Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 listopada 2020, 15:14

autor: Aquma

Ostrzejsze bany w Minecraft Bedrock - zmiany są kontrowersyjne

W Minecrafcie w wersji Bedrock zachodzą właśnie ważne zmiany – moderatorzy otrzymali zestaw nowych narzędzi, które umożliwią im permanentne banowanie użytkowników za łamanie regulaminu społeczności. Pomysły deweloperów z Mojang Studios wzbudziły spore kontrowersje pośród graczy.

W SKRÓCIE:

  1. zmiany w Minecraft (Bedrock) umożliwiają moderatorom banowanie za łamanie regulaminu społeczności
  2. karę można otrzymać za komentarze, a także wiadomości na tablicach lub w książkach;
  3. ban dotyczy trybów sieciowych Realms oraz Featured Servers na platformach Windows 10, PS4, Xbox One, Switch, Android, iOS;
  4. kara może być permanentna;
  5. zdaniem niektórych graczy deweloperzy poszli za daleko.

Deweloperzy z Mojang Studios poinformowali o zmianach, które zostały wprowadzone do wersji Bedrock gry Minecraft. Chodzi o nowe narzędzia, które pozwalają moderatorom na banowanie graczy, którzy nie stosują się do regulaminu społeczności wysyłając wiadomości i komunikując się poprzez tabliczki oraz książki.

Warto odnotować, że bany mogą być permanentne i będą dotyczyły trybów Realms oraz Featured Servers, we wszystkich wydaniach Minecrafta (nie uwzględniając Minecraft Dungeons, które jest traktowane jako oddzielna produkcja), na platformach Windows 10, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS oraz Android.

Ukarani użytkownicy otrzymają informację, za jaką przewinę otrzymali ban, a także wskazówkę, w jaki sposób mogą deaktywować swoją subskrypcję Realms. Nie będzie możliwości odwołania się od decyzji moderatora.

Ostrzejsze bany w Minecraft Bedrock - zmiany są kontrowersyjne - ilustracja #1
Minecraft – komunikat o banie.

Kontrowersyjne zmiany w Minecraft Bedrock – reakcja społeczności

Niektórzy członkowie społeczności nie są zachwyceni wprowadzonymi modyfikacjami. Ich zdaniem banowanie gracza wszędzie za wykroczenie na jednym serwerze jest niesprawiedliwe.

Czy ja czytam to poprawnie? Że jeśli zostaniesz zbanowany z jednego serwera lub w jednym przypadku, utracisz dostęp do wszystkich funkcji gry wieloosobowej i każdego serwera?

Jeśli tak, to należy natychmiast odwrócić te zmiany. To tylko proszenie się o kłopoty i będzie powodować różnego rodzaju problemy. A co z serwerami typu anarchy, bardziej dojrzałymi, które nie mają nic przeciwko brzydkiemu językowi i wszystkim innym rzeczom tego typu? Co z twoimi własnymi realmami? Wydaje się, że to trochę przesadzone, aby móc zakazać komuś dostępu do wszystkich gier wieloosobowych z powodu działań na jednym serwerze – argumentuje PossessedRyd.

Ostrzejsze bany w Minecraft Bedrock - zmiany są kontrowersyjne - ilustracja #2
Minecraft wydaje się być sielankowy, ale w nim również dochodzi czasem do przykrych sytuacji.

Do sprawy odniósł się również manager społeczności Minecrafta na forum Reddit – MC_Raijinn. Sprecyzował on, że permanentny ban będzie zarezerwowany dla najcięższych przewinień.

Te bany mają się skupiać przede wszystkim na najgorszych wykroczeniach. Mamy wysoko wykwalifikowanych moderatorów, którzy dokonują przeglądu treści i mamy proces przeglądu w zespole, aby zapewnić jak najlepszą dokładność. Nie rozmawiamy tu o dyskusyjnych sytuacjach - chodzi o mowę nienawiści na tle rasowym, groźby przemocy i wiele innych, wyraźnych sytuacji. Dlatego nie ma żadnego procesu odwoławczego.

Korzystanie z exploitów i cheatowanie w sposób, który zakłóca rozgrywkę i zabiera innym radość z gry, również na pewno znajdą się w tej kategorii.

Jeśli chodzi o groźby przemocy, musimy uznać wszystkie zagrożenia za poważne i wiarygodne choćby tylko z powodu tego, w jaki sposób obecnie działa Internet. Jeśli przedstawisz zamiar doprowadzenia do jakiegoś aktu przemocy, przedstawisz dzień i miejsce, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz ban i w sprawę zostaną zaangażowane lokalne władze. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie ludzi nie jest czymś, co można lekceważyć – czytamy.

Niestety, te komentarze nie rozwiały wszystkich wątpliwości graczy. Część z nich wskazuje, że niektóre z przewin wymienionych w regulaminie wydają się błahe, a w wielu sytuacjach ocena faktycznego kontekstu jakiejś wiadomości może być trudna, kiedy dysponujemy tylko zapisem konwersacji. M.in. z tego powodu brak możliwości odwołania się może okazać się dużym problemem. A co Wy sądzicie na ten temat? Czy kroki podjęte przez deweloperów z Mojang Studios są właściwie? A może to wylanie przysłowiowego dziecka z kąpielą?

  1. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  2. Minecraft – poradnik
  3. Minecraft – strona oficjalna
Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach