Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2012, 11:05

autor: Marcin "Sarge" Skierski

SingStar oficjalnie przeszedł na model free to play

Firma Sony udostępniła darmową wersję gry SingStar, pozwalającą na wypróbowanie kilku piosenek w wersji demo. Chcąc zaśpiewać pełne utwory muzyczne, należy skorzystać z mikropłatności lub włożyć do napędu płytę z którąś z odsłon serii.

Firma Sony Computer Entertainment Europe ogłosiła, że seria SingStar oficjalnie przeszła na system free to play. Tym samym potwierdziły się spekulacje sprzed kilku dni, kiedy informacja o rychłej zmianie modelu biznesowego pojawiała się przy próbie wejścia do usługi SingStar Viewer.

Od tej pory śpiewanie w SingStar może rozpocząć każdy, bez konieczności kupowania pudełkowego egzemplarza którejś z odsłon cyklu. Wystarczy włączyć PlayStation 3, przejść do kategorii Gry w interfejsie konsoli, a następnie zainstalować grę wciskając X na ikonie SingStar (dostępna tuż pod logiem PlayStation Store lub pod pozycją oznaczającą płytę włożoną do napędu).

Przejście na model free to play pozwoli jeszcze bardziej spopularyzować serię SingStar

Należy jednak pamiętać, że samo zainstalowanie darmowej edycji gry SingStar daje dostęp tylko do kilku piosenek w wersji demo (każda z nich trwa minutę). Chcąc zaśpiewać pełne utwory, należy je zakupić we wbudowanym sklepie SingStore, liczącym sobie prawie 3000 pozycji. Alternatywą jest włożenie do napędu płyty z którąś odsłon serii SingStar (zarówno z tych wydanych na PlayStation 3, jak i na PlayStation 2) – wtedy wszystkie dostępne na niej piosenki będą możliwe do uruchomienia w ramach darmowej wersji gry.

Mimo przejścia cyklu SingStar na model free to play, z przyczyn technicznych nadal konieczne jest posiadanie urządzenia rejestrującego nasz głos. Do listy kompatybilnych akcesoriów dodano kamerkę PlayStation Eye, której można używać w trybie dla jednego gracza. Rozgrywka wieloosobowa może być rozpoczęta tylko wówczas, gdy posiadamy mikrofony SingStar, oficjalne zestawy słuchawkowe współpracujące z PlayStation 3 lub „inne popularne mikrofony USB”.

Ze względu na wymóg posiadania odpowiedniego sprzętu i piosenek, SingStar raczej nie może być nazywany grą free to play w pełnym tego słowa znaczeniu. Zdaje sobie z tego sprawę Chris Bruce (starszy producent serii), który powiedział serwisowi Gamasutra, że twórcy nie mogli udostępnić choćby jednego, pełnego utworu muzycznego ze względu na podpisane umowy z wytwórniami. Wypuszczenie darmowej aplikacji SingStar powinno jednak zachęcić więcej osób do wypróbowania modelu mikropłatności, który staje się coraz bardziej popularny w grach wideo.