Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 marca 2021, 18:25

Sony wkrótce zamknie cyfrowy sklep z grami na PS3, PS Vita i PSP

Sony może zablokować dystrybucję cyfrową na PlayStation 3, PlayStation Portable oraz PlayStation Vita. Jeśli wierzyć źródłom serwisu The Gamer, firma ma to ogłosić jeszcze w tym miesiącu.

Premierę dziewiątej generacji konsol mamy dawno za sobą, choć łatwo o tym zapomnieć przy niemalże niedostępności PlayStation 5. Zwłaszcza jeśli należymy do osób, które ani myślą o przesiadce z platform nawet nie ósmej, lecz siódmej generacji. Jednakże posiadacze tych ostatnich mają inne powody do zmartwień, przynajmniej według niedawnego przecieku serwisu TheGamer. Zweryfikowane źródła redakcji twierdzą, jakoby Sony planowało zamknąć cyfrowe sklepy na konsolach PlayStation 3, PlayStation Portable oraz PlayStation Vita. Innymi słowy, posiadacze tych urządzeń nie będą już mogli pobrać na nich gier oraz dodatków. W przypadku PS3 oraz PSP dystrybucja cyfrowa zniknie 2 lipca, natomiast na PSV koniec nastąpi 27 sierpnia.

Jak każdą plotkę, tak i tę należy traktować jako nieprawdziwą do czasu uzyskania oficjalnych informacji. Stosowne ogłoszenie ma pojawić się pod koniec miesiąca, tak więc nie będziemy długo czekać na potwierdzenie tego przecieku. Jeśli jednak przymierzaliście się do nabycia cyfrowych edycji gier bądź pobrania DLC na tych platformach, być może warto rozważyć rychły zakup. Ewentualne zablokowanie sprzedaży gier z poziomu konsoli na pewno sprawi, iż ceny pudełkowych wydań tytułów na PS3, PSP i PSV poszybują w górę.

Takie posunięcie nie byłoby zupełnym zaskoczeniem. Pod koniec zeszłego roku Sony wprowadziło nową wersję PlayStation Store, ale wraz z tym uniemożliwiło kupowanie tytułów na PS3, PSP i PSV poza tymi konsolami. Miało to wynikać z tworzenia nowej infrastruktury z myślą o dwóch ostatnich platformach giganta z Tokio, tj. PlayStation 4 i PlayStation 5. Dawno też zakończono produkcję starszych urządzeń. Z najnowszym z nich (PSV) pożegnaliśmy się ponad dwa lata temu.

Sony wkrótce zamknie cyfrowy sklep z grami na PS3, PS Vita i PSP - ilustracja #1
Rzekome ogłoszenie Sony może sprawić, że PlayStation Vita będzie jeszcze bardziej martwe niż dotychczas.

Być może ma to związek także z PlayStation Now – usługą strumieniowania gier dającą dostęp do wielu tytułów wydanych na PS4, PS3 oraz PS2. Ta zadebiutowała lata temu, ale do dziś jest niedostępna w wielu miejscach, m.in. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce). Zablokowanie cyfrowych zakupów na PlayStation 3 mogłoby zachęcić nabywców do sprawdzenia usługi Sony. To jednak tylko daleko idące spekulacje na temat – jak już podkreślaliśmy – nadal niepotwierdzonej plotki. Raz jeszcze zalecamy ostrożnie traktować te i inne nieoficjalne doniesienia.