filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 czerwca 2019, 18:33

Czarnobyl od HBO najlepiej ocenianym serialem w historii według IMDb

Czarnobyl stał się najlepiej ocenianym serialem w serwisie IMDb. Przypieczętowało to sukces miniserii od HBO, która zaskarbiła sobie uznanie widzów oraz krytyków.

Serial o słynnej katastrofie wywołał zachwyt pomieszany z grozą. - Czarnobyl od HBO najlepiej ocenianym serialem w historii według IMDb - wiadomość - 2019-06-05
Serial o słynnej katastrofie wywołał zachwyt pomieszany z grozą.

Od poniedziałku widzowie HBO Go mogą obejrzeć ostatni odcinek Czarnobyla – miniserialu na motywach jednej z największych katastrof od czasu drugiej wojny światowej. Dotychczas pozostawał on w cieniu większych czy nawet dopiero powstających produkcji, przede wszystkim Gry o tron oraz Wiedźmina od Netfliksa. Nie przeszkodziło to Czarnobylowi stać się najlepiej ocenianym serialem w historii w serwisie IMDB, ze średnią ocen 9,9/10. Dla porównania, dla Gry o tron średnia not wynosi 9,3/10, a dla miniseriii Kompania braci – 9,4/10. Udało się to jeszcze przed premierą piątego epizodu, a zwieńczenie serii tylko utwierdziło wielu w przekonaniu o wybitności Czarnobyla.

Miniserial o Czarnobyl to kolejna udana produkcja HBO. - Czarnobyl od HBO najlepiej ocenianym serialem w historii według IMDb - wiadomość - 2019-06-05
Miniserial o Czarnobyl to kolejna udana produkcja HBO.

Można zwrócić uwagę, że jak na razie Czarnobyl ma znacznie mniej ocen od rywali – w przypadku Gry o tron mowa o ponad dziesięciokrotnej różnicy. Niemniej również z innych źródeł wynika, że miniseria spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. W serwisie Rotten Tomatoes 95% krytyków oceniło atomowy serial pozytywnie, ze średnią ocen na poziomie 8,84/10. Trochę gorzej wypadają noty na stronie Metacritic (metascore 83/100 przy 26 recenzjach), mimo bardziej entuzjastycznych ocen użytkowników. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe dzieło HBO spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem.

Czarnobyl przedstawia nieco fabularyzowaną wersję wydarzeń, które miały miejsce pod koniec kwietnia 1986 roku. Reżyser Johan Reck skupił się na losach kilku bohaterów, a w trakcie seansu poznamy losy zarówno pracowników niefortunnej elektrowni, jak i zwykłych ludzi mieszkających w jej pobliżu. Choć serial nie jest całkowicie zgodny z prawdą historyczną, to przekłamania ograniczają się do pewnych uproszczeń (vide fikcyjna postać Uliany Chomiuk, która zastąpiła kilku rzeczywistych naukowców) oraz zwiększenia dramatyzmu (na przykład scena z helikopterem w drugim odcinku, znacznie przesunięta w czasie w stosunku do rzeczywistego wypadku śmigłowca). To właśnie – zdaniem wielu – sumienne odtworzenie wydarzeń jest jednym z czynników budujących niepokojący klimat serialu. Krytycy docenili bezkompromisowe przedstawienie historii, aczkolwiek sprawia to, że Czarnobyl nie jest serialem dla każdego.

Serialowy Czarnobyl trzyma się prawdy historycznej, mimo okazjonalnych przekłamań. - Czarnobyl od HBO najlepiej ocenianym serialem w historii według IMDb - wiadomość - 2019-06-05
Serialowy Czarnobyl trzyma się prawdy historycznej, mimo okazjonalnych przekłamań.

Wypada dodać, że sukces serialu przełożył się na powodzenie rzeczywistego Czarnobyla. Jak donosi agencja Reutersa, od czasu premiery miniserii HBO lokalne agencje turystyczne odnotowały zwiększenie ruchu turystycznego o 30-40% w stosunku do poprzedniego roku. Podobnie wzrosła liczba rezerwacji na kolejne trzy miesiące, czyli okres od czerwca do sierpnia. Że nie jest to tylko przypadek, świadczą pytania na temat serialu zadawane przewodnikom przez wielu odwiedzających. Pojawiają się nawet narzekania, jakoby tak wielkie tłumy nieco psuły klimat opuszczonej elektrowni i okolicznego miasta duchów, Prypeci. Nie wydaje się jednak, by przeszkadzało to agencjom żyjącym z turystów.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej