Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 sierpnia 2016, 13:44

autor: Makek

Andrzej Sapkowski krytycznie o graczach i twórcach gier z serii Wiedźmin

W dniach 18-22 sierpnia we Wrocławiu odbył się festiwal Polcon, na którym wystąpił Andrzej Sapkowski, znany przede wszystkim z napisania tzw. "sagi o wiedźminie". Podczas spotkania autorskiego pisarz negatywnie odniósł się do gier bazujących na jego książkach oraz samych graczy, sugerując, że nie są inteligentni.

Kilka dni temu w sieci pojawiła się relacja konferencji z festiwalu Polcon, na której przemawiał Andrzej Sapkowski i która nie odbiła się pozytywnym echem wśród społeczności graczy. Mimo że od czasu jej opublikowania minęło już trochę czasu, to postanowiliśmy o niej napisać, ponieważ niektóre fragmenty dość negatywnie odnoszą się zarówno do osób grających, jak i samych twórców gier z serii Wiedźmin.

Całą wypowiedź znajdziecie na powyższym, trwającym prawie 1,5 godziny materiale wideo. Sapkowski wspomina w niej chociażby o konflikcie dotyczącym anulowanej gry na podstawie Wiedźmina (42 minuta i 10 sekunda), tworzonej pod koniec lat 90. przez studio Metropolis, w którym pracował wtedy Adrian Chmielarz. Spór ten został opisany przez kolegów z serwisu Gameplay. Twórca wiedźmińskiej sagi odniósł się także do gier tworzonych przez studio CD Projekt RED (37 minuta i 53 sekunda). Przyznał on, że nie interesuje go co znajduje się w komputerowych produkcjach, oraz że nie współpracował przy tworzeniu ich fabuły, a jedynie pomagał przy skonsultowaniu mapy.

Sapkowski przyznał, że jego wkład w tworzenie wiedźmińskich gier polegał jedynie na konsultowaniu mapy. - Andrzej Sapkowski krytycznie o graczach i twórcach gier z serii Wiedźmin - wiadomość - 2016-08-30
Sapkowski przyznał, że jego wkład w tworzenie wiedźmińskich gier polegał jedynie na konsultowaniu mapy.

Pod koniec filmu Sapkowski wypowiedział się także na temat growych adaptacji (1 godzina, 4 minuta i 30 sekunda), które według niego nigdy nie będą na tym samym poziomie, co pozycje literackie. Nawiązując do produkcji CD Projekt RED autor powiedział:

„Sądzicie, że ja się będę przejmował tym, co jest w grze? A cóż mnie to może obchodzić. Szczególnie, że nie wiem co było w grze. Ale mogę kogoś zapytać – znam pare osób, które w te gry grało, ale niewiele. Obracam się raczej wśród ludzi inteligentnych.”

Andrzej Sapkowski jest znany z krytycznej postawy wobec wszelkich adaptacji jego pozycji literackich oraz często cynicznych i złośliwych opinii na ich temat. Należy więc patrzeć na tego typu komentarze z lekkim przymrużeniem oka. Mimo to Wiedźmin 3: Dziki Gon odniósł ogromny sukces na całym świecie, a o grze mówi się niemal w samych superlatywach, co z pewnością wyszło na dobre także samemu twórcy książek (o czym sam wspomina w swojej wypowiedzi). Nieco lekceważąca wypowiedź Sapkowskiego może urazić więc wiele osób, zwłaszcza tych, które postanowiły sięgnąć do literatury dopiero po zapoznaniu się z komputerową adaptacją. Szkoda, że autor tak zapędził się w krytykowaniu wiedźmińskich gier – i samego medium – że przy okazji obraził też samych ich odbiorców. A ilu z Was jednakowo ceni i książki i gry?

TWOIM ZDANIEM

Czy uraziła Cię wypowiedź Andrzeja Sapkowskiego na Polconie?

Tak, ciężko się tego słucha.
72,5%
Nie, to ekscentryczny człowiek, takie ma poczucie humoru.
24%
Nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
3,5%
Zobacz inne ankiety