Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 listopada 2020, 14:37

Roblox nie straci jeszcze „oof” - kultowy dźwięk zostanie z nami na jakiś czas

Fani gry Roblox mogą odetchnąć z ulgą. Długo zapowiadane usunięcie znanego z memów dźwięku śmierci zostało przełożone do przyszłego roku. Odgłos pozostanie w grze w nowej formie - płatnego dodatku.

Przyszłość słynnego dźwięku

W 2019 roku jeden ze znaków rozpoznawczych Robloxa - odgłos śmierci „oof” - stał się przedmiotem w sporze o prawa autorskie pomiędzy deweloperami a twórcą oryginalnego dźwięku, Tommym Tallarico. Podjęta została wstępna decyzja o całkowitym usunięciu odgłosu z gry, natomiast kilka dni temu zawarto porozumienie, w wyniku którego dźwięk ma pozostać w grze do końca roku.

Słynne „oof” zostanie zastąpione przez zupełnie nowy odgłos w przyszłym miesiącu, wraz z nadejściem Developers Marketplace. Na szczęście nie zniknie ono tak zupełnie z gry. Tallarico wprowadzi dźwięk na wspomniany rynek wraz ze swoim zestawem efektów dźwiękowych dla deweloperów. Rozpoznawalne „oof” będzie można zakupić osobno za 100 Robuxów, czyli jakieś 4 złote, natomiast cały zestaw Tommy’ego będzie kosztował od 10 do 250 dolarów w zależności od liczby zakupionych efektów dźwiękowych.

Geneza „oof”

Roblox nie straci jeszcze „oof” - kultowy dźwięk zostanie z nami na jakiś czas - ilustracja #1

 

Skąd tak naprawdę wziął się wykorzystywany w setkach memów dźwięk i dlaczego dopiero teraz pojawiły się roszczenia o prawa autorskie?

Oryginalnie dźwięk był zawarty w końcowej scenie shootera Messiah, stworzonego w 2000 roku przez studio Shiny Entertainment, z którym Tommy Tallarico współpracował. Po czym w 2007 roku efekt dźwiękowy został umieszczony w grze Roblox, ale dopiero w dwa lata później został on opublikowany w oficjalnej bibliotece dźwięków gry. Jednak minęło ponad dziesięć lat zanim twórca „oof” odkrył (za sprawą serwisu VentureBeat, które jako pierwsze ustaliło pochodzenie utworu), że jego dzieło zostało wykorzystane jako odgłos sygnalizujący śmierć stworzonych z klocków postaci i szybko podjął kroki prawne w celu odzyskania swojego cyfrowego dorobku.

Jeśli chcecie na własne uszy usłyszeć sławne „oof”, a wcześniej nie mieliście okazji zagrać w Roblox, gra dostępna jest za darmo poprzez oficjalną stronę na PC, urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS oraz na konsoli Xbox One.