Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 kwietnia 2020, 21:02

autor: Ender

Raport CDP 2019 - Wiedźmin 3 na PC sprzedał się lepiej niż na wszystkich konsolach

Jak wynika z oficjalnego raportu finansowego, 2019 rok był niezwykle udany dla Grupy CD Projekt, która odnotowała przychody wyższe prawie o połowę niż te uzyskane w poprzednim roku. Wszystko to za sprawą Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu i jego świetnej sprzedaży na pecetach.

Raport CDP 2019 - Wiedźmin 3 na PC sprzedał się lepiej niż na trzech konsolach razem wziętych - ilustracja #1Początek wiosny to tradycyjnie okres, w którym poznajemy szczegóły związane z osiągami wielu przedsiębiorstw i spółek giełdowych. Grupa CD Projekt nie odstaje w tej kwestii od reszty i w oficjalnym komunikacie prasowym skierowanym do mediów oraz inwestorów przedstawiła swoje wyniki finansowe za ubiegły rok. Mimo braku dużych premier, 2019 rok zapisze się z pewnością jako jeden z najbardziej udanych w ponad dwudziestoletniej historii firmy.

W kalendarzowym roku 2019 CD Projekt osiągnął przychody ze sprzedaży wynoszące 512 milionów złotych. Suma ta jest o 44 procent wyższa od tej osiągniętej w 2018 roku. 162 miliony złotych z tej pokaźnej kwoty wygenerowała platforma GOG.com (144 miliony w 2018 roku), a 369 milionów produkty CD Projekt RED (227 milionów w 2018 roku), a więc gry oraz wszelkiego rodzaju opłaty licencyjne pochodzące z produkcji i sprzedaży gadżetów.

Wyniki te przełożyły się bezpośrednio na zyski wygenerowane przez grupę, które w tym okresie wyniosły 175 milionów złotych (108 milionów w 2018 roku). Zaznaczmy w tym miejscu, że blisko 98 procent zysków spółka zawdzięcza produktom CD Projekt RED. GOG.com przyniósł w tym czasie niecałe 3 miliony złotych.

Za ogromne wzrosty przychodów CD Projektu odpowiada w dużej mierze... pięcioletni już Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jesienią gra zadebiutowała bowiem na świetnie sprzedającej się konsoli Nintendo Switch, a także niespodziewanie znalazła się ponownie na listach bestsellerów na komputerach PC. Skokowy wzrost zainteresowania serią był w dużej mierze wynikiem premiery telewizyjnego serialu Netfliksa. Co ciekawe, aż ponad połowa sprzedanych kopii Wiedźmina 3 w 2019 roku została zakupiona na pecetach, a więc więcej niż na wszystkich trzech pozostałych platformach razem wziętych. Szefostwo CD Projektu podkreśla, że na zwiększone przychody wpłynęła również premiera Gwinta na urządzeniach z systemami iOS.

Raport CDP 2019 - Wiedźmin 3 na PC sprzedał się lepiej niż na trzech konsolach razem wziętych - ilustracja #2
Sprzedaż Wiedźmina 3 na poszczególnych platformach w kolejnych latach.

Warte odnotowania są również wydatki CD Projektu przeznaczone na rozwój. W ubiegłym roku przekroczyły one rekordowy poziom 165 milionów złotych i w dużej mierze są związane z pracami nad Cyberpunkiem 2077 (deweloping i marketing). Skumulowane saldo nakładów w tej kategorii osiągnęło poziom 386 mln zł. Spółka zaznaczyła też, że jej strategia polegająca na rozsądnych inwestycjach, niezapożyczaniu się oraz kumulowaniu rezerw gotówkowych przygotowała ją na nadchodzące trudne czasy. Mimo pandemii pracownicy firmy bez zmian wykonują swoje obowiązki w zdalny sposób. Plany jesiennej premiery Cyberpunka nie są więc w tej chwili w żaden sposób zagrożone.

  1. CD Projekt – strona oficjalna
  2. CD Projekt – raport finansowy za 2019 rok
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach