Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2012, 11:05

autor: Sarge

SingStar oficjalnie przeszedł na model free to play

Firma Sony udostępniła darmową wersję gry SingStar, pozwalającą na wypróbowanie kilku piosenek w wersji demo. Chcąc zaśpiewać pełne utwory muzyczne, należy skorzystać z mikropłatności lub włożyć do napędu płytę z którąś z odsłon serii.

Firma Sony Computer Entertainment Europe ogłosiła, że seria SingStar oficjalnie przeszła na system free to play. Tym samym potwierdziły się spekulacje sprzed kilku dni, kiedy informacja o rychłej zmianie modelu biznesowego pojawiała się przy próbie wejścia do usługi SingStar Viewer.

Od tej pory śpiewanie w SingStar może rozpocząć każdy, bez konieczności kupowania pudełkowego egzemplarza którejś z odsłon cyklu. Wystarczy włączyć PlayStation 3, przejść do kategorii Gry w interfejsie konsoli, a następnie zainstalować grę wciskając X na ikonie SingStar (dostępna tuż pod logiem PlayStation Store lub pod pozycją oznaczającą płytę włożoną do napędu).

SingStar oficjalnie przeszedł na model free to play - ilustracja #1
Przejście na model free to play pozwoli jeszcze bardziej spopularyzować serię SingStar

Należy jednak pamiętać, że samo zainstalowanie darmowej edycji gry SingStar daje dostęp tylko do kilku piosenek w wersji demo (każda z nich trwa minutę). Chcąc zaśpiewać pełne utwory, należy je zakupić we wbudowanym sklepie SingStore, liczącym sobie prawie 3000 pozycji. Alternatywą jest włożenie do napędu płyty z którąś odsłon serii SingStar (zarówno z tych wydanych na PlayStation 3, jak i na PlayStation 2) – wtedy wszystkie dostępne na niej piosenki będą możliwe do uruchomienia w ramach darmowej wersji gry.

Mimo przejścia cyklu SingStar na model free to play, z przyczyn technicznych nadal konieczne jest posiadanie urządzenia rejestrującego nasz głos. Do listy kompatybilnych akcesoriów dodano kamerkę PlayStation Eye, której można używać w trybie dla jednego gracza. Rozgrywka wieloosobowa może być rozpoczęta tylko wówczas, gdy posiadamy mikrofony SingStar, oficjalne zestawy słuchawkowe współpracujące z PlayStation 3 lub „inne popularne mikrofony USB”.

Ze względu na wymóg posiadania odpowiedniego sprzętu i piosenek, SingStar raczej nie może być nazywany grą free to play w pełnym tego słowa znaczeniu. Zdaje sobie z tego sprawę Chris Bruce (starszy producent serii), który powiedział serwisowi Gamasutra, że twórcy nie mogli udostępnić choćby jednego, pełnego utworu muzycznego ze względu na podpisane umowy z wytwórniami. Wypuszczenie darmowej aplikacji SingStar powinno jednak zachęcić więcej osób do wypróbowania modelu mikropłatności, który staje się coraz bardziej popularny w grach wideo.