Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 października 2019, 16:10

autor: qjin

Recenzje The Outer Worlds – następca Fallout: New Vegas, na jakiego czekaliśmy?

Do sieci trafiły pierwsze recenzje gry The Outer Worlds. Nowa produkcja studia Obsidian Entertainment powinna spełnić większość oczekiwań fanów gatunku RPG, zwłaszcza graczy szukających duchowego spadkobiercy Fallout: New Vegas. Grze jednak oberwało się za m.in. zacofanie technologiczne czy walkę.

The Outer Worlds zebrało bardzo dobre opinie, choć nie wszyscy są zgodni w ocenie niektórych aspektów gry - Recenzje The Outer Worlds – następca Fallout: New Vegas, na jakiego czekaliśmy? - wiadomość - 2019-10-22
The Outer Worlds zebrało bardzo dobre opinie, choć nie wszyscy są zgodni w ocenie niektórych aspektów gry

Na szczęście obyło się bez opóźnień i The Outer Worlds, najnowsza gra studia Obsidian Entertainment, trafi do sprzedaży za raptem parę dni. Jednak zanim to się stanie, można zapoznać się z recenzjami krytyków, które zostały opublikowane dzisiaj o godzinie 15:00 czasu polskiego. Tytuł został bardzo dobrze przyjęty i średnia ocen w serwisach OpenCritic i Metacritic (wersja na PlayStation 4) wynosi w chwili pisania wiadomości 86%. W naszym portalu również możecie przeczytać recenzję autorstwa Drauga, który ma mieszane odczucia co do gry i wystawił jej 7/10. Niby jest jak Fallout, ale jednak nie do końca:

Świat Fallouta ma jednoznacznie ciężki, ponury klimat i czarnohumorystyczne wtręty tego nie zmieniają – ba, wręcz mocniej akcentują niewesołą rzeczywistość postapokaliptycznych Stanów Zjednoczonych. Ogólny zarys fabuły The Outer Worlds – walka o przetrwanie kolonii, której grozi śmierć głodowa – ma podobny ton. Problem w tym, że gra jest stanowczo przeładowana żartami jak na tak poważną historię. […]

Grając w The Outer Worlds, można się poczuć trochę tak, jakby czytało się Autostopem przez galaktykę, a co kilka czy kilkanaście stron trafiało na ustępy z Diuny, Fundacji bądź nawet z Solaris. Albo – mówiąc językiem graczy – jakby grało się w Borderlands i miało zainstalowane mody, które beztroską, szaloną rzeczywistość Pandory mieszają z co cięższymi wątkami z serii Mass Effect, a w paru miejscach może również z koszmarami rodem z Dead Space. Słowem – dysonans goni dysonans.

Większość serwisów oceniło jednak The Outer Worlds wyżej. Gracze, dla których Fallout 4 firmy Bethesda Softworks był rozczarowaniem, mogą być raczej zadowoleni, gdyż tytuł studia Obsidian pod wieloma względami wydaje się być tym, czego właśnie oczekiwali. Jak wynika z recenzji, otrzymaliśmy bowiem lepiej napisane dialogi, bardziej charyzmatyczne postacie, więcej ciekawszych zadań, które można rozwiązywać na różne sposoby, mechanikę nawiązującą do falloutowych systemów SPECIAL i VATS oraz podobne podejście do rozgrywki, choć bardziej z quasi-otwartym światem niż typowym sandboksem. Niestety, jest też druga strona medalu. Pod niektórymi względami gra zatrzymuje się na etapie sprzed prawie dekady. Mowa między innym o walce, która – choć wciąż niezła – wielu graczom wyda się zbyt siermiężna i drewniana. A odgrywa ona bardzo dużą rolę, według niektórych opinii może nawet zbyt dużą. Technologicznego zacofania z kolei można było oczekiwać po materiałach przedpremierowych, więc trudno być zaskoczonym.

Wielu dziennikarzy jest jednak ze sobą zgodnych i uważa nową grę studia Obsidian Entertainment za godnego spadkobiercę Fallout: New Vegas. Potwierdzają to oceny – wybrane możecie zobaczyć poniżej:

Wybrane recenzje The Outer Worlds

 • GRYOnline.pl – 7/10
 • GamesRadar+ – 4/5
 • Destructoid – 9/10
 • PushSquare – 9/10
 • IGN – 8,5/10
 • PC Gamer – 79/100
 • Wccftech – 7,8/10
 • GameSpot – 9/10
 • Game Informer – 9.3/10
 • We Got This Covered – 5/5
 • CGMagazine – 9/10
 • PCGamesN – 7/10
 • GamingTrend – 65/100

Premiera The Outer Worlds odbędzie się 25 października tego roku na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One w polskiej kinowej wersji językowej (napisy). Komputerowe wydanie będzie dostępne na czasową wyłączność sklepów Microsoftu (także w ramach usługi Xbox Game Pass) i Epic Games. W planach jest również wersja na Nintendo Switch, ale pojawi się ona dopiero w 2020 roku.