Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 marca 2016, 11:36

autor: Góral

Stardew Valley - niezależna gra w stylu Harvest Moon podbija Steama

Stardew Valley, tworzona od kilku lat rolnicza gra w stylu cyklu Harvest Moon, zadebiutowała na Steamie. Z pozoru niezbyt wyjątkowa pozycja przekonała do siebie spore grono graczy, którzy nie szczędzą jej pochwał.

Stardew Valley na pierwszy rzut oka nie powala, ale to świetna propozycja dla miłośników gier typu Harvest Moon. - Stardew Valley - niezależna gra w stylu Harvest Moon podbija Steama - wiadomość - 2016-03-01
Stardew Valley na pierwszy rzut oka nie powala, ale to świetna propozycja dla miłośników gier typu Harvest Moon.

Kilka lat temu przez Steam Greenlight przeszła ciekawie zapowiadająca się gra RPG Stardew Valley. Długie oczekiwanie na premierę dobiegło końca - dzieło studia Concerned Ape cichaczem zadebiutowało na rynku kilka dni temu. Produkcja nie doczekała się zbyt wielu recenzji w growych mediach (PC Gamer pokusił się o stosowny artykuł, wystawiając wysoką notę 80/100), ale za to cieszy się sporym zainteresowaniem użytkowników Steama. Na karcie produkcji w sklepie Valve w większości przypadków mamy do czynienia z bardzo pozytywnymi opiniami. Na około 2300 recenzji, tylko kilkadziesiąt ma negatywny wydźwięk. Reszta graczy się po prostu zakochała, a teksty typu „gra jest zjawiskowa” czy też „arcydzieło powołane do życia z czystej miłości” są na porządku dziennym.

Stardew Valley w skrócie:
  • Gra RPG w stylu serii Harvest Moon
  • Podczas rozgrywki musimy troszczyć się o zwierzęta, zajmować uprawą roślin, eksplorować otoczenie oraz wchodzić w interakcje z mieszkańcami miasta
  • Produkcja dostępna jest obecnie na PC-tach w cenie około 61 zł

Ok, ok, ale o co w ogóle chodzi z tą produkcją? Pisząc w skrócie, jest to projekt w stylu Harvest Moon i Animal Crossing. Gracze wcielają się w postać, która odziedziczyła po swoim dziadku gospodarstwo w Stardew Valley. Jak to bywa w takich przypadkach, z kilkoma groszami w kieszeni oraz zestawem narzędzi zamierzamy rozpocząć nowe życie i doprowadzić spuściznę do rozkwitu. Podczas zabawy sadzimy rośliny, zbieramy plony, łowimy ryby, hodujemy zwierzęta itd. Dodatkowo nie zabrakło system craftingu, umożliwiającego wytwarzanie przydatnych przedmiotów. Mało tego, z biegiem czasu uczymy się również gotować oraz zdobywamy różne profesje.

Eksploracja jaskiń to jedno z głównych zadań w Stardew Valley. - Stardew Valley - niezależna gra w stylu Harvest Moon podbija Steama - wiadomość - 2016-03-01
Eksploracja jaskiń to jedno z głównych zadań w Stardew Valley.

Podobnie jak we wspomnianym Harvest Moon, tak i w tym przypadku występuje wątek społecznościowy. W niewielkim miasteczku żyje ponad 30 osób, z którymi możemy się zaprzyjaźnić i poznać ich sekrety. Ponadto ważna jest także eksploracja jaskiń. Zagłębiając się w nie coraz dalej, trafiamy na rozmaite potwory, zdobywamy potężne bronie i rzadkie minerały.

Krótko pisząc, tytuł oferuje chyba wszystko, co tego typu produkcja oferować powinna. Do tego ma całkiem przyjemny styl graficzny, a co najważniejsze rozgrywka wypada po prostu świetnie. Jeżeli czujecie miętę do takich RPG, to powinniście się udać na Steam i wydać 13,99 euro (około 61 zł).