Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2017, 12:40

Skyrim VR debiutuje na rynku

Dziś swoją premierę ma The Elder Scrolls V: Skyrim VR, czyli przeznaczona specjalnie na gogle wirtualnej rzeczywistości wersja słynnego RPG od firmy Bethesda. Tytuł dostępny jest wyłącznie na PlayStation 4.

Choć dzisiaj uwaga większości graczy skupiona jest na premierze Star Wars Battlefront 2, nie oznacza to, że jest to jedyny interesujący debiut w tym dniu. Oto na rynku pojawiło się bowiem The Elder Scrolls V: Skyrim VR, czyli zapowiedziana podczas tegorocznych targów E3 wersja hitowego RPG-a z 2011 roku przystosowana do gogli wirtualnej rzeczywistości. Jeśli zatem ktoś zawsze marzył o niemal dosłownym wejściu do świata arcypopularnej produkcji studia Bethesda, teraz ma do tego doskonałą okazję. Oczywiście jeśli tylko posiada PlayStation 4 oraz PlayStation VR. Edycje przeznaczone na inne tego typu urządzenia nie są na razie zaplanowane. Podobnie jak wcześniejsze wydania The Elder Scrolls V: Skyrim, również wersja VR jest dostępna w pełnej polskiej wersji językowej (obejmującej napisy i dubbing). Jej ceny rozpoczynają się od 224,99 złotych.

Gotowi na niemal dosłowne wkroczenie do krainy Skyrim? - Skyrim VR debiutuje na rynku - wiadomość - 2017-11-17
Gotowi na niemal dosłowne wkroczenie do krainy Skyrim?

Gracze mieli już okazję przetestować The Elder Scrolls V: Skyrim VR podczas sierpniowego konwentu QuackeCon. Udostępniona wówczas wersja gry niezbyt przypadła do gustu odbiorcom. Dziennikarze między innymi z serwisów z IGN oraz Kotaku narzekali na system poruszania się (teleportowanie, znikanie i pojawianie się znikąd postaci gracza), walkę i sztuczną inteligencję przeciwników. Oberwało się również nieresponsywnemu sterowaniu za pomocą kontrolerów Move oraz znacznemu uproszczeniu zabawy (ograniczenie liczby przeciwników oraz interakcji z otoczeniem, w tym wyeliminowanie zagadek środowiskowych). Pojawiły się wówczas głosy broniące tytułu i wyrażające przekonanie, że w premierowej wersji przynajmniej część tych niedogodności zostanie wyeliminowana. Czy tak stało się w rzeczywistości?

Walka ze smokami ma być teraz jeszcze bardziej emocjonująca, niż do tej pory. - Skyrim VR debiutuje na rynku - wiadomość - 2017-11-17
Walka ze smokami ma być teraz jeszcze bardziej emocjonująca, niż do tej pory.

Na razie w internecie pojawiły się dwie recenzje The Elder Scrolls V: Skyrim VR i obie zgodnie przyznają, że jest to produkcja udana. Dziennikarzom z serwisów VRFocus oraz UploadVR szczególnie przypadł do gustu poziom imersji, jaki ten tytuł gwarantuje. Recenzenci są również pod wrażeniem portu, doskonale przystosowującego świat znany z gry, który przecież nie był projektowany z myślą o tego typu urządzeniach. Wciąż jest to zatem ten Skyrim, którego ludzie poznali i pokochali, i bez wątpienia zagwarantuje on miłośnikom wirtualnej rzeczywistości wiele godzin zabawy. Nie oznacza to jednak, że jest to tytuł bez wad. Recenzenci zwrócili uwagę na odrobinę gorszej jakości grafikę, niż w oryginale, część elementów interfejsu sprawiających wrażenie nieprzystosowanych do VR oraz brak wsparcia dla modów. Ostatecznie wystawili oni następujące oceny:

Ciepłe przyjęcie The Elder Scrolls V: Skyrim VR pozytywnie wróży innemu projektowi szykowanemu przez firmę Bethesda – Doom VFR. Odsłona kultowych strzelanin FPP przeznaczona na gogle wirtualnej rzeczywistości zadebiutuje na rynku 1 grudnia bieżącego roku.