Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 28 marca 2019, 11:45

autor: Vergil

Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze akcji z otwartym światem pod tytułem Red Dead Redemption II. Za jej produkcję odpowiada Rockstar Games – autorzy nie tylko poprzednich odsłon cyklu, lecz również bijącej rekordy popularności serii Grand Theft Auto. Tekst będzie uzupełniany o najbardziej interesujące informacje i materiały.

Red Dead Redemption II – kompendium wiedzy - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Red Dead Redemption II – kompendium wiedzy
Spis treści:
 • 1. Fabuła;
 • 2. Świat gry;
 • 3. Gameplay (3.1. Eksploracja; 3.2. Zadania i aktywności; 3.3. Walka i uzbrojenie);
 • 4. Multiplayer (4.1. Mikrotransakcje);
 • 5. Technikalia;
 • 6. Ciekawostki;
 • 7. Edycje kolekcjonerskie i ich ceny;
 • 8. Recenzje;
 • 9. Trailery i inne video.

Red Dead Redemption II jest dziełem zespołu Rockstar Games – deweloperzy znani są przede wszystkim dzięki serii Grand Theft Auto oraz posprzednim grom z cyklu: Red Dead Revolver i Red Dead Redemption. Premiera omawianego tytułu nastąpiła 26 października 2018 roku. Gra została wydana na PlayStation 4 oraz Xboksa One w polskiej wersji językowej (napisy); jej cena w dniu debiutu to 259 złotych.

Aktualizacja #19 (28.03.2019): Nowe tryby gry (4. Multiplayer).

Aktualizacja #18: Zmiany wprowadzone w Red Dead Online (4. Multiplayer), wysoka sprzedaż i rewelacyjne oceny (6. Ciekawostki).

Aktualizacja #17: Red Dead Redemption II zdobyło szereg nagród podczas gali The Game Awards 2018 – przeczytacie o nich w sekcji 6. Ciekawostki. Poza tym do trybu multiplayer dodano mikrotransakcje – więcej konkretów czeka w sekcji 4. Multiplayer.

Aktualizacja #16: Masa informacji o Red Dead Online została dodana do sekcji 4. Multiplayer.

Aktualizacja #15: O easter eggach, doskonałej sprzedaży i coraz bardziej prawdopodobnej, pecetowej wersji Red Dead Redemption II przeczytacie w sekcji 6. Ciekawostki.

Aktualizacja #14: W nowo powstałej sekcji 8. Recenzje czeka na Was zestawienie pierwszych ocen przyznanych omawianej produkcji. Ponadto sekcja 2. Świat gry została wzbogacona o omówienie lokacji z poprzedniej części serii, które możemy odwiedzić w Red Dead Redemption II.

Aktualizacja #13: W ostatniej przedpremierowej aktualizacji kompendium czekają na Was kolejne konkrety na temat rozmiaru gry (5. Technikalia), a także zwiastun premierowy (9. Multimedia).

Aktualizacja #12: Informacje na temat arsenału znajdziecie w sekcji 3.3. Walka i uzbrojenie. Poza tym w sekcji 6. Ciekawostki czekają wieści zza kulis.

Aktualizacja #11: Informacje na temat osiągnięć czekających na zdobycie w Red Dead Redemption II znajdziecie w sekcji 6. Ciekawostki. Sekcję 5. Technikalia zaktualizowano natomiast o konkrety na temat tego, ile miejsca produkcja zajmie na dyskach naszych konsol. Poza tym w sekcji 7. Edycje kolekcjonerskie i ich ceny wymieniamy dodatki objęte czasową ekskluzywnością na PlayStation 4.

Aktualizacja #10: W sekcji 9. Trailery i inne video czeka na Was drugi gameplay prezentujący bogactwo aktywności czekających na Dzikim Zachodzie. Poza tym sekcję 5. Technikalia zaktualizowano o konkrety na temat tego, w jaki sposób gra wykorzysta możliwości Xboksa One X.

Aktualizacja #9: Z kompendium ostatecznie usunięto spekulacje. Poza tym w sekcji 3. Gameplay czekają informacje o widoku, z jakiego będziemy obserwować akcję, a w sekcji 3.3. Walka i uzbrojenie – informacje o ulepszonym trybie DeadEye i wysokiej brutalności.

Aktualizacja #8: Opisy interesujących lokacji znajdziecie w sekcji 2. Świat gry, z kolei sekcję 4. Multiplayer zaktualizowano o pierwsze konkrety na temat wieloosobowego wariantu rozgrywki.

Aktualizacja #7: W sekcji 7. Edycje kolekcjonerskie i ich ceny znajdziecie informacje o poszczególnych wersjach gry, a także o dodatkach przygotowanych z myślą o graczach zamawiających Red Dead Redemption II przed premierą.

Aktualizacja #6: Kompendium doczekało się kompleksowej aktualizacji, która objęła wszystkie sekcje; usunęliśmy również większość spekulacji opartych na analizie pierwszych materiałów promocyjnych.

1. Fabuła

Akcja Red Dead Redemption II została osadzona w czasach poprzedzających wydarzenia opowiedziane w pierwszej części serii, a dokładnie – w roku 1899, kiedy to gang Dutcha van der Lindego (znany z Red Dead Revolver) jeszcze poczynał sobie w najlepsze. Gdy jednak napad w mieście Blackwater skończył się fiaskiem, przestępcy zostali zmuszeni do ucieczki przed depczącymi im po piętach stróżami prawa i łowcami nagród. Od tej pory nie pozostało im nic innego, jak rozpocząć prawdziwą walkę o przetrwanie w niegościnnym świecie.

Takim problemom musi stawić czoła nowy główny bohater, czyli Arthur Morgan – typ spod ciemnej gwiazdy, który został postawiony przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy ideałami a lojalnością wobec ludzi, z którymi się wychowywał. Wśród członków gangu Van der Lindego nie zabrakło oczywiście samego Johna Marstona – bohater, którego doskonale znamy z pierwszego Red Dead Redemption, jest jednak młodszy i nieco mniej doświadczony przez życie.

Podejmowane przez nas decyzje, nasza reputacja w danym regionie, a nawet takie błahostki jak to, z kim ucinamy sobie pogawędki, mają wpływ na przebieg opowieści, determinując stosunek postaci neutralnych do protagonisty. Co ciekawe, powaga naszych postępków także ma znaczenie – za rozbój w saloonie czy chodzenie po ulicy z wyciągniętym gnatem nikt nie ściga nas równie intensywnie, jak za masowe morderstwa.

Różne są też relacje z innymi członkami gangu, z którymi dzielimy obóz – naszą bazę wypadową. Spotykamy tu między innymi Seana McGuire’a urozmaicającego posiedzenia przy ognisku swoimi historyjkami czy Pearsona – obozowego kucharza; nie brakuje też znanego z Red Dead Redemption Billa Williamsona. Interakcje, w jakie wchodzą ze sobą te postacie, zależą od ich indywidualnych poczynań i osiągnięć.

Inna sprawa, że klimat, jaki tu panuje, zależy od sytuacji, w jakiej znajdują się gangsterzy – dostatek żywności i pieniędzy tworzy okazję do tańca i hulanki, jednak kiedy spiżarnia zaczyna świecić pustkami, morale zespołu znacząco spada. Na szczęście nie tylko my musimy dbać o zapasy – kiedy czegoś zaczyna brakować, nasi koledzy także chętnie (lub wręcz przeciwnie) wyruszają na poszukiwania, w zależności od roli, w jakiej zostali obsadzeni (ale przecież ktoś musi prać brudne ubrania, nosić wodę czy rąbać drewno)..

Obecność kowbojów potwierdzona. Koni również. I trawy – w Red Dead Redemption II jest dużo trawy. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Obecność kowbojów potwierdzona. Koni również. I trawy – w Red Dead Redemption II jest dużo trawy.

2. Świat gry

Red Dead Redemption II po raz kolejny zabiera nas w podróż na Dziki Zachód. Ponownie przychodzi nam zwiedzić malowniczą prerię, skaliste tereny górskie, pokryte siecią rzek doliny, czy wreszcie gęsto zalesione obszary oraz miasta, których mieszkańcy żyją własnym życiem – podczas gdy jedni siedzą bezczynnie i wpatrują się w ruch uliczny, inni ciężko pracują, choćby sprzedając towary w przydrożnych sklepach, które zamykają przed zapadnięciem zmroku. Wrażenie obcowania z żywymi postaciami stwarzają ich odmienne reakcje na nasze poczynania – przykładowo, jeśli już na pierwszy rzut oka wyglądamy na człowieka wyjętego spod prawa, nawet okradany przez nas rybak może paść przed nami na kolana, błagając o łaskę; z drugiej strony odważniejsza osoba, w którą wymierzymy rewolwerem, może błyskawicznie sięgnąć do kabury i odesłać nas na tamten świat.

[Aktualizacja #8]: Poniżej znajdziecie spis kilku przykładowych lokacji czekających na odwiedzenie. Stylizowane na pocztówki grafiki zobaczycie natomiast tutaj.

 1. Valentine – ulokowane w regionie Heartlands miasteczko, któremu sławę przyniosły aukcje bydła, przyciągające tak handlarzy i farmerów, jak i rozmaitych awanturników;
 2. Annesburg – osada zamieszkiwana przez żyjących w biedzie górników, dostarczająca węgiel miejscowościom położonym nieopodal rzeki Lannahechee;
 3. Saint Denis – miasto ulokowane na szlaku handlowym, co przyciąga do niego zarówno biznesmenów, żeglarzy i robotników, jak i wszelkiej maści żebraków czy typów spod ciemnej gwiazdy;
 4. Mount Hagen – malowniczy szczyt w łańcuchu górskim Grizzlies w Amabrino, sąsiadujący z przełęczą pozwalającą pokonać zachodnią część gór. Rozpościera się z niego wspaniały widok na jezioro Isabella oraz dolinę rzeki Beartooth Beck;
 5. Rhodes – miasteczko targane rozmaitymi problemami, z których najważniejsze to wszechobecna korupcja oraz konflikt pomiędzy Braithwaite'ami i Grayami, czyli zwaśnionymi rodzinami plantatorów;
 6. Strawberry – osada drwali, którą nowy burmistrz zamierza przemienić w ośrodek dla bogatych turystów (co nie podoba się jej mieszkańcom);
 7. Pagras – położona na bagnach Bayou Nwa, odosobiona wioska, której mieszkańcy trudnią się rybołóstwem i służą podróżnikom jako przewodnicy.

[Aktualizacja #14]: O ile w Red Dead Redemption II w istocie możemy odwiedzić wiele miejsc z poprzedniej części serii (poza zachodnią częścią stanu New Austin i Meksykiem), o tyle świecą one pustkami. Dlaczego (poza tym, że w Armadillo panuje epidemia cholery)? Mamy na ten temat własną teorię. Otóż naszym zdaniem Rockstar musiał swego czasu pracować nad remake’em pierwszego Red Dead Redemption, który miał być stworzony na silniku prequela, jednak autorom zwyczajnie zabrakło czasu na dokończenie tego przedsięwzięcia. Kto wie, może po tym, jak przygody Arthura Morgana znokautowały konkurencję, temat jeszcze powróci?

3. Gameplay

Red Dead Redemption II powstawało przez osiem lat, gdyż twórcy mierzyli naprawdę wysoko, próbując wyprzedzić nie tylko konkurencję, lecz przede wszystkim – samych siebie. Z tego też względu dołożyli starań, by własnoręcznie zaprojektować możliwie najbardziej szczegółowy i interaktywny świat.

[Aktualizacja #9]: Zacznijmy od tego, że w Red Dead Redemption II akcję obserwujemy nie tylko z perspektywy trzeciej osoby, jak miało to miejsce w poprzedniej części serii. Podobnie jak w Grand Theft Auto V twórcy postanowili oddać w ręce graczy możliwość przełączenia się również na widok z oczu bohatera (FPP), a poza tym nic stoi na przeszkodzie, by oglądać wydarzenia z „kinowych”, mniej lub bardziej widowiskowych ujęć.

3.1. Eksploracja

Red Dead Redemption II jest grą z otwartym światem, wpasowując się tym samym w specyfikę tytułów Rockstara. Przepastną piaskownicę zwiedzamy zarówno na piechotę, jak i na grzbiecie wierzchowca, z którym Arthur nawiązuje swoistą więź – jeśli uda mu się zdobyć jego zaufanie, zwierzę nie wpada w panikę przy spotkaniu z agresywnym drapieżnikiem lub w trakcie strzelaniny; nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to właśnie ono dźwiga większość naszego wyposażenia. Wszystko to sprawia, że jego ewentualna utrata może naprawdę nas zaboleć. Inna sprawa, że wierzchowce reprezentują odmienne gatunki, które zostały zróżnicowane pod względem zachowania (choćby w stresujących sytuacjach) czy sposobów, na jakie radzą sobie w trudnym terenie lub na przykład w trakcie pokonywania rzek.

Jako ciekawostkę należy dodać, że pozostawionego samemu sobie konia można do siebie przywołać, aczkolwiek nie z każdego miejsca – autorzy nałożyli na nas ograniczenia, dzięki którym nasz wierzchowiec nie jest Płotką z trzeciego Wiedźmina, podróżującą za Geraltem przez morza i oceany.

Red Dead Redemption II prezentuje malownicze, zróżnicowane krajobrazy. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Red Dead Redemption II prezentuje malownicze, zróżnicowane krajobrazy.

3.2. Zadania i aktywności

Wzorem Red Dead Redemption, druga odsłona serii oferuje całą masę zadań i aktywności – wszak nie bez powodu do marki przypięto łatkę „GTA na Dzikim Zachodzie”. Nim przejdziemy do ich omówienia, warto zaznaczyć, że dostęp do nich zależy od wielu czynników; poza reputacją Morgana mowa między innymi o porze dnia. Inna sprawa, że twórcy zamierzali zatrzeć granicę pomiędzy zadaniami głównymi i pobocznymi, prezentując je wszystkie w formie okazji stwarzanych dla Artura na niemal każdym kroku.

Obecność zwierząt (od gryzoni, przez mniejsze i większe drapieżniki, po bizony czy niedźwiedzie) tworzy okazję do polowań, na które trzeba odpowiednio się przygotować. Owszem, nic nie staje na przeszkodzie, by wybrać się na łowy z bronią palną, jednak kule mogą poważnie uszkodzić zdobycz, co obniża jej wartość; z tego względu lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z łuku. Co ciekawe, ze sprzedażą zdobytych w ten sposób dóbr trzeba się pospieszyć, gdyż truchła upolowanych zwierząt po jakimś czasie zaczynają… gnić.

Osobną kwestią będą napady na banki, przed którymi, wzorem skoków z Grand Theft Auto V, opracowujemy dokładny plan działania, najlepiej zawczasu przygotowując się na ewentualne niespodzianki.

3.3. Walka i uzbrojenie

No dobrze, ale człowiek bez broni na Dzikim Zachodzie, to jak… żołnierz bez karabinu? Porównania zostawmy w spokoju i zajmijmy się „narzędziami pracy”, jakie wykorzystujemy w trakcie naszych wojaży na Dzikim Zachodzie.

[Aktualizacja #12]: Mowa o ponad pięćdziesięciu rodzajach broni, wśród których pojawiają się nie tylko rewolwery, karabiny i strzelby, lecz także łuki czy choćby noże do rzucania. Co ciekawe, są one podatne na modyfikacje – możemy zmienić ich wygląd, dostosować amunicję, dodać do nich rozmaite akcesoria, a nawet wygrawerować na nich pożądany wzór. Warto przy tym pamiętać o dbaniu o swój sprzęt, który wymaga czyszczenia, dokonywania napraw czy oliwienia; jeśli o tym zapomnimy, broń może nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie.

Twórcy dołożyli starań, by oddany w nasze ręce arsenał prezentował się możliwie najbardziej realistycznie. Mimo wszystko w niektórych miejscach musieli przytemperować swoje „symulacyjne” zapędy, ze względu na konieczność balansowania na cienkiej granicy pomiędzy realizmem i dobrą zabawą (wszak przeładowywanie niektórych giwer z epoki trwało wieki, co na dłuższą metę mogłoby okazać się męczące dla graczy).

[Aktualizacja #9]: W grze pojawił się znany z pierwszego Red Dead Redemption tryb Dead Eyejego uruchomienie spowalnia czas, a my możemy zaznaczyć kilka celów przeznaczonych do błyskawicznej, automatycznej eliminacji. Przeszedł on jednak gruntowne zmiany, gdyż ową umiejętność Arthura można ulepszyć. Dzięki temu protagonista dostrzeże słabe punkty wrogów (jak choćby serca), co ułatwi mu ich eliminację. Ponadto imponująco wykonane zabójstwa są prezentowane przy pomocy efektownych animacji, a otwierając ogień bez celowania, widzimy bohatera strzelającego niczym bohater filmowych westernów – trzymając wciśnięty spust i odciągając kurek rewolweru grzbietem drugiej dłoni. Poza tym w każdej chwili można oddać strzał ostrzegawczy (wciskając służący do tego przycisk na krzyżaku pada), odstraszając dziką zwierzynę lub zwracając na siebie uwagę postaci neutralnych. Na koniec należy odnotować, że przygoda jest brutalna – Morgan może „rozsadzać” głowy adwersarzy (choćby przy użyciu strzelby) i odstrzeliwać im kończyny.

4. Multiplayer

[Aktualizacja #16]: W Red Dead Redemption II pojawił się rozbudowany tryb multiplayer. 27 listopada 2018 roku otwarta beta modułu zatytułowanego Red Dead Online została udostępniona posiadaczom edycji Ultimate, dzień później twórcy oddali ją również w ręce graczy, którzy zagrali w omawiany tytuł w dniu premiery, z kolei kolejnego dnia dostęp do niej otrzymali gracze, którzy uruchomili opisywaną produkcję w dniach 26-29 października. Dopiero 30 listopada Red Dead Online zostało udostępnione każdemu posiadaczowi Red Dead Redemption II.

Red Dead Online pozwala na zabawę trzydziestu dwóm graczom, którzy mogą się łączyć w ośmioosobowe zespoły (nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przemierzać Dziki Zachód w pojedynkę). W otwartym świecie na wirtualnych kowbojów czekają rozmaite zadania zlecane przez postacie znane z trybu fabularnego. Co ciekawe, podobnie jak w misjach dla samotników, w niektórych z nich dokonujemy wyborów wpływających na honor protagonisty. Ponadto w Red Dead Online pojawiają się rozmaite aktywności dodatkowe, jak polowania czy atakowanie obozów bandytów. Ich dopełnieniem są czasowe wydarzenia wzorowane na tych z GTA Online.

Red Dead Online zadebiutowało w formie otwartej bety. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Red Dead Online zadebiutowało w formie otwartej bety.

Oprócz tego na sprawdzenie czeka tu pięć zróżnicowanych trybów gry. Podczas gdy Make it Count jest klasycznym battle royale, w Most Wanted gracze walczą między sobą, podnosząc swoją pozycję w rankingu (oraz swoją wartość, co czyni ich coraz atrakcyjniejszymi celami), Races to trzy rodzaje wyścigów konnych (z punktu A do punktu B, na specjalnych torach oraz otwarte). Listę zamyka klasyczny deathmatch (Team Shootout) i wariacja na jego temat (Name Your Weapon), w której korzystamy z łatwiejszych lub trudniejszych w użyciu broni (zabijanie przeciwników przy pomocy tych drugich zapewnia nam większą liczbę punktów).

[Aktualizacja #18]: W styczniu 2019 roku do Red Dead Online trafił jeszcze jeden moduł, czyli Gun Rush. Mowa o następnym trybie opartym na zasadach battle royale, przeznaczonym dla trzydziestu dwóch graczy i dostępnym w dwóch wariantach – drużynowym oraz „każdy na każdego”. Jak sugeruje nazwa, w przeciwieństwie do Make it Count (gdzie mamy do dyspozycji noże i łuki) w trakcie zabawy korzystamy ze spluw. W lutym z kolei wprowadzono tak zwane dzienne wyzwania, polegające między innymi na sprzedaży przedmiotów u pasera, polowaniach, czyszczeniu kryjówek oraz zbieraniu ziół; w zamian gracze otrzymują nagrody w postaci punktów doświadczenia oraz złota. Poza tym udostępniono trzy nowe tryby Showdown, czyli Up in Smoke, Spoils of War oraz Plunder, gdzie zabawa polega na przechwytywaniu toreb z łupami i okradaniu innych graczy. Na sprawdzenie czeka także moduł Target Races (wyścigi, w których gracze mkną na swoich wierzchowcach, strzelając w pojawiające się cele) oraz zawody w łowieniu ryb (które wygrywa uczestnik mający na swoim koncie najwięcej zdobyczy).

To jeszcze nie koniec wsparcia, jakiego Red Dead Online doczekało się w lutym, bowiem autorzy pochylili się również nad kwestią agresywnych zachowań graczy. W wyżej wspomnianej łatce zmniejszono widoczność uczestników zabawy, wprowadzono system oznaczania agresywnych gangów i kowbojów, a także dodano rozejmy pozwalające na błyskawiczne łagodzenie sporów. Więcej na ten temat przeczytacie w naszej wiadomości.

[Aktualizacja #19]: W marcu Red Dead Online doczekało się dwóch kolejnych trybów gry. Pierwszym z nich są Łupy wojenne, gdzie maksymalnie szesnastu graczy podzielonych na dwie drużyny musi wykraść skarby z siedziby nieprzyjaciół, jednocześnie broniąc własnych kosztowności. Zwycięstwo przypada zespołowi, któremu uda się zgromadzić więcej zapasów. Drugi to Wyścigi z celami, w których dosiadając wierzchowca, mkniemy przed siebie, zaliczając kolejne punkty kontrolne poprzez strzelanie z łuku do znajdujących się na nich celów. Szanse na zwycięstwo zwiększają zarówno preparaty przywracające wytrzymałość konia, jak i coraz potężniejsze elementy arsenału; poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by utrudniać życie konkurentom, zrzucając ich z siodła. Ponadto posiadacze wersji na PlayStation 4 mogą przetestować (w ramach wczesnego dostępu) wariację na temat tego ostatniego, czyli Wyścigi nieliniowe z celami, gdzie punkty kontrolne rozmieszczono na otwartym terenie, a można je zaliczać w dowolnej kolejności.

4.1. Mikrotransakcje

[Aktualizacja #17:] Wraz z patchem 1.05 firma Rockstar Games wprowadziła mikrotransakcje do Red Dead Online. W wirtualnym sklepie gracze mogą nabyć walutę premium, a służy ona między innymi do odblokowania strojów, broni czy wyposażenia. Co ciekawe, sztabki złota można zdobywać również w trakcie zabawy, jednak jest to absurdalnie żmudny proces. Tymczasem ich ceny prezentują się następująco:

 1. 25 sztabek (oferta jednorazowa) – 18,75 zł
 2. 25 sztabek (cena standardowa) – 38 zł
 3. 55 sztabek – 79 zł
 4. 150 sztabek – 199 zł
 5. 245 sztabek – 309 zł
 6. 350 sztabek – 419 zł

Poza tym studio Rockstar Games przygotowało bonusy dla posiadaczy edycji specjalnej i wydania Ultimate, a także dla osób, które zamówiły grę przed premierą bądź uruchomili Red Dead Online przed 20 grudnia.

5. Technikalia

Przygoda na Dzikim Zachodzie jest naprawdę piękna. Rewelacyjnie prezentuje się zarówno smagana wiatrem roślinność, jak i realistycznie animowane zwierzęta (na czele z doskonale zaprojektowanymi końmi), a także efekty pogodowe i zaawansowany system oświetlenia.

Osobna wzmianka należy się efektowi slow-motion, który jest aktywowany w momentach, jakie gracz chciałby uwiecznić na zrzucie ekranu (w trakcie eksploracji, strzelanin lub wykonywania zadań); gra samodzielnie je rozpoznaje, by dzięki temu spotęgować wrażenie „filmowości”. Odrobinę miejsca warto poświęcić również kwestii HUD-a, gdyż twórcy pozwalają na jego dostosowanie do indywidualnych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by, chcąc na przykład zwiększyć imersję, zrezygnować z minimapy czy choćby celownika.

[Aktualizacja #10]: Red Dead Redemption II wykorzystuje możliwości Xboksa One X. Na mocniejszej wersji konsoli Microsoftu produkcja działa w natywnej rozdzielczości 4K. Poza tym tytuł obsługuje technologię HDR (podobnie jak na PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro), czyli obraz o zakresie jasności, którą można porównać do tej, jaką jest w stanie dostrzec ludzkie oko.

[Aktualizacja #13]: Podczas gdy pudełkowa wersja gry na PlayStation 4 zajmuje na dysku 99 GB, edycja przeznaczona na Xboksa One potrzebuje 107 GB. Warto przy tym zaznaczyć, że gra została wydana na dwóch płytach Blu-Ray. Co zaś tyczy się cyfrowej wersji – posiadacze konsoli Microsoftu muszą przygotować dla niej dokładnie tyle samo miejsca, co dla wersji pudełkowej, z kolei gracze bawiący się na sprzęcie Sony muszą zarezerwować aż 149 GB (dodatkowe 50 GB na potrzeby procesu instalacji).

6. Ciekawostki

 • Red Dead Redemption II nie jest drugą, a trzecią odsłoną cyklu Red Dead. Protoplastę dla Red Dead Redemption stanowiło bowiem Red Dead Revolver, wydane na PlayStation 2 i Xboksa w 2004 roku. Produkcja nie była jednak grą z otwartym światem, a zręcznościową strzelaniną TPP, w której wcielaliśmy się w Reda Harlowa, mszczącego się na przestępcach odpowiedzialnych za śmierć jego ojca – Nate'a. W 2016 roku tytuł doczekał się wydanej na PlayStation 4 reedycji, która może pochwalić się przede wszystkim nieco ładniejszą grafiką (rozdzielczość 1080p, dodatkowe efekty), animacją trzymającą stałe 60 klatek na sekundę oraz obsługą trofeów i funkcjonalności związanych z nagrywaniem materiałów wideo i robieniem zrzutów ekranu.
 • [Aktualizacja #11]: Spis osiągnięć w Red Dead Redemption II znajdziecie pod tym adresem. Zdobycie ich wszystkich nie jest łatwe, gdyż wymaga między innymi wykonania każdej opcjonalnej misji honorowej, zebrania siedemdziesięciu złotych medali w zadaniach fabularnych, czy choćby przeżycia trzech dni z nagrodą za naszą głowę w wysokości 250 dolarów; o tym, jak duża jest to suma, niech świadczy fakt, że jedno z trofeów otrzymujemy po zrabowaniu właśnie takiej kwoty. Poza tym gracze chcący pochwalić się kompletem pucharów muszą wziąć udział w licznych minigrach, zabawić się w poszukiwaczy skarbów, udzielać pomocy potrzebującym czy choćby robić użytek z systemu craftingu. Nie bez znaczenia pozostaje również konieczność zagłębienia się w tryb multiplayer, czyli Red Dead Online.
 • [Aktualizacja #12]: W przedpremierowym wywiadzie Dan Houser z Rockstar Games zdradził, że autorzy Red Dead Redemption II kilkukrotnie pracowali po sto godzin tygodniowo, co oczywiście wzbudziło kontrowersje. Sprawę postanowili jednak wyjaśnić redaktorzy serwisu Kotaku, którzy kontaktowali się z firmą. Jak się okazuje, Houser nie mówił o wszystkich pracownikach Rockstara, a jedynie o sobie samym oraz trzech innych osobach (Mike Unsworth, Rupert Humphries, Lazlow Jones), którzy przywykli do intensywnej pracy na finiszu produkcji.
 • [Aktualizacja #15]: Red Dead Redemption II zaliczyło najlepszy weekend otwarcia w historii rozgrywki, zarabiając 725 milionów dolarów. Pod względem wyników wygenerowanych w ciągu trzech dni od debiutu (a więc biorąc pod uwagę nie tylko „premierowe” weekendy), opisywana produkcja ustępuje jedynie wcześniejszemu dziełu Rockstar Games, czyli Grand Theft Auto V, które uzyskało ponad miliard dolarów przychodu.
 • [Aktualizacja #15]: W Red Dead Redemption II znalazło się sporo easter eggów. Mowa między innymi o znikających trupach, które mogą stanowić mrugnięcie okiem do miłośników Red Dead Redemption: Undead Nightmare, a także o UFO, domu uderzonym przez meteor, dziwnym mutancie, a nawet szkielecie wielkiej stopy. Więcej konkretów na ten temat znajdziecie pod tym adresem.
 • [Aktualizacja #15]: Red Dead Redemption II posiada mobilną aplikację towarzyszącą. Jak się okazuje, pojawiają się się w niej parametry i komendy wskazujące na to, że tytuł doczeka się premiery także na komputerach osobistych. Zawarto tam również odniesienia do opracowanej przez Nvidię techniki antyaliasingowej nazwanej TXAA, która jest dostępna wyłącznie na pecetach.
 • [Aktualizacja #17]: Podczas gali The Game Awards 2018 Red Dead Redemption II zwyciężyło w następujących kategoriach: najlepsza narracja, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepsza oprawa audio, najlepszy występ aktorski (wygrał Roger Clark wcielający się w Arthura Morgana). Produkcji nie udało się jednak zdobyć głównego wyróżnienia, które otrzymało God of War.
 • [Aktualizacja #18]: W marcu 2019 roku światło dzienne ujrzała informacja, że Red Dead Redemption II to najlepiej oceniana gra na PlayStation 4. Tytuł mógł się wówczas pochwalić ponad 175 nagrodami Gry Roku i 275 maksymalnymi notami.
 • [Aktualizacja #18]: Na początku lutego 2019 roku firma Take-Two Interactive poinformowała, że wysłała do sklepów 23 miliony egzemplarzy Red Dead Redemption II. W ciągu piętnastu dni od premiery tytuł znalazł więcej nabywców niż pierwsza części serii przez osiem lat.

7. Edycje kolekcjonerskie i ich ceny

Edycja standardowa

Fizyczny lub cyfrowy egzemplarz gry, który można zdobyć w cenie od 239 złotych do około 259 złotych.

Edycja Specjalna

Wyceniona na około 350 zł edycja, która oprócz samej gry zawiera (poza ewentualnymi bonusami otrzymanymi za zamówienie przedpremierowe) następujące dodatki:

 1. Mapę świata (dostępną wyłącznie w wersji fizycznej);
 2. Kryjówkę gangu oraz misję z napadem na bank;
 3. Wyposażonego w specjalne siodło konia pełnej krwi angielskiej, o wyjątkowej prędkości;
 4. Talizman ze szponu orła oraz łuskę iguany, dzięki którym zwiększymy świadomość otoczenia Morgana i zmniejszymy obrażenia przyjmowane przez niego podczas jazdy konno;
 5. Ulepszenie statystyk postaci, premie gotówkowe podczas napadów i sprzedaży upolowanych zwierząt oraz zniżki na zakupy;
 6. Strój rewolwerowca z Nuevo Paraiso, zawierający kapelusz kowbojski, indygowy płaszcz, dżinsowe czapsy oraz skórzane buty i rękawice;
 7. Dodatkowe uzbrojenie dla Morgana, czyli pistolet Volcanic, strzelbę tłokową i lekki sztucer Lancaster.
Dołączanej do Edycji Specjalnej Red Dead Redemption II mapy świata gry próżno szukać w jej cyfrowej wersji. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Dołączanej do Edycji Specjalnej Red Dead Redemption II mapy świata gry próżno szukać w jej cyfrowej wersji.

Edycja Definitywna

Poza wyżej wymienionymi dodatkami z Edycji Specjalnej oraz ewentualnymi bonusami za zamówienie przedpremierowe, wyceniona na około 400 złotych Edycja Definitywna zawiera:

 1. Stalowe pudełko (niedostępne w wersji cyfrowej);
 2. Strój łowcy nagród (długi ciemny płaszcz, kamizelka i złoty zegarek na łańcuszku) i strój twardziela z Copperhead (brązowa skórzana kamizelka podbita futrem i dwubarwne rękawice);
 3. Bezpłatny dostęp do wystroju obozu o tematyce "przetrwanie", dzięki któremu spersonalizujemy swoją siedzibę w trybie Online;
 4. Bezpłatny dostęp do trzech giwer oferowanych przez rusznikarzy tak w kampanii fabularnej, jak i w trybie multiplayer; mowa o pistolecie Volcanic, sztucerze Lancaster i strzelbie tłokowej;
 5. Premie, dzięki którym szybciej zdobędziemy dwudziestą piątą rangę w trybie multiplayer.
Kupując pudełkową wersję Edycji Definitywnej Red Dead Redemption II, możecie liczyć na zdobycie ekskluzywnego steelbooka. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Kupując pudełkową wersję Edycji Definitywnej Red Dead Redemption II, możecie liczyć na zdobycie ekskluzywnego steelbooka.

Zestaw kolekcjonerski

Za około 400 zł można także nabyć specjalny Zestaw Kolekcjonerski będący zbiorem fizycznych gadżetów stworzonych z myślą o kolekcjonerach; nie znajdziemy w nim ani samej gry, ani cyfrowych bonusów. Pudełko zawiera bowiem:

 1. Zamykany na klucz, metalowy kufer;
 2. Kolekcjonerską monetę zdobioną złotem i wyposażoną w magnesowy uchwyt, okraszoną wizerunkiem bizona, pięknym krajobrazem i grawerowaną tabliczką opisującą historię tego zagrożonego gatunku;
 3. Dwustronne puzzle (sto elementów) z logo Rockstar Games po jednej stronie i motywem portu z Saint Denis z drugiej;
 4. Bandanę;
 5. Mapę skarbów wydrukowaną na postarzanym papierze;
 6. Zestaw przypinek w kształcie dostępnego w grze arsenału;
 7. Karty do gry z wizerunkami gangu Van Der Lindego;
 8. Stupięćdziesięciostronicową replikę katalogów, które znajdziemy w sklepach w świecie gry (Wheeler, Rawson and Co.);
 9. Dwanaście kart kolekcjonerskich przedstawiających bohaterów Red Dead Redemption II czy choćby środki lokomocji.
Zestaw widoczny na powyższym obrazku to nie lada gratka dla kolekcjonerów. Niestety nie znajdziemy w nim ani samej gry, ani też cyfrowych dodatków. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Zestaw widoczny na powyższym obrazku to nie lada gratka dla kolekcjonerów. Niestety nie znajdziemy w nim ani samej gry, ani też cyfrowych dodatków.

Preorderowe dodatki

Gracze, którzy złożyli zamówienie przedpremierowe na Red Dead Redemption II (niezależnie od wybranej edycji), otrzymali:

 1. Ardeńskiego konia bojowego, który lepiej radzi sobie ze stresem w trakcie wymiany ognia z przeciwnikami;
 2. Niezbędnik bandyty, czyli zestaw zawierający elementy pomagające w przetrwaniu w niegościnnym świecie; mowa między innymi o przedmiotach uzupełniających zdrowie i ładujących pasek Dead Eye.

Zamawiając grę w sklepie Microsoftu lub PlayStation Store, można było zdobyć dodatkowo:

 1. Gotówkę do trybu fabularnego, dzięki której Morgan może zakupić broń, amunicję, jedzenie i przydatne elementy wyposażenia już na początku przygody;
 2. Mapę skarbów (aczkolwiek w tym wypadku z zamówieniem należało się wyrobić przed 31 lipca);
 3. Wirtualną gotówkę do wykorzystania w GTA: Online, której ilość zależy od wersji, jaką kupiliśmy w przedsprzedaży; zamówienie Edycji Standardowej zapewniało 500 000 dolarów, Edycji Specjalnej - 1 000 000 dolarów, z kolei Edycji Definitywnej - 2 000 000 dolarów.
Ardeńskiemu koniowi bojowemu niestraszna żadna zawierucha. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Ardeńskiemu koniowi bojowemu niestraszna żadna zawierucha.

Specjalne dodatki dla posiadaczy PlayStation 4

[Aktualizacja #11]: Do Red Dead Redemption II trafią cztery bonusowe przedmioty, które przez trzydzieści dni od ich debiutu będą dostępne tylko dla posiadaczy PlayStation 4. Po pierwsze, mowa o wełniano-skórzanym stroju Grizzlies Outlaw Outfit, którego użyjemy zarówno w trybie fabularnym, jak i podczas multiplayerowej zabawy. Poza tym po pierwszym zalogowaniu się do Red Dead Online dostaniemy szybkiego konia rasy arabskiej, siodło ze skóry aligatora (zapewniające bonusy do wytrzymałości i punktów życia wierzchowca), a także grawerowany stalowy rewolwer.

Widoczne powyżej dobra początkowo będą dostępne jedynie dla posiadaczy wersji na PlayStation 4. - Wszystko o Red Dead Redemption 2 (Red Dead Online, edycje kolekcjonerskie, cena) - Akt. #19 - wiadomość - 2019-03-28
Widoczne powyżej dobra początkowo będą dostępne jedynie dla posiadaczy wersji na PlayStation 4.

8. Recenzje

Oceny wystawione Red Dead Redemption II wskazują na to, że mamy do czynienia z prawdziwym arcydziełem. Zresztą przekonajcie się sami, rzucając okiem na zestawienie pierwszych not.

 1. GRYOnline.pl – 10/10
 2. COGconnected – 100/100
 3. TrueAchievements – 5/5
 4. Game Informer – 10/10
 5. IGN – 10/10
 6. We Got This Covered – 5/5
 7. Twinfinite – 5/5
 8. Wccftech – 9,7/10
 9. Destructoid – 9,5/10
 10. Gamespot – 9/10
 11. Video Chums – 8,8/10
 12. New Game Network – 82/100
 13. Slant Magazine – 3,5/5

Wśród zalet gry wymienia się przede wszystkim oprawę graficzną oraz warstwę dźwiękową, niesamowicie szczegółowy świat, bardzo zróżnicowane misje, a także poboczne aktywności, które dopieszczono do granic absurdu. Świetny jest również scenariusz, którego cechą charakterystyczną są doskonałe dialogi i wyraziste postacie. Produkcja nie ustrzegła się drobnych wad. Zaliczają się do nich nieco zbyt łatwe starcia z przeciwnikami czy niewielkie problemy ze sterowaniem, jednak nie wpływają one w zauważalny sposób na jakość zabawy.

9. Trailery i inne video

 

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Informacja pojawiła sie pierwotnie 3 listopada 2016, 17:44.