Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 października 2018, 10:38

autor: Movis

Sapkowski skubie CD Projekt. Domaga się 60 mln złotych za Wiedźmina

Przedstawiciel autora książek z serii Wiedźmin wzywa spółkę CD Projekt do zapłaty 60 mln złotych, jakie mają należeć się Andrzejowi Sapkowskiemu w ramach udziału w zyskach ze sprzedaży gier o przygodach Geralta. Polska firma zaprzecza uchybieniom w podpisanych przez pisarza umowach, choć chce rozwiązać sprawę polubownie.

Andrzej Sapkowski zamierza walczyć o dodatkowe tantiemy za licencję do serii Wiedźmin. Na oficjalnej stronie Giełdy Papierów Wartościowych pojawił się komunikat spółki CD Projekt, w którym firma potwierdza otrzymanie od przedstawiciela autora literackiego wezwania do zapłaty opiewającego na kwotę 60 milionów złotych.

Autor już wcześniej wspominał o swoim niezadowoleniu z otrzymanej od CD Projekt kwoty (źródło: dzienniklodzki.pl). - Sapkowski skubie CD Projekt. Domaga się 60 mln złotych za Wiedźmina - wiadomość - 2018-10-02
Autor już wcześniej wspominał o swoim niezadowoleniu z otrzymanej od CD Projekt kwoty (źródło: dzienniklodzki.pl).

Podstawą roszczenia ma być art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wedle argumentacji „jego zastosowanie otwiera się wtedy, gdy wynagrodzenie przyznane twórcy jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych przy okazji eksploatacji utworu”. Wychodzący z inicjatywą radca prawny określa, że satysfakcjonującym rozwiązaniem byłoby uzyskanie przez jego klienta 6-procentowego udziału w zyskach, czyli „co najmniej 60 milionów złotych”. Dość interesującą lekturą jest także akapit mimochodem podający w wątpliwość legalność umów licencjonujących markę Wiedźmin na potrzeby tytułów Wiedźmin 2: Zabójcy Królów i Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zapłacenie żądanej kwoty i tak ma więc być dla spółki rozwiązaniem korzystnym.

Co na to firma CD Projekt? Wezwanie wedle drugiej strony jest bezpodstawne „zarówno co do zasady, jak i wysokości”. Nabycie praw miało bowiem odbyć się w zgodzie z wszelkimi obowiązującymi przepisami i przy uregulowaniu ustalonych z Sapkowskim kwot wynagrodzenia. Polska firma wyraża jednak chęć polubownego rozwiązania sprawy, przy jednoczesnym uszanowaniu wcześniejszych ustaleń.

Czeka nas sądowa batalia, czy porozumienie stron? - Sapkowski skubie CD Projekt. Domaga się 60 mln złotych za Wiedźmina - wiadomość - 2018-10-02
Czeka nas sądowa batalia, czy porozumienie stron?

Andrzej Sapkowski nie raz bywał już w centrum wydarzeń związanych z serią gier o wiedźminie Geralcie. Z jednej strony, nic dziwnego, że autor poprzedzających udany cykl RPG książek fantasy ma wiele do powiedzenia na temat interaktywnych odpowiedników jego prac. Z drugiej strony, pisarz rzadko kiedy wyraża się o deweloperach przychylnie, a graczy nie zalicza raczej do grona osób inteligentnych.

Po sukcesach adaptacji w kraju i na Zachodzie pojawił się oczywiście problem pieniędzy otrzymanych za licencjonowanie marki. Sapkowski w powodzenie cyklu gier nie wierzył i samodzielnie odmówił procentowego udziału w zyskach ze sprzedaży, domagając się zapłaty z góry. Wedle dostępnych informacji wynosiła ona ok. 35 tys. złotych.

Internetowi komentatorzy szybko zwrócili też uwagę na fakt, że pełnomocnik Sapkowskiego kancelarię prowadzi w Bielsku-Białej, a autor przebywa przecież w Łodzi. Mogłoby to oznaczać, że spec prawny samodzielnie wyszukał autora i wysunął mu propozycję rozwiązania jego problemu, zwłaszcza że w przypadku sprawy rozpatrzonej pomyślnie na rzecz powoda pełnomocnik mógłby liczyć na wynagrodzenie sięgające 25 tys. złotych zasądzone „z kieszeni” CD Projekt (nie wliczając wcześniejszej kwoty za samo przyjęcie sprawy i ewentualnego procenta od ostatecznej kwoty oddanej w ręce autora). Samo wniesienie pozwu o wszczęcie procesu sądowego na tak dużą sumę pieniędzy wiąże się jednak z niemałym wydatkiem 100 tys. złotych opłaty sądowej wnoszonej przez samego Sapkowskiego.

  1. komunikat spółki CD Projekt
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.