Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 listopada 2020, 21:36

Sony rozważało większe podwyżki cen gier

70 dolarów za grę to nadal za mało. Według serwisu Bloomberg, Sony rozważało jeszcze większe ceny. Głosy związane z podwyżkami mają swoje źródło wśród dyrektorów wydawnictw growych.

W skrócie:

  1. ceny gier na nową generację są wyższe i w przypadku pozycji na PS5 osiągają 70 dolarów;
  2. według serwisu Bloomberg, Sony rozważało większe podwyżki cen gier;
  3. rozważania odnośnie zwiększenia cen zainicjowane zostały przez władze niektórych firm wydawniczych.

Dziewiąta generacja konsol nie przyniesie nam tylko pozytywnych doznań. W parze z nowym sprzętem idą także wyższe ceny części gier. Problem ten tyczy się szczególnie produkcji na PS5, których to ceny ustalono na 70 dolarów (w Polsce gry te kosztują w granicach 350 zł) zamiast dobrze znanych 60 dolarów. Możliwe jednak, że podwyżka mogła być nawet większa.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Bloomberg, Sony rozważało podniesienie cen o więcej niż 10 dolarów. Nie doprecyzowano jednak, o jaką stawkę dokładnie chodziło. Zamiast tego zwrócono uwagę, że dyskusja na temat podwyżek pojawia się od dłuższego czasu wśród części dyrektorów firm wydawniczych. Jako powód takiego ruchu podawano inflację oraz rosnące koszty produkcji gier. Podkreślono również, że opinia ta jest niepopularna wśród twórców, dlatego też źródła serwisu chcą pozostać anonimowe.

Można zwrócić uwagę, że niedawne słowa szefa Take-Two zdają się potwierdzać występowanie takiego zjawiska. W czasie rozmowy z inwestorami stwierdził on, że gry wydawane przez koncern sprzedawane są za kwoty znacznie poniżej ich realnej wartości.

Na ten moment nie wszystkie gry doczekały się podwyżek cen. W Polsce za tytuły takie jak remake Demon's Souls, Call of Duty: Black Ops – Cold War, NBA 2K21 czy Godfall faktycznie zapłacimy w granicach 350 złotych, ale za to Ubisoft czy Codemasters oferują swoje gry na PS5 w cenach niższych i bardziej zbliżonych do znanych nam standardów. Również wydawany przez Sony Sackboy: A Big Adventure kosztuje około 300 zł. Rozbieżność ta wynika z faktu, że wybrane produkcje wychodzące także na platformy poprzedniej generacji mogą zostać bezpłatnie ulepszone z PS4 na PS5 i Xboksa One na Xboksa Series X/S, przez co podwyżka cen na nowym sprzęcie mija się z celem. Możliwe jednak, że również w przyszłości zostanie zachowana taka dysproporcja, jeśli chodzi o kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić za poszczególne tytuły.

  1. PlayStation – oficjalna strona