Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 7 czerwca 2019, 11:02

autor: Entelarmer

Rosja krytykuje Czarnobyl od HBO i tworzy własny serial

Serial Czarnobyl znalazł się na celowniku rosyjskich mediów. Dziennikarze zarzucają produkcji HBO liczne przekłamania, ukazujące w niekorzystnym świetle radzieckie władze. Stacja NTV posunęła się do zapowiedzenia własnej serii, w której zobaczymy starcie KGB ze szpiegami CIA.

Rosyjskie media nie podzielają zachwytów zachodnich widzów nad atomowym serialem HBO. - Rosja krytykuje Czarnobyl od HBO i tworzy własny serial - wiadomość - 2019-06-07
Rosyjskie media nie podzielają zachwytów zachodnich widzów nad atomowym serialem HBO.

Niedawno pisaliśmy o entuzjastycznym przyjęciu serialu Czarnobyl, który wskoczył na pierwszą pozycję na liście najwyżej ocenianych seriali w serwisie IMDb. Jednak nie wszyscy przyjęli miniserię HBO oklaskami. Najwięcej krytyków znalazła ona… w Rosji. Jak donosi gazeta The Moscow Times, prokremlowskie media rozpoczęły swego rodzaju krucjatę przeciwko produkcji showrunnera Craiga Mazina. Gazeta Argumenty i Fakty nazywa Czarnobyl „karykaturą i nieprawdą”, w czym wtóruje jej Stanisław Natanzon, dziennikarz kanału informacyjnego Rossija 24, według którego w serialu brakuje tylko niedźwiedzi grających na akordeonie. Natomiast dziennik Komsomolskaja Prawda spekuluje o możliwym wykorzystywaniu serialu przez rywali państwowej spółki Rosatom do zszargania reputacji Rosji jako nuklearnej potęgi.

Wspomniana stacja zwraca uwagę na rzekome przekłamania, świadczące o nieporadności twórców miniserii. Część z nich trudno traktować poważnie, jak choćby nowoczesne okna zewnętrzne w budynku w Prypeci w jednej scenie (notabene widoczne tylko po znacznym powiększeniu obrazu). Są też istotniejsze zarzuty, na przykład w związku z postacią Walerija Legasowa. I tu dochodzimy chyba do sedna sprawy. Rossija 24 wskazuje, że w serialu ukazano radzieckie władze panicznie wypierające się swoich błędów w obawie przed konsekwencjami. Tymczasem artykuł napisany przez Legasowa dla gazety Komsomolskaja Prawda w 1987 roku ma dowodzić, że rząd ZSRR otwarcie badał przyczyny katastrofy. Szkopuł w tym, że redaktorzy Prawdy odmówili publikacji tekstu, a sam naukowiec znalazł się w niełasce (m.in. jako jedyny ze swojego zespołu nie otrzymał nagrody Bohatera Pracy Socjalistycznej, mimo że formalnie przyznano mu go dwukrotnie). W tym samym roku popełnił samobójstwo.

Walerij Legasow walczył ze skutkami katastrofy czarnobylskiej, ale szybko podpadł radzieckim władzom. - Rosja krytykuje Czarnobyl od HBO i tworzy własny serial - wiadomość - 2019-06-07
Walerij Legasow walczył ze skutkami katastrofy czarnobylskiej, ale szybko podpadł radzieckim władzom.

Co ciekawe, owa krucjata rosyjskich mediów nie ogranicza się tylko do rzucania mniej lub bardziej zasadnymi zarzutami. Stacja NTV zapowiedziała stworzenie własnego serialu o katastrofie w Czarnobylu. Nie będzie to tylko „korekta” produkcji HBO, bo zamiast eksplozji i bohaterskiej walki pracowników elektrowni z czasem zobaczymy… detektywistyczne starcie KGB z CIA. Reżyser Aleksiej Muradow opiera się na starej teorii spiskowej, według której amerykańscy agenci mogli przeprowadzić sabotaż na terenie obiektu. Mają to potwierdzać opinie „wielu historyków” o obecności Amerykanów na terenie elektrowni w dniu katastrofy. Nie wiemy jeszcze, kiedy możemy spodziewać się premiery tego „jedynego słusznego” serialu o Czarnobylu.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.