Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 maja 2016, 16:35

autor: Entelarmer

Recenzje gry Uncharted 4: Kres Złodzieja - Nathan Drake żegna się w wielkim stylu

W sieci pojawiły się liczne recenzje gry Uncharted 4: Kres Złodzieja, ostatniej odsłony popularnej serii na konsole PlayStation od studia Naughty Dog. Wynik - średnia ocen rzędu 94/100 i powszechny zachwyt recenzentów.

Nathan Drake żegna się z nami w wielkim stylu. - Recenzje gry Uncharted 4: Kres Złodzieja - Nathan Drake żegna się w wielkim stylu - wiadomość - 2016-05-05
Nathan Drake żegna się z nami w wielkim stylu.

Do premiery gry Uncharted 4: Kres Złodzieja pozostało jeszcze 5 dni, a wraz z nią definitywnie pożegnamy się z przygodami Nathana Drake’a (przynajmniej tworzonymi przez studio Naughty Dog). W międzyczasie w sieci pojawiły się liczne recenzje gry. Wielkiego zaskoczenia nie ma – twórcy ponownie dostarczyli arcydzieło i godne zwieńczenie serii, a zarazem kolejny wybitny tytuł ekskluzywny na konsolę PlayStation 4. Średnia w serwisie Metacritic z 62 recenzji wynosi aż 94/100, z notami zaczynającymi się od 80/100 i niemałą liczbą perfekcyjnych ocen (w naszej recenzji Drake musiał zadowolić się „tylko” 9,5/10). Owszem, miejscami pojawiają się narzekania na dość powolny początek, ale dla wielu nawet to ma swój urok, ukazując zmianę charakteru Drake’a, który – jak się wydaje – na dobre pożegnał się z awanturniczym trybem życia. Widać to także w samej rozgrywce – strzelaniny wciąż stanowią serce walki, ale pojawiła się też możliwość cichego wyeliminowania wroga, co można złożyć na karb bardziej powściągliwego podejścia głównego bohatera. Nie da się tu nie zauważyć wpływów innej produkcji Naughty Dog – The Last of Us, co widać także po wcale nierzadkich ciężkich emocjonalnie momentach i sporym nacisku na relacje międzyludzkie.

Wśród niewielu wad recenzenci wspominają o wyraźnym zużyciu materiału. Wiele scen akcji nie robi już, według niektórych, takiego wrażenia, jak te w poprzednich odsłonach cyklu – są po prostu obowiązkowym elementem Uncharted. Zdarzały się też narzekania np. na drobne bolączki systemu osłon czy sztuczną inteligencję wrogów i kompanów, ale są to jednak drobnostki, które w wielu przypadkach nie przełożyły się na ocenę końcową. Pomijając to, krytycy zgodnie chwalą finał historii Nathana Drake’a. Świat gry jest przepiękny, a ogromne lokacje oferują dość wiarygodną iluzję otwartego świata. Angażująca narracja idzie w parze z nie mniej wciągającą rozgrywką: sterowanie jest bardzo płynne i naturalne, a walki większość uznaje za najlepsze w całej serii. Również zagadki stoją na wybitnym poziomie, zapewniając wyzwanie i masę frajdy. Równie pozytywnie recenzenci oceniają tryb wieloosobowy Uncharted 4, choć ten stanowi tylko dodatek. Mapy są przemyślane i rzadko dochodzi do impasu, a tzw. Mysticals – moce specjalne pozyskiwane z artefaktów, znane miłośnikom serii – urozmaicają chaotyczną, ale satysfakcjonującą rozgrywkę.

Oceny wybranych serwisów

Przypomnijmy – Uncharted 4: Kres Złodzieja zadebiutuje 10 maja na PlayStation 4 w pełnej polskiej wersji językowej.