Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 grudnia 2018, 10:35

autor: Adrian Werner

Sklep Discord będzie miał mniejsze marże niż nawet Epic Games Store

Firma Discord ogłosiła, że wraz z początkiem przyszłego roku obniży do 10% marżę w swoim sklepie dystrybucji cyfrowej. Tym samym zaoferuje lepsze warunki niż nie tylko Steam, ale również Epic Games Store.

Obniżka marży wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku. - Sklep Discord będzie miał mniejsze marże niż nawet Epic Games Store - wiadomość - 2018-12-17
Obniżka marży wejdzie w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

Walka na rynku dystrybucji cyfrowej robi się coraz ciekawsza. Tydzień temu wystartował sklep firmy Epic Games. Platforma ta ma spore szanse mocno namieszać w branży z powodu lepszych warunków dla deweloperów. Serwis pobiera bowiem tylko 12% kwoty, za jaką sprzedawana jest każda gra. Dla porównania, na Steamie standardowo jest to 30%. Teraz rywalizację zaostrzyć postanowiła firma Discord, ogłaszając, że obniży marżę we własnym sklepie do 10%.

Discord uruchomił własny serwis dystrybucji cyfrowej kilka miesięcy temu, ale do tej pory jego warunki finansowe były podobne do Steama. Obniżka marży do 10% dla wszystkich gier zostanie wprowadzona wraz z początkiem 2019 roku. Ponadto zniknie wymóg współpracy z wydawcami i każdy deweloper będzie mógł wypuszczać swoje produkcje samodzielnie.

Sklep Discord będzie miał mniejsze marże niż nawet Epic Games Store - ilustracja #2

Pozycja Steam jako lidera dystrybucji cyfrowej na PC raczej szybko nie ulegnie zmianie, ale widać, że najnowsze ruchy konkurencji mają wpływ na lidera. Dwa tygodnie temu Valve ogłosiło zmiany warunków finansowych, ale tylko dla największych przebojów. Jeżeli gra, wraz z DLC i mikropłatnościami, zarobi ponad 10 milionów, dolarów marża zostanie zredukowana do 25 procent. Po przekroczeniu poziomu 50 milionów dolarów Valve zabierze tylko 20 procent tej sumy.

Obniżenie marży tylko dla największych przebojów nie wywołało pozytywnej reakcji. Zarządzający sklepami Epic Games i Discorda nie zamierzają oferować gigantom lepszych warunków niż małym studiom. Ciekawi nas więc, czy Steam nie zostanie zmuszony do zrobienia tego samego.

Dodatkową motywacją dla Valve może okazać się utrata wielu gier. Tytuły takie jak Ashen, Genesis Alpha One, Satisfactory czy Rebel Galaxy Outlaw początkowo miały pojawić się na Steamie, ale ostatecznie twórcy zdecydowali, że dostępne będą tylko w Epic Games Store, przynajmniej przez jakiś czas. Wiele wskazuje także, że firma Bethesda zamierza sprzedawać swoje przyszłe gry tylko przez własny sklep. Podobną taktykę obrało Activision i cyfrową wersję pecetowego Call of Duty: Black Ops IIII można nabyć tylko przez serwis Battle.net.

  1. Oficjalna strona Discord