteśmy niejako świadkami przełomu, który dokonuje się na polu cyfrowej sprzedaży na komputerach osobistych:

Ostatecznie, kiedy spojrzymy na bieżące wydarzenia z perspektywy czasu, zauważymy, że to właśnie jest moment, w którym rynek dystrybucji cyfrowej na PC przestał być zmonopolizowany. Wszyscy spojrzymy za siebie i zobaczymy, jak przebiegały zmiany oraz w jaki sposób odbiło się to pozytywnie na klientach.

Wszystkim zainteresowanym tą sprawą polecamy zapoznać się z pełnym zestawieniem wypowiedzi szefa Gearbox Software, a także z komentarzami użytkowników. Czy Borderlands 3 rzeczywiście sprawi, że Epic Games Store dołoży kolejną cegiełkę do zbudowania silnej opozycji wobec Steama? Przekonamy się pewnie niedługo po premierze, która została zaplanowana na 13 września tego roku. Tytuł trafi na PlayStation 4, Xboksa One oraz PC (do kwietnia 2020 roku tylko na Epic Games Store). Niestety, na weryfikację prognozy dotyczącej przyszłości platformy Valve przyjdzie nam pewnie poczekać dekadę.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Borderlands 3
  2. Oficjalna strona internetowa studia Gearbox Software

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-20

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Borderlands 3

Borderlands 3