Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 grudnia 2017, 10:45

Recenzje PUBG 1.0 - niezwykle grywalny techniczny koszmar

Playerunknown's Battlegrounds, jeden z największych fenomenów tego roku, zadebiutował w ubiegłym tygodniu w pełnej wersji na PC. Czy dzieło Brendana Greene'a i PUBG Corp. przypadło do gustu krytykom? Zapraszamy do przeglądu recenzji.

Dwanaście miesięcy temu mało kto spodziewał się, że ostatnią wielką premierą 2017 roku będzie niezależna koreańska strzelanina sieciowa, będąca rozwinięciem modyfikacji do gier Arma II i Arma III stworzonej przez Brendana „Playerunknown” Greene’a. Życie pisze jednak najlepsze scenariusze. Playerunkown's Battlegrounds okazało się bowiem jeszcze we wczesnym dostępie największym fenomenem tego roku, bijącym wszelkie rekordy popularności na platformie Steam. Nic zatem dziwnego, że debiut wersji 1.0 był wyczekiwany przez miliony graczy na całym świecie. Ich cierpliwość została wynagrodzona tydzień temu, kiedy to na oficjalnych pecetowych serwerach pojawiła się aktualizacja wyprowadzająca dzieło studia PUBG Corporation (specjalnego oddziału koreańskiej firmy Bluehole) z Early Access. Czy sprostała ona oczekiwaniom recenzentów?

PUBG wyszedł zwycięsko ze starcia z recenzentami… - Recenzje PUBG 1.0 - niezwykle grywalny techniczny koszmar - wiadomość - 2017-12-27
PUBG wyszedł zwycięsko ze starcia z recenzentami…

Według serwisu Metacritic, jak najbardziej. Playerunkown's Battlegrounds może pochwalić się obecnie średnią oceną na poziomie 87/100 (na podstawie 15 recenzji). Dziennikarze podkreślają przede wszystkim, że produkcja PUBG Corporation wyznacza nowe standardy w gatunku battle royale i stanowi najbardziej unikalne doświadczenie, jeśli chodzi o zabawę wieloosobową w tym roku. Rozgrywka jest intensywna oraz emocjonująca, zarówno podczas rywalizacji w pojedynkę, jak i w grupie. Zmusza ona również do myślenia i stosowania różnych taktyk, gdyż granie „na Rambo” zazwyczaj kończy się szybką śmiercią. Zdaniem recenzentów, doskonale sprawdza się również element losowości, dzięki któremu każdy mecz jest inny, a historie poszczególnych potyczek potrafią być prawdziwie niezwykłe. Pochwał doczekała się także mechanika strzelania. Każda z 30 dostępnych broni ma swoje unikalne właściwości i ogień prowadzi się z nich nieco inaczej. Mimo to jednak tytuł nie jest całkowicie realistyczny. Zamiast tego twórcy starali się wprowadzić odpowiedni balans między symulacją a modelem zręcznościowym i w konsekwencji Playerunkown's Battlegrounds jest przystępne niemal dla każdego. Pod tymi względami jest zatem bardzo dobrze. W tej beczce miodu znajduje się jednak olbrzymia łyżka dziegciu.

…lecz niekoniecznie z graczami. - Recenzje PUBG 1.0 - niezwykle grywalny techniczny koszmar - wiadomość - 2017-12-27
…lecz niekoniecznie z graczami.

Recenzenci nie ukrywają jednego – Playerunknown's Battlegrounds wciąż jest niedopracowane pod kątem technicznym. Optymalizacja praktycznie nie istnieje; bugi, często uniemożliwiające komfortową rozgrywkę, są na porządku dziennym; kod sieciowy niedomaga. Gdzieniegdzie (między innymi w naszej recenzji, do której link znajdziecie wyżej) pojawiają się również narzekania na relatywnie niewielką zawartość w dniu premiery oraz mało rozwinięty system progresji. Problemy te są bezpośrednią przyczyną krytyki ze strony graczy. Ich ocena w serwisie Metacritic wynosi obecnie 4,5 na 10, a na platformie Steam zaledwie 57% opinii na temat produkcji studia PUBG Corporation jest pozytywnych. Wszystko rozbija się zatem o to, czego oczekiwaliśmy. Cytując przedstawiciela holenderskiego serwisu InsideGamer:

Nie jest to do końca dopracowana gra, lecz nie ma to znaczenia, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, ile radości może Ci ona przynieść.

Wybrane recenzje gry Playerunknown's Battlegrounds