Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 listopada 2021, 12:55

autor: mokosh

Red Dead Redemption 2 w 15K na RTX 3090 - takie rzeczy tylko na PC

4K to za mało. Jeden z graczy Red Dead Redemption 2 pochwalił się na Reddicie zrzutem ekranu w rozdzielości 15K. Wykonał go przy użyciu technologii DSR.

Jeden z graczy Red Dead Redemption 2 pochwalił się na Reddicie zrzutem ekranu. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że został on wykonany w rozdzielczości, bagatela, 15K (15360 x 8640 pikseli). Jak mówi autor posta, nie posiada on monitora obsługującego tak wysoką rozdzielczość – osiągnął ją dzięki technologii Nvidia DSR.

Zrzut ekranu faktycznie wygląda niesamowicie. Zupełnie inaczej prezentuje się natomiast liczba klatek na sekundę, jakie można zauważyć w prawym górnym rogu – tych jest całe 16. Pozostając w temacie fps-ów, warto wspomnieć, że Bitcoin_100k należy do grupy posiadaczy high-endowych komputerów, którzy na co dzień nie martwią się liczbą klatek na sekundę. Jak możemy przeczytać w komentarzu pod screenem, jego zestaw składa się z karty graficznej GeForce RTX 3090 Kingpin oraz procesora AMD Ryzen 5 5600x.

Red Dead Redemption 2 w 15K na RTX 3090 - takie rzeczy tylko na PC - ilustracja #1
Pomniejszona wersja oryginalnego obrazka, źródło: https://www.reddit.com

Powyższy obrazek w pełnej rozdzielczości znajdziecie pod tym linkiem.

Skąd taki spadek klatek na sekundę przy tak dobrym sprzęcie? Otóż powodem jest użycie wcześniej wspomnianej technologii Dynamic Super Resolution (DSR), którą może poszczycić się Nvidia. Najprościej mówiąc, DSR pozwala na generowanie grafiki o rozdzielczości większej niż ta, którą obsługuje nasz wyświetlacz. Następnie jest ona skalowana w dół na tyle, aby możliwe było jej wyświetlanie. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na działanie karty graficznej, której zabiegi pokroju skalowania obrazu do rozdzielczości 15K dają nieźle popalić (stąd właśnie 16 fps-ów).

Jakkolwiek użycie Ultra Performance DSR nie obciążałoby RTX-a 3090, widok jest niesamowity. Wielu użytkowników Reddita w komentarzach nie mogło wyjść z podziwu, jak dobrze wygląda zrzut ekranu, który oryginalnie ważył ponad 1 GB.

Możesz przybliżyć i zobaczyć dosłownie każdy detal wody, każdy włos Johna, każde źdźbło trawy w oddali. A mój telefon nie obsługuje nawet 2K. To musi wyglądać niesamowicie w rozdzielczości 15K.

- napisał MartinGV2007

Woda wygląda na bardziej realistyczną niż w rzeczywistości.

- napisał violente_valse

To wygląda tak dobrze, że mój telefon nie daje rady.

- napisał Liam_McPoyle573

  1. Oficjalna strona Red Dead Redemption 2
  2. Oficjalna strona Rockstar Games