Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 stycznia 2021, 11:51

Serial Harry Potter trafi na HBO Max

Marka Harry Potter doczeka się telewizyjnej adaptacji. Serial ma trafić do oferty streamingowego serwisu HBO Max.

Serwis The Hollywood Reporter dowiedział się, że powstanie serial osadzony w uniwersum serii Harry Potter. Projekt przygotowywany jest z myślą o serwisie HBO Max.

Na razie o produkcji niewiele wiadomo, gdyż firma WarnerMedia dopiero prowadzi rozmowy z potencjalnymi scenarzystami oraz showrunnerami i nie podpisano jeszcze z żadnym z nich jakichkolwiek umów. Nie zdecydowano nawet, o czym opowiadać będzie serial i rozważane są różne koncepcje. Dlatego sporo czasu upłynie, nim obejrzymy pierwszy odcinek.

Wieści o serialu nie są zaskoczeniem, gdyż marka jest wyjątkowo cenna dla WarnerMedia. Ośmioczęściowa filmowa seria, adaptująca książki z cyklu Harry Potter, zarobiła w kinach ponad 7 mld dolarów. Doczekała się również spin-offowego cyklu Fantastyczne zwierzęta, którego trzecia część ma ukazać się w przyszłym roku.

WarnerMedia próbuje od pewnego czasu nawiązać walkę z firmą Disney. Serwis HBO Max zaliczył znacznie gorszy start niż Disney+, co wynikało z wyższej ceny oraz przede wszystkim braku dużych ekskluzywnych seriali. Raised by Wolves okazało się ciekawą produkcją, ale nie miało szans dorównać popularnością Star Wars: The Mandalorian.

Koncern WarnerMedia dysponuje DC Comics, co pozwala mu na konkurowanie w kategorii superbohaterów z disnejowskim Marvelem, ale firma nie miała do tej pory dobrej odpowiedzi na Gwiezdne wojny. Harry Potter ma potencjał, aby pełnić taką właśnie rolę. Uniwersum czarodziei jest tak pojemne, że bez trudu można sobie wyobrazić nawet kilka seriali osadzonych w tych realiach. Do tej pory możliwości ekspansji tej marki były jednak ograniczone z powodu oporów jej twórczyni, czyli pisarki J.K. Rowling. W 2015 roku autorka wprost wyśmiała pomysł telewizyjnego wcielenia serii. Jeśli wierzyć doniesieniom The Hollywood Reporter (a serwis ten ma bardzo dobrą renomę w takich sprawach), ostatecznie zmieniła jednak zdanie, co fani powinni przyjąć z dużym zadowoleniem.

Ciekawą kwestią jest to, jak rozwiązana zostanie sprawa praw. Firma NBCUniversal w 2016 roku podpisała umowę, która daje jej do 2025 roku wyłączną licencję na emisję telewizyjną produkcji z tej marki. Filmy z serii dostępne były tylko przez trzy miesiące na HBO Max, co i tak wymagało od WarnerMedia zawarcia odrębnego kontraktu. Nie wiadomo jak ta sytuacja wpłynie na serial w uniwersum Pottera. Możliwe, że zobaczymy go dopiero za cztery lata, choć równie dobrze oba koncerny mogą dojść do porozumienia, które umożliwi wcześniejszą premierę.

  1. Oficjalna strona marki Harry Potter