Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 kwietnia 2015, 09:17

autor: Góral

Ranking najbardziej dochodowych firm w branży gier wideo

Firma Newzoo, opierając się na oficjalnych wynikach finansowych, przygotowała raport dotyczący wartości branży gier wideo w 2014 roku. Rynek zaliczył 10% wzrost, a firmą z największym przychodem okazał się chiński gigant Tencent, który pokonał Sony i Microsoft.

Firma Newzoo, zajmująca się badaniem rynku gier wideo, opublikowała nowy raport. Dowiedzieliśmy się z niego przede wszystkim, że branża warta była w 2014 roku 83,6 miliarda dolarów, z czego 54,1 miliarda (65%) wygenerowało dwadzieścia pięć największych firm. Ogromny przychód (7,2 miliarda dolarów – wzrost aż o 37% w porównaniu do 2013 roku) wygenerował chiński koncern Tencent (m.in. właściciel Riot Games – twórców League of Legends). Drugie miejsce przypadło Sony z 6 miliardami dolarów przychodu (wzrost o 27%), a trzecie zajął Microsoft z 5 miliardami (wzrost o 3%). Pierwszą dziesiątkę zamyka Ubisoft z 1,8 miliarda dolarów. Co ważne, w przypadku producentów konsol, do wyników nie wliczano pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży sprzętu, tylko z samych gier.

Wyniki 10 firm z największym przychodem. Źródło: Newzoo - Ranking najbardziej dochodowych firm w branży gier wideo - wiadomość - 2015-04-21
Wyniki 10 firm z największym przychodem. Źródło: Newzoo

Ogółem wartość całego rynku wzrosła o 10% w porównaniu do 2013 roku, jednak nie wszyscy odnotowali większe przychody. Activision Blizzard wygenerowało 4,4 miliarda dolarów (spadek o 4%), z kolei Nintendo może się „pochwalić” 13% spadkiem przychodów (z 2,4 na 2,1 miliarda dolarów). To jednak nic w porównaniu do zajmującego szesnaste miejsce w rankingu TakeTwo Interactive, które w porównaniu do 2013 roku straciło na wartości aż 60%, co związane jest oczywiście z Grand Theft Auto V, które debiutując na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3 zapewniło firmie kolosalne pieniądze. W zeszłym roku wydawca nie miał już w swojej ofercie hitu o takim kalibrze.

Warto także zwrócić uwagę na wyniki gigantów branży urządzeń mobilnych. Aż trzy firmy załapały się do pierwszej dziesiątki – Apple z 3,2 miliardami dolarów, Google z 2,6 miliardami (koncern może się pochwalić potężnym, 89% wzrostem przychodów ze sprzedaży gier) oraz King (twórcy Candy Crush Saga) z 2,3 miliardami dolarów.

Raport Newzoo opiera się głównie na wynikach finansowych publikowanych przez poszczególne koncerny, więc bez wątpienia można stwierdzić, że jest wiarygodny. Podczas analizy rynku za 2014 rok, wzięto pod uwagę ponad sześćdziesiąt firm. Ranking dwudziestu pięciu najbardziej dochodowych podmiotów znajdziecie w tym miejscu.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.