Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 sierpnia 2017, 20:23

Recenzje gry Sonic Mania - udany powrót klasyka

W sieci pojawiły się recenzje gry Sonic Mania - nowej odsłony serii z kultowym niebieskim jeżem, która zadebiutuje jutro na konsolach. Tytuł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zbiera wysokie oceny.

Minął ponad rok odkąd po raz pierwszy usłyszeliśmy o Sonic Manii – kolejnej próbie wskrzeszenia jednego z najsłynniejszych bohaterów gier wideo, tym razem podjętej przez zagorzałych fanów cyklu. Trzy zespoły deweloperskie – Sonic Team, Headcannon, PagodaWest – oraz Christan Whitehead uzyskali błogosławieństwo Segi, by stworzyć produkcję mającą odejść od krytykowanych ostatnich odsłon przygód naddźwiękowego jeża. Choć z efektem ich prac gracze konsolowi zapoznają się dopiero jutro (albo 29 sierpnia w przypadku wersji PC), w sieci opublikowano już liczne recenzje nowego Sonica.

Wybrane recenzje gry

Dotychczasowe teksty nie pozostawiają wątpliwości – twórcom udało się przełamać klątwę Sonica i dostarczyć świetną produkcję. Najbardziej entuzjastyczne głosy opisują Sonic Manię jako tytuł przebijający kultowe oryginały na konsole firmy Sega. Poziomy – nieliczne zupełnie nowe oraz te wzorowane na klasycznych lokacjach – są świetnie zaprojektowane, a zespół Whiteheada zadbał o doszlifowanie rozgrywki i dodanie pewnych nowości (dokładnie: akcji dla poszczególnych bohaterów). Dotyczy to także oprawy graficznej, w teorii identycznej jak na 16-bitowych konsolach, w praktyce oferującej nowe i bardziej płynne animacje.

Powrót do oryginalnej formuły Sonica okazał się strzałem w dziesiątkę. - Recenzje gry Sonic Mania - udany powrót klasyka - wiadomość - 2017-08-16
Powrót do oryginalnej formuły Sonica okazał się strzałem w dziesiątkę.

Oczywiście o sile tytułu decyduje jego oldskulowy charakter i moc nostalgii, które pociągają za sobą obecność dawnych problemów (na przykład z nieco niesprawnym poruszaniem się postaci przy niższej prędkości). Jednak większość recenzentów jest zdania, że tytuł może przemówić nawet do osób niemających styczności z klasycznymi odsłonami serii. Wielu autorów wyraziło też nadzieję, że Sonic Mania pociągnie za sobą powstanie kolejnych, nie mniej udanych gier z cyklu. Przypominamy, że dotychczasowe oceny dotyczą wydania konsolowego, jako że w sieci nie pojawiły sie jeszcze recenzje wersji PC.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej