Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 października 2019, 14:31

autor: qjin

RDR2 na PC – uwaga na estymowane wymagania sprzętowe

Oficjalna zapowiedź Red Dead Redemption 2 na PC wywołała wśród graczy euforię. W wielu przypadkach pojawiły się jednak pytania i wątpliwości. „Czy mój komputer to udźwignie”? W sieci zaczęły się zatem pojawiać przypuszczalne wymagania sprzętowe, do których niektórzy podchodzą zbyt ufnie. W tej ufności trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ niekoniecznie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością.

RDR2 na PC – uwaga na estymowane wymagania sprzętowe - ilustracja #1
Wkrótce poznamy oficjalne wymagania sprzętowe Red Dead Redemption 2 na PC

Ogłoszenie Red Dead Redemption 2 na PC zakończyło trwające od miesięcy spekulacje na temat prawdopodobieństwa wydania tej wersji, ale jednocześnie zapoczątkowało inne: jakie gra będzie mieć wymagania sprzętowe? Na to pytanie już teraz próbują odpowiedzieć takie strony internetowe, jak Game-Debate czy System Requirements Lab, które „specjalizują się” w ich prognozowaniu. Mimo że za podanymi tam danymi stoi na pewno jakaś analiza, to nie należy pod żadnym pozorem brać ich za wyznacznik i decydować się na dobór podzespołów, sugerując się nimi. Przypominamy, że konkretną odpowiedź na pytanie dotyczące wymagań sprzętowych Red Dead Redemption 2 poznamy 9 października. Właśnie wtedy firma Rockstar Games poda szczegółowe informacje na temat komputerowej wersji, udostępni pierwsze screeny oraz ujawni minimalne i rekomendowane konfiguracje pecetów, które powinny zapewnić płynną rozgrywkę odpowiednio w niższych i wyższych ustawieniach graficznych.

RDR2 na PC – uwaga na estymowane wymagania sprzętowe - ilustracja #2
źródło: game-debate.com

Nie oznacza to, że niektóre scenariusze nie mogą się sprawdzić. Niemiecki portal GameStar odniósł się do wymagań wywróżonych przez serwis Game-Debate i jego zdaniem wydają się one mieć więcej sensu niż zwykle w tego typu przewidywaniach, zwłaszcza że z całą pewnością można mówić w ich przypadku co najwyżej o rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 pikseli). Trzeba jednak patrzeć na nie z dużym dystansem, a nie brać od razu za pewnik. Wiara w tego typu prognozy może wynikać z tego, że np. wielu graczy ma nadzieję na to, iż skoro GTA V nie ma tak strasznych wymagań, to z Red Dead Redemption 2, który działa na tym samym, aczkolwiek mocno ulepszonym silniku RAGE, będzie podobnie. Nie musi to mieć jednak pokrycia w rzeczywistości, ponieważ gry te powstawały z myślą o innych generacjach sprzętu. Mimo licznych usprawnień GTA V w wersjach na PC, PlayStation 4 i Xboksa One, tak naprawdę dopiero najnowszy tytuł firmy Rockstar tworzony był pod moc obecnych platform, co ma swoje przełożenie na jakość wyświetlanej oprawy wizualnej pod wieloma względami.

RDR2 na PC – uwaga na estymowane wymagania sprzętowe - ilustracja #3
Pecetowcy zagrają w Red Dead Redemption 2 rok po premierze

Przypuszczenia, że rekomendowana konfiguracja do GTA V, z wyjątkiem kart graficznych, na których zapotrzebowanie będzie na pewno wyraźnie większe, to będzie minimum do zagrania w omawiany western, wydają się mieć swoje uzasadnienie. Zdaniem redakcji GameStara posiadacze około trzyletniego komputera z wysokiej lub średnio-wysokiej półki raczej nie powinni się niczego obawiać. W najgorszym razie do (naj)wyższych detali lub rozdzielczości, w których procesor odgrywa mniejszą rolę, potrzebna będzie wymiana karty graficznej, gdyż Red Dead Redemption 2 od strony technicznej to wyraźny skok względem poprzedniej produkcji studia Rockstar. Szczegółowość świata, geometria obiektów, modele postaci, jakość cieniowania czy wreszcie wolumetryczne oświetlenie to czynniki, które będą miały niebagatelny wpływ na wymagania sprzętowe. Procesor, rzecz jasna, też nie okaże się zupełnie bez znaczenia, chociażby ze względu na imponujący zasięg rysowania obiektów, ale ten prawdopodobnie będzie można regulować w wersji PC.

Wiele wcześniejszych gier firmy Rockstar nie należało do wzorów optymalizacji, ale widać, że dokłada ona wszelkich starań, by było coraz lepiej. Niemniej jednak do najwyższych detali i osiągnięcia oraz utrzymania dużej liczby klatek na sekundę będzie na pewno potrzebny wydajny, wielowątkowy procesor i karta graficzna z wysokiej półki. Ale w tym miejscu warto przypomnieć, że GTA V słynęło z bogatych opcji konfiguracyjnych, dzięki czemu grą mogli cieszyć się także posiadacze słabszych pecetów, więc najprawdopodobniej i Red Dead Redemption 2 pozwoli na wiele pod tym względem. Możliwe, że Rockstar podzieli się wraz z ujawnieniem wymagań sprzętowych zrzutami ekranu przedstawiającymi komplet ustawień graficznych, a nawet jeśli nie, to wkrótce i tak wszystko stanie się jasne.

Red Dead Redemption 2 pierwotnie zadebiutowało 26 października 2018 roku na konsolach PlayStation 4 i Xbox One. W ubiegłym tygodniu ujawniono wersję PC, która trafi do sprzedaży 5 listopada bieżącego roku. O szczegółach przeczytacie tutaj. Tymczasem pozostaje cierpliwie czekać do 9 października.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Rockstar Games
  2. Recenzja gry Red Dead Redemption 2
  3. Poradnik do gry Red Dead Redemption 2
  4. Kompendium wiedzy o Red Dead Redemption 2